Hamilelikte Mide Üşütmesi İle Nasıl Başa Çıkılır? Nasıl Geçer?

Gebelikte Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Erken hamilelik belirtileri daha yeni hissetmeye başladıysanızis, biraz özen ve çaba göstererek kendinize yardımcı olabilirsiniz. Evde kendinize bakabileceğiniz bazı yollar şunlardır:

1. Yeterince Sıvı Tüketin

Mide gribi çekiyorsanız sıvılar çok önemlidir. Vücudunuz terleme, kusma ve ishal yoluyla sıvı kaybeder. Özellikle sık idrara çıkma veya koyu renkli idrar yapma sorunu yaşıyorsanız dehidrasyon riski altındasınız demektir. Sıvı eksikliği, kan hacminde bir azalmaya neden olabilir ve bu da büyüyen fetüse oksijen ve beslenme tedarikini tehlikeye atabilir.

Sürekli susama, ağız ve cilt kuruluğu, koyu renkli idrar, idrar tutarsızlığı, idrar eksikliği, yorgunluk veya baş dönmesi gibi belirtiler dehidratasyona (vücudun susuz kalması) işaret eder.

Ne içmeli:

Bol su, berrak et suyu, limonlu ılık su (gazı rahatlatır), kafeinsiz çay veya organik meyve suyu (beyaz üzüm suyu karın için rahatlatıcı). Üzüm suyu, sebze suyu, çorbalar, zencefilli gazoz, ayran, yoğurt, yağsız süt ve hindistan cevizi suyu iyi seçeneklerdir. Sıvıları yudumlayamıyorsanız çubuklu dondurma yapmayı veya buz parçaları olarak tüketmeyi de tercih edebilirsiniz.

Enfeksiyonla mücadelede yardımcı olabileceğinden, meyve sularınıza veya atıştırmalıklarınıza bir tutam zencefil ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bulantıyı da azaltır. Doktorunuzla konuştuktan sonra, sıvı ve elektrolit kaybıyla başa çıkmak için size ilaç reçete edebilir.

Ne içilmemeli:

Koyu siyah çay, kahve ve çikolata gibi kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır. Bir idrar söktürücü olduğu ve mide üşütmesini kötüleştirebileceği için alkolden uzak durun. Dışarıdaki yiyeceklerden ve abur cubur yemekten uzak durun. Ayrıca ishali artırabilecek hazır meyve suları ve şekerli içeceklerden de kaçınmalısınız. İshali artırdığı için çok fazla yağ içeren içecek ve yiyeceklerden de kaçınılmalıdır.

Bakınız: Hamileler İçin 7 Sağlıklı İçecekler

2. Dinlenme

Mide üşütmesine bağlı hastalık ve ishal, vücudunuz enfeksiyona karşı savaşırken ve aynı zamanda bebeğinizi beslemeye çalışırken kendinizi yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca çok dinlenmek çok önemlidir. Tamamen iyileştiğinizi hissedene kadar dinlenin.

Bakınız: Hamilelikte Mide Gribi Belirtileri

3. Uygun Yiyecekler Yiyin

Mide gribinin semptomları geçmeye başladıkça, yavaş yavaş hafif ve yarı katı yiyecekler yiyebilirsiniz. Sindirimi daha kolaydır. Katı yiyecekleri sindirmeniz zordur. Mide bulantısına neden olabileceğinden, kendinizi daha fazla yemeye zorlamayın.

 • BRAT diyeti: Mide sorununu hafifletmek için en iyi diyet seçeneğidir. Önemli miktarda karbonhidrat içeren muz, pirinç, elma püresi ve tosttan oluşur. İshal ve kusma yoluyla kaybedilen besinlerle vücudunuza enerji sağlar ve onu yeniler.
 • Muzlar: Olgun olan muzlar sindirimi destekler ve kayıp potasyumu değiştirir.
 • Pirinç: Beyaz pirincin sindirimi kolaydır ve enerji verir. Midede sert olabilen yüksek lif içerdiğinden kahverengi pirinç almayın.
 • Elma Püresi: İçinde bulunan karbonhidrat ve şekerler yoluyla enerji artışı sağlar. Ayrıca ishali kolaylaştıran pektin içerir.
 • Tost: Beyaz ekmek iyi bir seçenektir ve sindirimi kolaydır. Kepekli ekmek, tekrar sindirim sistemi için iyi olmayan fazla lif içerir.

İyi bir karbonhidrat kaynağı olduğu ve kaybedilen elektrolitlerin yerini almak için tuzun iyi olduğu için, ishal sırasında haşlanmış tuzlu patatesler de önerilir.

Ne yemeli:

Süt, lifli, baharatlı veya yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

 • Süt: Herkesin süt veya süt ürünleri ile bir sorunu olmayabilir, ancak kolayca sindirilemezler.
 • Lif: Çok fazla lif şişkinlik, şişkinlik, gevşek dışkı ve ishale neden olabilir.
 • Yağlı yiyecekler: Yağlı yiyecekleri dahil etmeyin. Ayrıca, baharatlı körileri, biber soslarını ve domates içeren yemekleri kesin.

4. Zencefil

Zencefil, doğal bir sindirim yardımcısıdır ve bulantı için etkili bir ilaçtır. Bulantı ve kusma semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Sağlık gıda mağazalarında bulunan zencefil çiğnemeleri alabilir veya ev yapımı zencefil çayı tercih edebilirsiniz. Demlenmiş zencefil çayı nasıl yapılır?

İhtiyacın olacak:

 • Taze rendelenmiş zencefil – 1 buçulçay kaşığı
 • Kaynar su – 1 buçuk su bardağı

Nasıl yapılır:

 • Bir bardak alın ve rendelenmiş zencefili koyun.
 • Şimdi bir buçuk bardak kaynar suyla doldurun.
 • Yaklaşık on dakika bekletin ve sonra süzün.

Güçlü tadı varsa, çayı seyreltmek için daha fazla kaynar su ekleyebilirsiniz. Herhangi bir tatlandırıcı veya şeker eklemeyin.

Bakınız: Gebelikte Mide Üşütmesi Nasıl Önlenir?

5. Nane

Londra King’s College’da gıda bilimleri profesörü J.G Vaughn ve Dr. P.A. tarafından yazılan Oxford Sağlıklı Gıdalar Kitabı’na göre. Judd, Central Lancashire Üniversitesi Baş Öğretim Üyesi, nane de mide rahatsızlığı ile mücadeleye yardımcı olabilir ve akut gastroenterit semptomlarını hafifletebilir. Nane çayı, zencefil çayı gibi hazırlayabilirsiniz. Daha fazla lezzet eklemek için limon suyu da ekleyebilirsiniz.

6. Probiyotikler

Probiyotik tüketmek akut gastroenteritin tedavisinde yardımcı olabilir. Bunları hastalık sırasında ve en az iki hafta sonra almaya devam edebilirsiniz.

7. Elektrolit içecekler

İdeal olarak, vücut sisteminiz dengeyi korur ve elektrolit olarak bilinen iyonik çözeltiler içerir. Vücudunuzun, sinirlerin ve kasların çalışmasını düzenlerler. Mide gribinden muzdarip olduğunuzda, bu iyonik çözeltilerin çoğunu ishal ve kusma ile kaybedersiniz.

Enerjiyi, dayanıklılığı ve gücü yeniden kazanmak için vücudunuzu kayıp elektrolitlerle doldurmalısınız. Dehidrasyonu önlemek için seyreltilmiş, şekersiz doğal meyve suları içebilirsiniz. Dehidrasyonu önlemek için seyreltilmiş, şekersiz meyve suları içebilirsiniz. Elektrolit kaybını yönetmek için doktorunuzun önerdiği şekilde reçetesiz ilaçlar alabilirsiniz.

İşte enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olabilecek bir ev yapımı içecek tarifi.

İhtiyacın olacak:

 • Taze portakal suyu – Yarım bardak
 • Taze limon suyu
 • Filtrelenmiş su – 2 bardak
 • Ham bal – 2-4 yemek kaşığı, tat için
 • Rafine edilmemiş tuz – 1/8 çay kaşığı, tat için

Nasıl yapılır:

Yukarıdaki tüm malzemeleri karıştırın ve pürüzsüz olana kadar karıştırın.

Su Vs. Elektrolit Değiştirme İçecekleri: Hangisi Daha İyi?

Bu, belirtilerinizin şiddetine bağlıdır. Belirtileriniz ne kadar şiddetli olursa, elektrolit kaybı o kadar yüksek olur. Su ve diğer berrak sıvılar, kaybolan elektrolitlerin yerine su kaybını önlemenize yardımcı olur. Elektrolit kaybını değiştirmek için doktorunuzun önerilerine göre oral ilaçlar içmelisiniz. Bununla birlikte, hamilelik sırasında mide rahatsızlıkları, mide üşütmesi veya başka enfeksiyonlar yaşıyorsanız tıbbi yardım almanız önerilir.

Doktoru Ne Zaman Aramalısınız?

Mide gribi genellikle birkaç gün içinde azalır. Ancak hamileyken doktorunuza danışmanız ve tavsiye almanız önerilir. Varsa derhal tıbbi yardım almanız gerekebilir:

 • Yüksek ateş
 • Şiddetli karın krampları ve ishal
 • “Kahve telvesi” görünümlü dışkı veya kusmuk şeklinde veya dışkıda kan
 • Ağız kuruluğu, koyu renkli idrar gibi dehidrasyon belirtileri ve semptomları
 • İştahsızlık ve aşırı yorgunluk
 • Yiyecekleri yemekte zorlanma
 • Sıvı alımında zorlanma
 • Üç günü aşan sık ishal ve kusma

İlaç alınır mı?

 • Semptomlarınız hafifse, doktorunuz yeterli sıvı ve elektrolit içeren ev tedavileri önerebilir. Bazı kadınlar, ciddi dehidrasyon varsa, hastaneye yatırılmayı ve sıvıların ve elektrolitlerin intravenöz infüzyonunu gerektirebilir.
 • Hamilelik sırasında sabah bulantılarını tedavi edebilecek bazı doğal ilaçlar, mide üşütmesi veya diğer virüslerle ilgili bulantı ve kusmaya da yardımcı olabilir. Akut gastroenterite salmonella ve listeria gibi bakterilerden kaynaklanıyorsa antibiyotik gerekebilir.
 • Suda çözülebilen oral probiyotik preparatlar da verilebilir.

Not: Hamile kadınların bebeğe zarar verebilecek bazı ilaçları almaları yasaktır. Bazı reçetesiz olarak almadan önce doktorunuzun tavsiyesini almanız önerilir.

Kaynaklar:

 1. Nausea & Vomiting: When to Call the Doctor; The Cleveland Clinic
 2. Gastroenteritis: (“Stomach Flu”); Cornell Health; Cornell University
 3. Dehydration; The United States National Library of Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir