Hamilelikte Meme Ağrısı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğiniz ilerledikçe, emzirmeye hazırlanmak için göğüsler çeşitli fizyolojik değişikliklere uğrar. Göğüsleriniz şişip büyüdükçe bazen ağrı olabilir.

Gebelikte meme ağrısının sebeplerini ve ağrıyı yönetmeye yönelik ipuçlarını öğrenmek için yazımızı okuyun.

Hamilelikte Meme Ağrısı Normal mi?

Meme ağrısı, gebe kaldıktan bir ila iki hafta sonra ortaya çıkabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, kadınların %17’si gebeliğin erken belirtisi olarak memede değişiklikler olduğunu bildirmiştir.

Hamilelik belirtileri değişir ve tüm kadınların meme ağrısı olmayabilir. Bazen, göğüs hassasiyeti adet döngüsünün başlangıcının bir işareti olabilir. Bu nedenle, evde hamilelik testi yapın veya hamileliği onaylamak için bir doktora görünün.

Bakınız: Hamilelikte Meme Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelikte Meme Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk zamanlarında, kadınlar belirli bir noktada veya bir veya her iki göğüste ağrı yaşayabilir. Bazı durumlarda, kadınlar dış koltuk altlarına doğru hareket eden donuk bir ağrı veya hassasiyet de yaşayabilirler.

Hamilelikte Meme Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte meme ağrısı aşağıdaki semptomlarla kendini gösterebilir:

  • Göğüslerde karıncalanma hissi
  • Bir veya iki memede ağrı
  • Bir veya iki memede hassasiyet
  • Özellikle hamileliğin sonlarında meme hassasiyetinde artış

Hamilelikte meme ağrısı genellikle donuktur veya keskin bir ağrı yaygın olmayabilir. Meme ağrınız çok fazla rahatsızlığa neden oluyorsa ve günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa, tıbbi tavsiye almak iyidir.

Hamilelikte Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir??

Hamilelikte birkaç hormonun salgılanması, memelerde hassasiyet ve ağrıya neden olur. Gebelikte memelerde hassasiyet ne zaman azalır? Aşağıdakiler, hamilelikte memelerin ağrılı hale gelmesinin birkaç nedenidir:

  • İlk trimester: Göğüsler östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarının salınması nedeniyle değişikliklere uğrar. Bu hormonlar kan damarlarında büyümeye ve süt lobüllerinin çoğalmasına neden olur. Bu değişiklikler memenin hassasiyetini, sızlama ve ağrısını artırabilir.
  • İkinci ve üçüncü trimester: Progesteron hormonunun artmış seviyelerinden dolayı, süt lobüllerinin çoğalması daha belirgin hale gelir. Progesteron ayrıca memelerde karıncalanma hissine neden olabilir.

Hormonlar göğüslerinizi emzirmeye hazırlar. Bu nedenle, göğsünüzdeki süt lobları ve süt kanalları hamilelik sırasında sürekli olarak gerilir ve bu sebeple rahatsızlığa neden olur.

Bakınız: Hamilelikte Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Hamilelikte meme ağrısına aşağıdaki semptomlar eşlik ediyorsa, bir doktora görünün:

Yeni kitle varlığı: Göğüsteki süt kanalları sıklıkla dışarıdan hassas yumrular şeklinde ortaya çıkar. Bu şişlikler genellikle sıcak kompresler ve masajla geçer. Bununla birlikte, şişlikler devam ederse ve yeni kitleler gelişirse, bir doktora görünün.

Koltukaltında kitle: Bazen koltuk altı bölgesinde şiş meme dokusu ortaya çıkabilir. Şişliğe bir doktor tarafından kontrol ettirmek iyidir.

Ağrılı kitle: Göğsünüzdeki kitle kırmızı, ağrılı ve dokunması zorsa, bir doktora görünün.

Meme ucundan kronik akıntı: Bebeğin ilk sütü olan Kolostrum, meme ucundan sarı ve kalın bir sıvı olarak sızabilir. Akıntı genellikle göğüslere masaj yapıldığında veya uyarıldığında meydana gelir ve normaldir. Ancak akıntı kronikse, kötü kokuyorsa ve kan eşlik ediyorsa, bir doktora görünün.

Meme veya meme ucu renginde veya yapısında değişiklik: Meme ucunda veya memelerin bir kısmında çukurlaşma görüyorsanız bir doktora görünün. Göğüslerin şeklindeki anormal bir değişiklikten veya meme dokusunun renginde bir değişiklikten şüpheleniyorsanız, bir sağlık uzmanı tarafından kontrol edilmesini sağlayın.

Kaynaklar:

  1. Pregnancy symptoms-Early signs of pregnancy: American Pregnancy Association. (n.d.).
  2. Breast changes during pregnancy: Ireland’s Health Services. (2018).

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir