Hamilelikte Muz Yemenin 8 Önemli Faydası

Muz, vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu temel vitamin ve minerallerle doludur.

Ama muz hamile kadınlar için de faydalı mı?

Kesinlikle!

Hamilelik döneminde en önemli şeylerden biri, size ve bebeğinize sağlıklı kalmanız için ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri vermektir. Hamilelik döneminde yemenin faydalı olduğu birkaç meyve vardır ve muz da istisna değildir.

Hamilelikte Muz Yemenin Faydaları

İşte hamileyken muz yemenin 8 önemli faydası:

Mide bulantısını ve sabah bulantısını azaltır: Muzlar, özellikle B6 vitamini olmak üzere B vitaminleriyle doludur. Bu vitamin, hamile kadınların mide bulantısı ve kusma ile mücadele ediyorlarsa aldıkları bulantı önleyici ilaçların çoğunda bulunur. Bazen sabah bulantınız oldukça hafifse, beslenmenize 1 muz veya 2 tane eklemek işe yarayabilir.

Hamilelik anemisine yardımcı olur: Birçok hamile kadın düşük demir seviyeleri ve / veya anemi ile mücadele eder. Muz yemek bu demir seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir. Ancak bazen yine de demir takviyesi eklemek gerekebilir. Aşırı derecede düşük enerji veya güçsüzlük ile mücadele ediyorsanız doktorunuzla konuşun.

Folik asit sağlar: Hamileliğe aşina olan herhangi bir kadın muhtemelen folik asidin önemini zihnine kazımıştır. Bir bebeğin büyümesi ve gelişmesi için son derece önemlidir. Tüm anne adaylarının folik asit içeren günlük bir doğum öncesi vitamini alması gerekirken, muzlar da beslenmenize bu çok ihtiyaç duyulan besin maddesinin bir kısmını sağlayabilir.

Sindirim sağlığına yardımcı olur: Muz, iyi bir sindirim için gerekli olan lif bakımından zengindir. Beslenmenizdeki ekstra lif, size düzenli bağırsak hareketleri sağlamanıza ve hamilelik sırasında yaygın olan kabızlığı önlemenize yardımcı olabilir.

Bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur: B6 vitamini, demir ve folik asit, bir bebeğin sağlıklı beyin ve sinir gelişimi için ihtiyaç duyduğu önemli besinlerdir. Muzlar bunların 3’üne birden sahip olduğundan, bu bir kazan-kazan … kazan!

Mide ekşimesini önlemeye yardımcı olur: Mide ekşimesi, hamileyken bitmeyen bir savaş gibi hissedebilir. Muz, mide ve yemek borusundaki asitlik seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve bu da mide ekşimesini uzak tutar.

Enerjiyi artırır: Muz, karbonhidrat ve şeker bakımından zengindir. Bu da yorgun hissettiğinizde size hızlı bir enerji artışı sağlayabilir (çünkü hamileyken, ne zaman yorgun değilsiniz ki?). Ayrıca, o ani açlık hissi geldiğinde sizi tok hissettirebilirler.

Kan basıncını dengelemeye yardımcı olur: Muzun içinde yüksek miktarda potasyum bulunduğu bilinmektedir. Potasyum, vücudunuzun sağlıklı kan basıncını korumak için kullandığı önemli bir besindir. Düzenli olarak muz yemek, hamileyken kan basıncınızın çok fazla dalgalanmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Bakınız: Emzirirken Muz Yemenin Yararları

Muz, çoğu hamile kadının beslenmesinin sağlıklı bir parçası olsa da, eğer gebelik diyabetiniz varsa (veya risk altındaysanız), yüksek şeker içeriği nedeniyle dikkatli olmanız gerekir.

Bu kategoride değilseniz, günde 1-2 muz yemek size ve bebeğinize ikinizin de sağlıklı kalması için birkaç temel vitamin ve mineral vermenin çok faydalı bir yoludur.

Hamilelik döneminde yemeniz veya kaçınmanız gereken bazı yiyecekler hakkında sorularınız varsa doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir