Hamilelikte Mide Gribi (Üşütmesi): Nedenleri ve Belirtileri

Yaygın olarak mide gribi olarak bilinen viral gastroenterit, genellikle viral bir enfeksiyonun neden olduğu bağırsak astarının akut bir iltihaplanmasıdır. Hamilelik bağışıklık sistemini zayıflattığından, hamile kadınlar enfeksiyonlara ve komplikasyonlarına daha duyarlıdır. Kendini sınırlayan gıda kaynaklı bir hastalık olmasına rağmen, hamile kalırken kasılırsanız tıbbi yardım almanız önerilir.

Bu yazıda, size hamilelik sırasında mide gribinin nedenlerini, belirtilerini ve semptomlarını anlatıyoruz.

Hamilelikte Mide Gribi Neden Olur?

Mide gribi veya viral gastroenterit, norovirüs, rotavirüs, adenovirüs, sapovirüs ve astrovirüs gibi virüslerden kaynaklanabilir. Bunlar arasında, mide üşütmesi olarak da bilinen norovirüsler dünya çapında gıda kaynaklı viral enfeksiyon salgınlarının yaklaşık %50’sine neden olmaktadır. Hastalık, kirli su veya hijyenik olmayan koşullar altında yapılan veya düzgün pişirilmemiş gıdalardan bulaşır.

Virüs bulaşmış kişilerle doğrudan temas yoluyla veya kirli yüzeylere dokunduktan sonra yıkanmamış ellerinizi ağzınızda tutarsanız virüs de alabilirsiniz.

Not: Akut gastroenterit, salmonella, listeria, shigella ve campylobacter jejuni gibi bakterilerden de kaynaklanabilir. Semptomlar mide gribine biraz benzese de, antibiyotik gibi ilaçlarla tedavi gerektirebilir. Mide gribi, grip virüsünün neden olduğu bir solunum yolu hastalığı olan grip değildir.

Bakınız: Gebelikte Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Mide Gribi ve Sabah Bulantısı?

Mide gribi, çoğu kadının sabah hastalığından muzdarip olduğu gebeliğin erken aşamalarında tanımlanması daha zor olabilir. Bununla birlikte, kusma ve bulantıya iştahsızlık, kramp, ateş veya ishal eşlik ediyorsa, mide gribinden muzdarip olabilirsiniz. Ayrıca, mide gribi sadece birkaç gün sürerken, sabah bulantısı ikinci üç aylık döneme kadar devam eder.

Bakınız: Gebelikte Mide Üşütmesi Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Mide Gribi Belirtileri ve Semptomları

Sabah bulantısı değil, mide gribi olduğundan emin olmak için, ilk iki gün içinde ortaya çıkan birkaç işaret daha aramalısınız.

Gebelikte mide üşütmesine dair belirtileri aşağıdaki gibi olabilir:

Bu semptomlar başlangıçta hafif görünebilir. Ancak iki gün sonra bile azalmazlarsa, bir sağlık uzmanına danışmalısınız. Rahatsızlığı etkili bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olur. Dehidrasyon, sabah bulantısı veya enfeksiyondan kaynaklanan hamilelik sırasında çok ciddi olabilir. Nedeni ne olursa olsun, belirtileriniz şiddetli ise bir doktora görünmek önemlidir.

Kaynaklar:

  1. Sumita Mehta, et al.; Gastroenteritis In Pregnancy: Relevance and Remedy
  2. Nathan D. Stuempfig and Justin Seroy.; Viral Gastroenteritis
  3. Norovirus; The Centers for Disease Control and Prevention

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir