Hamilelikte Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

hamilelikte baş dönmesi

Migren ile yaşamak zor olabilir. Ayrıca şiddetli bir baş ağrısı ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Hamile olduğunuza göre, muhtemelen “hamilelikte migren ilacı kullanılır mı?” diye merak ediyorsunuz. Yazımızın devamında bu sorunuzun yanıtını ve hamilelikte migreni hafifletmenize yardımcı olacak bazı tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Hamilelikte Migren İlacı Kullanılır Mı?

Hayır. Hamilelikte migren ilaçları ve başka ilaçların kullanımı güvenli değildir.

Gebelik, zararlı ve kötü etkilere karşı daha savunmasız olduğunuz aşamalardan biridir ve migren ilacı kullanımı sorunlu olabilir.

Hamilelikte Migren Neden Olur?

Hamilelikte migren olur mu?” Zaten çok fazla hamilelik belirtisi ile uğraşırken, bir de migrenle uğraşmak oldukça zor olabilir. Aşağıda yer alan faktörler hamilelikte migren ağrısına neden olabilir.

  • Migren ağrısının kesin nedeni bilinmemektedir.
  • Hamilelikte hormonal değişiklikler beyin kan damarlarının tahriş ve olmasına neden olabilir, acı bir tepki oluşturur.
  • Hamilelikte dalgalanan östrojen hormonunun migren ağrısı ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.
  • Gebelik komplikasyonlarından biri olan preeklampsi, migren ağrısını tetikleyebilir.

Migren ilaçlarının büyüyen bebeklerin sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir. Bebeğinizin gelişiminin en önemli aşamaları olan gebeliğin ilk ve son trimester döneminde ağrı kesici ilaçlar kullanmaktan kaçınmanız tavsiye edilir.

Hamilelikte Migren Tedavisi Nasıl Olur?

Migren atakları başladığında, ilaç kullanamadığınız için panik yapmayın. Hamilelikte migren ağrısı ile başa çıkmanın birkaç etkili yolu vardır.

  • Bir migren günlüğü tutun. Ne yediğinizde ya da ne yaptığınızda migren ağrısı hissettiğini not edin. Bu tetikleyicileri tanımlayarak, onlardan uzak durmak yardımcı olacaktır.
  • Bazı gıdaların bir sürü insanda migren ağrısına sebep olduğu bilinmektedir. Çikolata, kafein, işlenmiş gıdaların (Monosodyum glutamat ve Aspartam içeren)  migren ağrısını tetiklediği düşünülmektedir. Bu gıdalardan uzak kalmak en iyisidir.
  • Vücudunuzu sulu tutun. Dehidrasyonun migren ağrısı sebeplerinden biri olduğu düşünülmektedir. Günlük önerilen miktarda su içmeye ve sıvı alımına önem verin.
  • Eğer migren ağrısını hafifletmek için alternatif doğal tedaviler kullanıyorsanız, öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
  • Eğer hamilelikte ilk kez migren ağrıları yaşıyorsanız, bazı testlerin yapılması gerekebilir. Derhal doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Hamilelikte migren ağrısı ve migren atakları ile başa çıkmanın en iyi yolu, tetikleyicilerden uzak kalmaktır. Ayrıca bu konu ile ilgili doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir