Hamilelikte Müzik Dinlemenin 4 Harika Etkisi ve Faydaları

Anne Karnında Bebeğe Müzik Dinletmek

Müziğin iyileştirici yetenekleri olduğu ve stresimizi azaltmamıza, rahatlamamıza ve ruh halimizi daha iyi hale getirmemize yardımcı olduğu için duygularımız üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğu söylenir.

Müziğin, annenin rahminde büyüyen bir bebek üzerinde ne gibi bir etkisi var? Bu, uzmanları şaşırttı ve müziğin doğmamış bir bebek üzerindeki etkisini anlamak için çeşitli araştırma çalışmalarına yol açtı.

Bir rahim içindeki müziğin etkileri hakkında henüz somut bir kanıt olmasa da, hamileyken en sevdiğiniz şarkıları dinlemek sizi aydınlatacak ve kim bilir, içerideki bebek de tadını çıkarabilir.

Müzik Ve Hamileliğiniz: Bağlantı Var Mı?

Bebeğiniz rahminizde iken, genel büyümesini ve gelişim sürecini desteklemek için içeride çok şey var. Doğmamış bebeğinizin şimdi yaşayacağı tüm deneyimler dış dünyadaki geleceğini şekillendirecektir.

Doğmamış Bebeğinize Müziğin Etkisini Gösteren Çalışmalar

Tıp uzmanları, hamile kadınlar üzerinde müziğin doğmamış bebekler üzerindeki etkilerini bulmak için çeşitli çalışmalar yapmıştır. Sonuçlara göre, rahimdeyken müziğe maruz kalan doğmamış bebekler, anne karnındayken herhangi bir müziğe maruz kalmayanlara kıyasla genel zihinsel, bilişsel, davranışsal, duyusal, psikolojik ve duygusal gelişimlerinde önemli bir iyileşme gösterdi.

Hint klasik müziğinin, özellikle Kalyani raga’nın hamile kadınlar üzerindeki etkilerini kontrol etmek için bir çalışma yapıldı. Çalışma için kadınlardan 20 gün boyunca her gün en az 20 dakika Kalyani raga’nın Karnatik müziğini dinlemeleri istendi. Bu 20 günden sonra araştırmacılar, doğmamış bebeğin yanıtlarında ve diğer gelişimsel parametrelerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için bir test yaptılar. Müziğin hem doğmamış bebek hem de hamile kadın üzerinde önemli bir etkisi olduğunu belirttiler. Doğmamış bebeğin reflekslerini, tepkilerini, hareketini ve zihinsel uyarımını geliştirmekten, hamile kadın üzerinde sakinleştirici ve olumlu bir etkisi oldu.

Hamileyken Müzik Dinlemenin Faydaları Nelerdir?

Hamileyken, müzik dinlemenin sadece sizi yatıştırıcı ve canlandırıcı bir etkisi olmayacak, aynı zamanda doğmamış bebeğiniz üzerinde de olumlu bir etkisi olacaktır. Müzik dinlemenizden kaynaklanan olumlu titreşimler, doğmamış bebeğinizle bağ kurmanıza yardımcı olacak doğum öncesi bir stimülasyon yaratacaktır. Stres ve kaygı seviyenizi düşürmenizi ve doğmamış bebeğinizin rahimde hissedebileceği stresi azaltmanızı sağlar.

İşte Müzik Dinlemenin Doğmamış Bebeğiniz Üzerindeki Olumlu Etkilerinden Bazıları

1. Doğmamış Bebeğinizin Reflekslerini Geliştirecek:

Hamileyken müzik dinlediğinizde, doğmamış bebeğiniz titreşimleri duyabilecek ve buna tepki vermeye başlayacaktır. Bebeğiniz titreşimin atımlarıyla senkronize olarak hareket etmeye de çalışabilir. Bu, doğmamış bebeğinizin reflekslerini ve reaksiyonlarını ve ayrıca genel hareketini artırabilir.

2. Doğmamış Bebeğinizin İşitsel Duyularını Geliştirir:

Kulaklıkla müzik dinlerken doğmamış bebeğinizin konsantrasyonunu, işitsel duyularını ve becerilerini önemli ölçüde artırır. Doğmamış bebeğiniz bu aşamada müziği anlayamayabilir ve bebeğinize ulaşan şey büyük olasılıkla ses dalgalarından kaynaklanan titreşimlerdir. Bununla birlikte, bebek hala seslere konsantre olmaya çalışacaktır ve bunu yapmak zihinsel uyarılmasını daha iyi hale getirecektir.

3. Doğumdan Sonra Yatıştırıcı Bir Ninni Olarak Hareket Edecek:

Birçok araştırmacı, doğmamış bebeğinizin hamileyken dinlediğiniz müziği ve sesleri hatırlayabileceğine inanıyor. Hamileyken bazı rahatlatıcı şarkıları dinlerseniz, bebeğinizin doğumdan sonra bile onları hatırlaması muhtemeldir. Bu, doğduktan sonra bebeğinizi yatıştırmak için aynı müziği kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bebeğiniz sesleri tanıyabilecek ve bebeğinizin anında rahatlamasına ve sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

4. Bebeğinizin Genel Kişiliğini Şekillendirecek:

Hamileyken dinlediğiniz müzik türü bebeğin genel kişiliğini etkileyebilir. Rahatlatıcı sesler ve yumuşak müzik dinlerseniz, bebeğiniz sakin bir kişilik geliştirebilir. Öte yandan, yüksek sesli ve sarsıcı bir müzik dinlerseniz, bebeğinizin agresif ve endişeli bir kişiliğine yol açabilir. Bununla birlikte, uzmanlar hala aynı şekilde çalıştıklarını destekleyecek tıbbi çalışmalar veya araştırmalar yoktur.

Bakınız: Gebelikte Müzik Dinlemek Bebeği Daha Akıllı Yapar Mı?

Anne Karnındaki Bebeğin Müzik Dinlediğinden Nasıl Emin Olabilirsiniz?

Hamileyken çok fazla müzik dinleyebilseniz de, doğmamış bebeğiniz aynı müzik dinleyemez. Bebeğinizin rahim içindeki müziği duyduğundan emin olmak istiyorsanız, kulaklığınızda çalabilir ve aynısını karnınıza yerleştirebilirsiniz.

Doğmamış bebeğinizin duyabilmesi için müziği çok yüksek sesle çalmayın. Plasenta, düşük ses seviyesinde bir şeyler oynasanız bile ritimleri ve atımları bebeğinize taşıyabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir