Hamilelikte Memede Ağrı Ne Zaman Başlar?

Anne olmanın en tatlı anı çocuğunuzun ilk kalp atışlarını duyduğunuz zamandır. Hamilelikte bayanlarda çeşitli sağlık sorunları ve rahatsızlıklar görülebilir. Hamile bayanlarda görülen en yaygın rahatsızlıklardan biri ise göğüs bölgesinde hissedilen ağrıdır.

Göğüs ağrısı aslında hamileliğin erken göstergelerinden biridir ve genellikle anormal bir nedenden kaynaklanmaz. Bu ağrı bazı kadınlarda regl döngüsü sırasında oluşur ve ilk üç ay içerisinde göğüs ağrısı ile sıkça karşılaşılır. Bu dönemde göğüslerde şişme ve hassasiyet artabilir. Çoğunlukla gebeliğin altıncı haftasında göğüste ağrı ve hassasiyet ortaya çıksa da, çoğu kadında hamileliğin ikinci haftasında tüm bu şikayetler ortadan kaybolur.

Her kadının vücut tipi farklıdır. Aynı zamanda hamile kalan her bayanda farklı belirtiler ve şikayetler ortaya çıkabilir. Eğer hamileliğiniz sırasında sürekli göğüs ağrısından yana şikayetleriniz oluyorsa, en yaygın nedenlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

1. İyi Huylu Olan Meme Değişiklikleri

Hamilelik sırasında göğüs ağrısının en yaygın nedenlerinden biri olarak iyi huylu meme değişiklikleri gösterilir. Meme dokusundaki değişiklikler ve küçük kistler ağrıya yol açabilir.

2. Hormon Düzeylerinde Dengesizlik

Hamile bayanların vücudu bebeğin anne karnında gelişimi için çeşitli doğal aşamalardan geçer. Vücudunuz sizi hamileliğe hazırlarken hormon seviyelerinde de değişimler olur. Çoğunlukla meme ağrısı östrojen hormonu seviyelerindeki hızlı bir değişiminin ve dengesizliğin sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Bakınız: Hamilelikte Meme Ağrısı Nasıl Geçer?

3. Göğüslerde Sızıntı

Göğüslerde sızıntı, daha çok gebeliğin ikinci veya üçüncü üç aylık döneminde görülür. Birçok anne adayı arasında sık rastlanan şikayetlerden biridir. Göğüsleriniz aslında süt üretmeye hazırlık aşamasındadır ve doğum öncesinde göğüslerde ağrı ve sızıntı görülebilir. Bu sızıntı aslında yeni doğmuş bebeği ilk birkaç gün besleyen kalın bir sıvıdır. Bu sıvı gebeliğin ilerleyen dönemlerinde göğüs ağrısının en önemli nedenlerinden biridir.

Bakınız: Hamilelikte Göğüs Ağrısı Olması Normal Mi?

4. Göğüslerde Büyüme

Göğüslerin en önemli fonksiyonu doğum sonrası bebeği beslemektir.  Bu nedenle, göğüsler yavaş yavaş vücut tarafından hamilelik dönemine hazırlanır. Gebelikte, süt üreten hücreler ve süt bezleri oluşur. Sonuç olarak, göğüslerin boyutunda değişim meydana gelir.

Hamilelik ilerledikçe göğüslerde daha fazla yağ ve katman birikmeye başlar. Bu nedenle hamilelikte göğüslerinizde belirgin değişiklikler olur. Bu değişiklikler de ağrıya neden olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir