Hamilelikte Magnezyum Takviyelerinin Yan Etkileri Var Mı?

Gebelikte Magnezyum Takviyesi

Gebelikte magnezyum takviyesi ne zaman alınmalı? Yiyeceklerle çok fazla magnezyum tüketme şansı zayıftır. Ancak takviyeleri kullandığınızda, aşırı dozda magnezyum alımı riski taşırsınız.

İşte hamilelikte takviyeler yoluyla çok fazla magnezyum ile gelebilecek bazı yan etkiler şunları içerir:

1. İshal ve dehidrasyon

Magnezyum takviyeleri bazı hamile kadınlarda bağırsak tahrişine neden olabilir. Bu ishal, karın krampları ve iştah kaybına yol açabilir. Tedavi edilmeyen ishal dehidrasyona bile yol açabilir.

Dehidrasyon (vücudun susuz kalması) hamilelik sırasında ciddi bir endişe kaynağı olabilir. Magnezyum takviyeleri kullanıyorsanız ve iki ila üç gün boyunca ishal yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun.

2. Mide bozukluğu

Hamilelik sırasında ihtiyacınız olan son şey bulantı ve kusmadır. Sabah bu hastalığı yeterince günlerinizi zorlaştırmış olabilir! Ancak magnezyum alımı, sabah bulantısını taklit eden sindirim sorunlarına yol açabilir. Bu belirtiler tedavi saatleri içinde azalır, ancak devam ederse tıbbi yardım alın.

3. İlaç etkileşimleri

Magnezyum takviyelerinin belirli ilaçlarla etkileşime girdiği bilinmektedir. Antibiyotik, tansiyon ilacı, kalsiyum kanal blokerleri, diyabet ilacı vb. kullanıyorsanız, takviyelere başlamadan önce doktorunuzla konuşun. Her zaman hamilelikte aldığınız tüm ilaçları ve takviyeleri doktorunuzla gözden geçirin.

4. Aşırı doz:

Magnezyum takviyeleri kullandıktan sonra aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, mutlaka doktora gidin. Magnezyum doz aşımı, zamanında tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

Dikkat edilmesi gereken belirtiler:

  • Geçmeyen kusma
  • Düzensiz kalp atış hızı
  • Nefes almada zorluk
  • Kas güçsüzlüğü
  • Düşük kan basıncı
  • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Hamilelik sırasında, vücudunuzun bakım ve beslenmeye ihtiyacı vardır. Ancak bu ihtiyaçları karşılamak için her zaman ilaçlar ve takviyeler almanıza gerek yoktur. Sağlıklı beslenerek ve doktorunuzla iletişim halinde kalarak elinizden gelenin en iyisini yapın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir