Hamilelikte Marfan Sendromu: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte ortaya çıkan bazı hastalıklar, hem anne hem de henüz doğmamış bebeği için bazı komplikasyonlara yol açabilir. Yani, hamileyken sağlığınıza ekstra dikkat etmeniz gerekir. Ancak, bazen genetik bozukluklar kötü komplikasyonlara yol açabilir ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye sokabilir. Bu durumlardan biri Marfan sendromudur. Gebelik ve Marfan sendromu hakkında daha detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Marfan Sendromu Nedir?

Marfan sendromu, anne veya babadan devralınan genetik bir bozukluktur. Hastalık vücudun bağ dokusunda, özellikle iskelet ve kardiyovasküler sistemde birden fazla anormalliklere neden olur. Kemiklerde, bağ dokusunda, kan damarlarında, akciğerlerde, deri ve gözlerde anormallikler olabilir.

Marfan sendromu nedeniyle ortaya çıkan kardiyovasküler anormallikler gebelikte son derece ciddiye alınması gereken sorunlardır. Bu hastalık aortu etkileyebilir ve kalp sorunlarından muzdarip olabilirsiniz. Yani, bu hastalığa sahip olan kadınların hamileyken ekstra bakım alması gerekir.

Hamilelikte Marfan Sendromu Nedenleri:

Gebelikte Marfan sendromu, fibrillin üreten bir gen kusuru nedeniyle oluşur. Fibrillin vücuttaki bağ dokularının esnekliği, gücü ve işleyişini sağlamak için gerekli önemli proteinlerden biridir. Kusurlu gen otomatik olarak bağ dokusunu etkiler ve Marfan sendromuna neden olur.

Hamilelikte Marfan Sendromu Belirtileri

Gebelikte Marfan sendromu belirtileri büyük ölçüde değişir. Bazı hamile kadınlar yaşamı tehdit eden sorunlardan muzdarip olabilirken, bazıları bu bozukluğun sadece hafif etkileriyle karşılaşabilirler. Marfan sendromunun yaygın belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Kalp üfürümü
 • Göğüs kemiğinde içe veya dışa doğru basıklık
 • Gevşek eklemler
 • Aşırı miyopluk ve diğer görme problemleri
 • İnce vücut iskeleti
 • Ağrılı, zayıf bacaklar
 • Karında ağrı
 • Genişlemiş aort
 • Aort rüptürü veya diseksiyon riski
 • Aort yetmezliği
 • Kalbin normalden daha fazla dışarı kan pompalaması nedeniyle aort üzerine baskı yapması
 • Akciğer komplikasyonları

Eğer gebelikte yukarıdaki belirtilerden herhangi birinden muzdarip iseniz, en kısa sürede doktorunuza görünün.

Hamilelikte Marfan Sendromu Tedavisi

Aşağıda yer alan Marfan sendromu belirtilerinden muzdarip olsanız bile, doktor tavsiyesi ve düzenli sağlık kontrolleri ile sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilirsiniz. Burada izlemeniz gereken bazı etkili tedaviler şöyledir:

1. Kadın Doğum Uzmanına Görünün:

Eğer Marfan sendromundan muzdaripseniz, hamilelik kalbinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Hamilelikte kalp sorunları riskini önlemek ve etkin çözümler aramak için doktor kontrollerini aksatmayın.

2. Dengeli Bir Diyet Uygulayın:

Dengeli bir beslenme programına sadık kalmak, bu hastalıktan muzdarip olmanıza rağmen sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olabilir. Dengeli beslenme, kalp problemlerinin gelişme riskini önler. Yani, hamileyken doğru miktarda doğru besinler ile beslenmeye özen göstermeniz gerekir.

3. İlaçlar:

Hamileyken Marfan sendromu tedavisinde kullanılan ilaçlar fetal kayıp ve doğum kusurları riski oluşturduğundan, doktorunuz ilaç reçete etmekten kaçınacaktır.

4. Ameliyat:

Doktorunuz ciddi bir sağlık sorunu varsa, aort onarımı ya da kapakçık ameliyatı önerebilir. Ancak, hamileyken ameliyat seçeneği, sağlık durumunuz ve doğmamış bebeğinizin güvenliğine bağlıdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir