Hamilelikte Mayonez Yenir Mi?

Gebelikte Mayonez Tüketimi

Hamileler mayonez yiyebilir mi? Hamileyken mayonez yemek zararlı mı? Riskleri neler?

Gebelikte mayonez yemek zararlı mı diye ikilemde kalmış olabilirsiniz. Özellikle de mayonezin çiğ mi yoksa pastörize yumurtadan mı hazırlandığı konusundan emin değilseniz bu yazımızda, hamileyken mayonez yiyip yiyemeyeceğinizi ve ne zaman kaçınmanız gerektiğini anlatacağız.

Hamileyken Mayonez Yemek Güvenli Mi?

Mayonez hem yumurta ile hem de yumurtasız yapılır. Yumurtasız mayonez, temel bileşen olarak yumurta yerine zeytinyağı veya kanola yağı içerir. Her iki türü de gebelikte kullanılabilir.

Bununla birlikte, pastörize (ısıl işlem görmüş) yumurtalardan yapılmışsa, yumurta ile hazırlanan mayonez yemek güvenli kabul edilir. Yumurta sarısı, bitkisel yağ ve limon suyu veya sirke ile karıştırılır. Yumurta sarısındaki protein ve lesitin mayonezde emülgatör olarak işlev görür.

Süpermarketlerdeki soğutulmamış raflarda bulunan ticari mayonez pastörize yumurtadan yapılır ve tüketim için güvenlidir. Hellmann’s ve Heinz gibi markalar, yemek için güvenli olan popüler mayonez çeşitleridir.

Ancak, çiğ yumurtadan yapılmış olduğu için salmonella içerme riski taşıyan ev yapımı mayonezden kaçının.

Pastörize yumurta kullandıklarından emin olmadığınız sürece restoranlarda veya gıda pazarlarında satılan mayonezden kaçınılabilir.

Mayonezde Besin Değerleri

Ticari olarak yapılmış mayonez tercih etseniz bile, tüketmeden önce besin değerlerini bilin, çünkü kalori değerlerde yüksek olabilir.

  • Bir çorba kaşığı (14g) mayonez yaklaşık 94 kalori içerir veya 100gm 700 kalori yağ içerir. Ancak kalori değer mayonez tipine göre değişir.
  • Bir çorba kaşığı da 5.8 mg kolesterol içerir. Örneğin Amerikalılar için 2010 Diyet Kılavuzları günde 300 mg’dan fazla tüketmemeyi önerir.  
  • Bir çorba kaşığı mayonezde 80 mg ila 125 mg sodyum olabilirken, önerilen günlük sodyum alımı 2.300 mg’dan az olmalıdır.
  • Ticari mayonez %80 bitkisel yağ ,%8 su, %6 yumurta, %4 sirke, %1 tuz ve %1 şeker içerir.
  • Az yağlı mayonezde yaklaşık %50 bitkisel yağ, %35 su, %4 yumurta, %3 sirke, %1.5 şeker ve %0.7 tuz bulunur.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Mayonez Yemek Zararlı Mı?

Gebelikte Mayonezin Faydaları Nelerdir?

Mayonez, sınırlı miktarlarda yenildiğinde, sağlık için iyi olabilir. Sizin için nasıl faydalı olabilir:

K Vitamini: Bir çorba kaşığı normal mayonez, günlük 90mcg (AI) ihtiyacının %25’inden daha fazla olan 22.5 mikrogram (mcg) K vitamini içerir.

K vitamini doğum sırasında pıhtılaşmaya yardımcı olduğu ve aşırı kanamayı önlediği için önemlidir. Bebeklerde gelişim ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir.

Yağ içeriği: Bir çorba kaşığı normal mayonez 2.32g toplam MUFA (tekli doymamış yağ asitleri) ve 6.17g toplam PUFA’ya (çoklu doymamış yağ asitleri) sahiptir. Sağlıklı bir MUFA: PUFA oranının korunması hamilelik sırasında sadece annenin sağlığını değil, aynı zamanda büyüyen fetüsün sağlığını ve gelişimini de etkilediği için önemlidir.

Gebelikte toplam yağ, vücut için sadece küçük miktarlarda gereklidir. Doymuş yağ fazlalığı sizi aşırı kilo alımı ve anormal lipit profili riskine sokar. Mayonez, yüksek miktarlarda tüketildiğinde sağlık için iyi olmayan doymuş yağa sahiptir.

Bu vitaminleri ve yağları diğer sağlıklı gıdalardan alabileceğiniz için hamilelik sırasında mayonezin sağlıklı bir gıda olarak alınmasına gerek olmadığını unutmayın.

Kaynaklar:

  1. Why is mayonnaise unhealthy?; EatFresh
  2. Salad dressings; Diabetes, UK
  3. Foods to avoid in pregnancy; NHS

Gebelikte mayonez tüketimi hakkında kendi deneyim ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir