Hamilelikte Magnezyum Neden Önemli? Faydaları Neler?

Hamileyken magnezyum ihtiyacınız artar. Temel mineral hamilelik sırasında farklı işlevler yerine getirir.

Vücutta sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunması gereklidir. Sağlıklı dişler ve kemikler oluşturmaya yardımcı olur ve kalsiyum ile ortak çalışır. Aynı zamanda kolesterol ve düzensiz kalp atışlarını da düzenler. Fiziksel ve duygusal stres de magnezyum ihtiyacını arttırır.

Gebelikte şiddetli magnezyum eksikliği preeklampsi (yüksek tansiyon ve nöbetler), erken doğum, bebek ölümleri ve konjenital sakatlıklara yol açabilir.

Bu yazı size magnezyumun neden bu kadar hayati bir element olduğunu, bebek üzerinde ne gibi etkileri olduğunu ve çok daha fazlasını anlatıyor.

Gebelikte Magnezyum Neden Önemli?

Yukarıda belirtilen başlıca nedenler dışında, magnezyumun sizin ve bebeğiniz için daha fazla çalışma şekli vardır.

Kalsiyum ile birlikte çalışır: Her iki mineral de birlikte çalışır. Magnezyum kasları gevşetirken, kalsiyum kas kasılmalarını uyarır. Doğru magnezyum seviyeleri, uterusun 35 haftalık hamileliğe kadar daralmasını önleyebilir.

Osteoporoz riskini azaltır: Yeterli magnezyum ve kalsiyum seviyeleri, yaşamın ilerleyen dönemlerinde kemik hasarı olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Krampları azaltır: Kramp hamilelik sırasında çok yaygındır. Magnezyum krampları azaltır, Braxton Hicks kasılmalarının gücünü azaltır ve ayrıca kabızlığı tedavi eder.

Sakinleştirici görevi görür: Magnezyum, hamilelik sırasında oldukça yaygın olan stres ve uykusuzluğa karşı en iyi çözümdür. Doktorlar genellikle doğum öncesi vitamin / mineral takviyeleri dışında ayrı bir takviye olarak reçete eder.

Doğumda yardımcı olur: Bu mineral, kan basıncı seviyelerini optimize eder ve ağrı tolerans eşiğini geliştirir, muhtemelen doğumunuzu daha rahat hale getirir.

Bulantıyı kaldırır: Magnezyum, sabah bulantısı ile birlikte en yaygın hastalık olan bulantıyı tedavi edebilir.

Baş ağrılarını tedavi eder: Magnezyum takviyesi hamilelik sırasında migren baş ağrısı insidansını azaltabilir. Beyindeki daralmış kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olur, aksi takdirde gerginlik ve migren ağrısına neden olabilecek laktik asit birikmesini önler.

Serebral palsi riskini düşürür: Avustralya’da yayınlanan bir incelemeye göre, erken doğum riski taşıyan annelere verildiğinde magnezyum sülfat bebeklerinin serebral palside korunmasına yardımcı olmuştur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir