Hamilelikte Makarna Yenir Mi? Güvenli Mi?

Gebelikte Makarna Tüketimi

Hamileler makarna yiyebilir mi? Hamile kadınlar belirli yiyeceklere aşerebilirler. Makarna, birçok anne adayı için sıkça tüketmek istedikleri gıdalardan biridir. Ancak hamileyken makarna tüketmek güvenli midir? Bebek için riskli olabilecek alerjik reaksiyonlara veya sindirim sorunlarına neden olur mu?

Her şey ne tür makarna yediğinize, ne kadar ve ne sıklıkta yediğinize bağlıdır. Makarnanın besin değerini, faydalarını ve yan etkilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Makarna Yemek Güvenli Mi?

Evet, makul miktarda yiyebilirsiniz, ancak sadece ev yapımı makarna tercih edin. Sağlıklı olmadığı için marketlerde bulunan hazır makarna yemekten kaçının. Ayrıca aşırı bir şey yemek zararlıdır.

Bakınız: Hamilelikte Makarna Yemenin Yararları

Hangi Makarna Türü İyidir?

Makarna oldukça doyurucu ve lezzetli bir besindir. Ancak hangi çeşit makarnaları yemek güvenlidir?

1. Standart Makarna:

Rafine buğday unundan yapılırlar. Arıtma işlemi, sadece nişastalı endospermi bırakarak dış kabuğun ve iç germ tabakasının çıkarılmasını içerir. Çıkarılan besin açısından zengin dış tabaka, yüksek miktarda vitamin, mineral, bitkisel besin ve lif içerir ve daha zayıf bir ürün bırakır. B vitamini ve demir gibi bazı besinler geri eklenir ve böylece un adı zenginleştirilmiştir.

2. %100 Tam Tahıllı Makarna:

Üç besleyici tabakayı da içerir – buğday tanesinin kepeği, özü ve endospermi. Lif ve mikro besinler içerir. Standart makarnaya göre daha doyurucudur ve çeşitli sağlık yararları sunar. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi bazı kronik hastalıkların riskini azaltır.

Son birkaç yılda daha pek çok tam tahıl türü ortaya çıktı. Makarnanın %100 tam tahıldan oluşup oluşmadığını öğrenmek için şunlardan birini yapın:

  • Malzemelerin listesini kontrol edin. Tüm unlar ve tahıllar ‘tam’ içermelidir. Yulaf ve esmer pirinç tam tahıllardır.
  • Paketin önündeki yazıları kontrol edin. Yalnızca %100 tam tahıl veya %100 tam buğday gösteren birini seçin.
  • Tam tahıl damgası olan paketleri seçin.

3. Tam Buğday ve Beyaz Un Karışımı:

Bu tür makarnalar, rafine ve tam buğday ununun birleşimidir. %100 tam tahıl türlerine göre daha az çiğnenir ve tanelidirler. Ancak normal beyaz makarnaya göre daha fazla besin sağlarlar. Geleneksel makarna çeşitlerinden tam buğday makarnaya geçerken geçiş döneminde mükemmeldirler.

4. Eşsiz ve İlginç Karışımlar:

Bu tür makarnalar, ekstra beslenme için çeşitli sağlıklı içeriklerde harmanlanır. Mercimek, fasulye ve keten tohumu içerebilirler. Tam tahıllı makarnadan daha çok geleneksel makarnaya benziyorlar. Bu nedenle esmer makarnayı sevmiyorsanız en iyi seçimdir.

Makarna Aşermek

Tuzlu ve şekerli yiyeceklerin aşırı tüketimi kilo almaya ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu arzulara sahipseniz, kendinizi besleyici bir şekilde nasıl tatmin edeceğinizi bilmelisiniz.

Örneğin, Alfredo beyaz makarnanın büyük bir porsiyonu yerine, düşük sodyumlu domates ketçapıyla tatlandırılmış küçük bir tabak kepekli makarna yiyebilirsiniz. Fazla şeker ve kalori eklemeden aşermeyi gidermek için daha sağlıklı bir alternatiftir. Eğer aşermek yönetilemezse bir doktordan yardım isteyin.

Bir restoranda makarna yemeyi seçerseniz, hamilelik sırasında kaçınılması gereken kabuklu deniz ürünleri bazlı soslar ve koruyucular gibi alerjenler veya yiyecekler içermediğinden emin olun.

Bu makalenin hamilelik sırasında makarna yemeyle ilgili tüm sorularınızı yanıtladığını umuyoruz. Ekleyecek başka bir şeyiniz varsa, sizden haber almak isteriz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir