Hamilelikte Merdiven İnip Çıkmak: Ne Zaman Güvenli ve Ne Zaman Kaçınılmalıdır?

Eviniz ya da ofisiniz üst katta ise, genellikle merdivenleri kullanıyor olabilirsiniz. Ancak hamile olduğunuzda, büyükler size merdivenlerden kaçınmanızı isteyebilir.

Ama hamilelerin merdiven kullanması riskli mi? Bu yazıda, gebelikte merdiven çıkmanın güvenli olup olmadığını, ne zaman merdiven çıkılmaması gerektiğini ve dikkat etmeniz gerekenleri anlatıyor olacağız?

Hamilelikte Merdiven İnip Çıkmak Zararlı Mı?

Vücudunuzun hala dengede olduğu hamileliğin ilk zamanlarında merdiven çıkmak güvenlidir.

Bu konuda en büyük korkulardan biri merdivenlerden düşmek veya denge kaybıdır. Hamileliğin sonraki aylarında, vücudunuzun ağırlık merkezinde meydana gelen değişiklik düşme riskini artırır. Bu dönemde, özellikle karın büyüdükçe, merdivenlerden düşme komplikasyonlarına yol açabilir.

37 haftalık gebelikte bebeğiniz pelvisinizde ve nefes almanızı kolaylaştırır. Bununla birlikte, karnınızda büyüyen bebek ile birlikte merdivenleri tırmanmanızı zorlaştırır. Merdiven çıkmanız gerekiyorsa, her seferinde bir adım atın, destek için korkuluk tutarak yavaşça hareket edin ve normal bir hızda nefes alın. Hızlı bir şekilde merdiven çıkmayın, dikkatli olun.

Bakınız: Gebelikte Merdiven İnip Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Merdiven Çıkmanın Faydaları

Merdiven kullanımı, vücudunuzu aktif tutan fiziksel bir aktivitedir. Araştırmalar merdiven inip çıkmanın, yürüyüş veya egzersiz kadar iyi olduğunu gösteriyor.

Düşük preeklampsi riski: Amerikan Kalp Derneği’nin Hipertansiyon adlı dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, merdiven kullanan gebe kadınların preeklampsi (kadınların yüksek tansiyona sahip olduğu bir durum) riski düşüktür.

Çalışma, aktif olmayan hamile kadınların bir ila dört merdiven çıkarak preeklampsi riskini %29 azaltabileceğini bulmuştur.

Gestasyonel diyabet riskini azaltır: Amerikan Diyabet Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, erken gebelikte merdiven çıkma, gebelikte yaygın komplikasyonlardan biri olan gestasyonel diyabetes mellitus riskini azaltır.

Ancak, bazı güvenlik önlemlerini uygulayarak merdivenleri çıkmalısınız.

Gebelikte Merdiven Çıkmaktan Ne Zaman Kaçınmalı?

Doktorunuz size karşı tavsiyede bulunmadıkça ilk üç aylık dönemde merdiven kullanılması güvenlidir. Hamilelikte merdiven inip çıkmanın riskli olabileceği bazı sorunlar şöyledir:

  • Kanama
  • Yüksek veya düşük tansiyon
  • Kontrolsüz yüksek tansiyon ve dalgalanan kan şekeri gibi, sizi sersemlemenize veya dengeyi kaybetmenize neden olabilecek herhangi bir hastalık

Yukarıdaki sorunlardan herhangi birine sahip değilseniz, merdiven çıkmaya devam edebilirsiniz. Merdivenleri kullanmak, dikkatli ve rahat olduğunuz sürece hamilelikte güvenlidir. Korkuluklara tutmadan asla yukarı veya aşağı tırmanmayın. Ayrıca, vücudunuz tırmanma eforunu alamıyorsa kendinizi zorlamayın.

Kaynaklar:

  1. MA Schif; Pregnancy outcomes following hospitalisation for a fall in Washington State from 1987 to 2004
  2. Pregnancy: Dropping (Lightening); Michigan Medicine: University of Michigan

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir