Hamilelikte Mide Ülseri: Belirtileri ve Tedavisi

Hamile kaldıktan bir süre sonra mide yanması şikayetiniz ortaya çıkarsa ya da hamilelik öncesinde de var olan mide yanması şikayetiniz daha rahatsız edici bir hal alırsa, mutlaka doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Peptik ülser hastalığından muzdarip olabilirsiniz. Gebelikte peptik veya mide ülseri rahatsızlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızın devamını okuyunuz.

Mide Ülseri Nedir?

Bağırsak ya da mide mukus zarı aşındığı zaman mide ülseri oluşur. Aşınma mide asitlerini etkiler ve mide duvarlarına zarar verir. Hamilelikte mide ülserinin dışında da sindirim sistemi ile ilgili bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Hamilelikte en sık görülen gastrointestinal hastalıklar şunlardır:

 • Kusma ve bulantı
 • Gastroözofageal reflü
 • İrritabl barsak sendromu
 • İnflamatuar barsak hastalığı

Bulantı ve kusma, en sık görülen hamilelik belirtileridir. Ayrıca, semptomatik gastroözofageal reflü hastalığı da hamile kadınlarda sık görülen bir hastalıktır. Ancak, mide ülseri rahatsızlığı hamile bayanlarda daha az sıklıkla oluşur ve daha az komplikasyon olur.

Hamilelikte Mide Ülseri Nedenleri

Mide ülserinin hiçbir belirlenebilir nedeni yoktur. Ülser, mide ve on iki parmak bağırsağı sindirim suları arasında bir dengesizlik nedeniyle oluşur. Ayrıca, ülser “Helicobacter pylori” adlı bir bakteriyel enfeksiyon nedeniyle meydana gelebilir.

Hamilelikte Mide Ülseri Belirtileri

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Şişkinlik
 • Mide ekşimesi
 • Karnın orta veya üst kısmında şiddetli ağrı
 • Kanamaya bağlı olarak koyu veya siyah renkli dışkı
 • Kilo kaybı

Özofagogastroduodenoskopi, hamilelikte mide ülseri tanısı için kullanılan bir terimdir. Eğer semptomlar şiddetli ise bu yönteme başvurularak mide ülseri teşhis edilir.

Hamilelikte Mide Ülseri Tedavisi

Eğer gebe iken mide ülseri hastalığından muzdarip iseniz, doktorunuz aşağıda yer alan tedavi seçeneklerini önerebilir.

 • Hamilelikte güvenli olarak kabul edilen antasitler, peptik ülser hastalığı tedavisi için kullanılır.
 • Ancak, bikarbonat içeren antasitler doktorlar tarafından reçete edilmez. Bunun sebebi de anne ve bebek için zararlı olmalarıdır.
 • Bunun yerine, doktorunuz tedavi için gerekli olan ve normal dozlarda magnezyum, kalsiyum veya alüminyum içeren antasitler reçete edebilir.
 • Magnezyum veya kalsiyum içeren antasitler yeni doğan bebeklerde herhangi bir konjenital anomalilere neden olmaz.

Mide Ülserini Önlemenin Yolları

1. Bazı Gıdalardan Kaçının:

Eğer hamile iken peptik ülser hastalığı tanısı konursa, hastalığın ilerlemesini önlemek için bazı gıdalardan uzak durmalısınız. Kaçınmanız gereken gıdalar şunlardır:

2. İlaçlar:

Eğer hamileyseniz ve peptik ülser hastalığından muzdaripseniz, non-steroid anti-inflamatuar ilaçlardan kaçının. Bu ilaçlar anne ve bebek için zararlı olabilir.

3. Alkolden Uzak Durun:

Alkol içmek, anne karnındaki bebek için zararlıdır. Eğer peptik ülser hastalığınız varsa ve hamileyseniz, alkolden uzak durmalısınız.

3. Sigarayı Bırakın:

Hamilelikte sigara içmek, gelişmekte olan bebeğinizin akciğerlerine zararlıdır. Özellikle peptik ülser hastalığı olan hamile kadınların sigara içmesi anne karnındaki bebeğe zarar verebilir ve kötü komplikasyonlara yol açabilir.

Eğer mide ülserinden şüpheleniyorsanız, mutlaka doktorunuza danışınız. Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve önerilerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir