Hamilelikte Midye Yenir Mi? Zararlı Mı?

Deniz ürünleri yemeyi seven bayanlar, hamile kaldıktan sonra çok dikkatli olmalılar ve bazı deniz ürünlerini tüketmekten bilhassa kaçınmalılar. Bazı deniz ürünlerinde yüksek miktarda civa bulunması, anne ve bebek sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. “Hamileyken midye yemek zararlı mı?” diye merak ediyorsanız, sorunuzun yanıtını yazımızın devamında detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Hamile kaldıktan sonra, canınız midye yemek istiyorsa, öncelikle doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Bazı doktorlar hamileyken midye yenilmemesi gerektiğini söylemekteler. Bazı doktorlar ise, hamilelikte midye yemenin bir sakıncası olmadığını belirtmekteler. Ancak, midye yemeden önce dikkat edilmesi gereken bazı ipuçları vardır:

  • Midyenin iyi pişmiş olup olmadığına dikkat edin. İyi pişmiş midyelerin kabukları açık olur. Midye kabukları çeşitli bakteri ve virüsler içerebilir. Bu nedenle, midye yemeden önce kabuklarını ayıklayıp ellerinizi yıkayın.
  • Çiğ ya da az pişmiş midye yemek, Vibrio vulnificus gibi bakterilerin vücudunuza girmesine neden olabilir. Bu bakteriler tuzlu su içinde gelişirler. Gıda zehirlenmesi ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Hamilelikte Midye Yemenin Faydaları

Doktorunuz midye yemenizde sakınca olmadığını söylediyse, midye yemeden önce düzgün pişmiş olduğuna emin olmalısınız. Gebelikte midye yemenin bazı yararları şöyledir:

  • Midye; doğmamış bebeğin kasları, hücre ve dokularının gelişmesine yardımcı olacak yağsız protein içerir.
  • Hamile iken demir içeriği yüksek gıdalar yemek önemlidir. Demir, vücudun daha fazla kan üretmesine yardımcı olur. Midye de içeriğinde demir bulunduran bir deniz ürünüdür.
  • Buna ek olarak, midye; çinko, C vitamini, potasyum ve kalsiyum içerir. Bu mineraller, doğmamış bebeğin gelişiminin yanı sıra, sağlığı için de yararlıdır.

Hamileyken midye yemeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer doktorunuz midye yemenizde bir sakınca olmadığını söylerse, aşırıya kaçmadan, az miktarlarda tüketebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir