Hamilelikte Lyme Hastalığı: Belirtileri, Tanı Ve Tedavisi

Lyme hastalığı, halk arasında çayır kurdu hastalığı olarak da bilinir. Hamilelik, bayanlar için hayatlarındaki son derece hassas bir dönemdir. Hamile iken Lyme hastalığı gibi hayvanlardan bulaşan bazı hastalıklardan korunmak için tedbirler almak oldukça önemlidir.

Lyme hastalığı teşhisi konulan hamile kadınlar için yazımızın devamında bu hastalığa dair bazı bilgileri paylaştık. Yazımızın devamını okuyarak, Lyme hastalığının hamile kadınlardaki belirtileri, tanısı ve tedavisi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Lyme Hastalığı Nedir?

Lyme hastalığı pek fazla bilinmemektedir. “Borrelia burgdoferi” bakterisi taşıyan bir kene tarafından ısırılmak, bu hastalığa yakalanmanıza neden olur. Ya da kenelerin daha önce bu bakteriye enfekte olan fare ve geyik gibi hayvanları ısırması sonrası bir insanı ısırması da hastalığın bulaşmasına neden olur. Kısacası, bu bakteriye sahip bir hayvanı ısıran kene tarafından ısırılmak, Lyme hastalığının sebebidir.

Günümüzde Lyme hastalığı vakalarında artış yaşanmaktadır. Dünya genelinde hemen hemen bütün ülkelerde görülen bu hastalık en çok Amerika’da yaygındır.

Lyme Hastalığı Nedenleri

Lyme hastalığı, özel bir kene türünün ısırması ile bulaşır. Bu keneler çoğunlukla geyik, fare, at, sincap, rakun gibi hayvanların üzerinde yaşarlar.  Bu hayvanlar “Borrelia burgdoferi” bakterisi taşıyorsa ve kene tarafından ısırılırlarsa bakteri keneye bulaşır ve kene enfeksiyonlu hale gelir. Hamilelikte kene ısırması tehlikelidir ve Lyme hastalığı gibi hastalıklara yol açma ihtimali yüksek olduğu için hemen sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir.

Hamilelikte Lyme Hastalığı Belirtileri

Hamile iken Lyme hastalığı bulaşan bayanlarda genellikle bull’s eye olarak adlandırılan cilt döküntüleri ortaya çıkar. Bu en yaygın belirtidir. Hastalığın diğer belirtileri ise şöyledir:

Lyme Hastalığı Ne Kadar Yaygındır?

Lyme hastalığı Amerika Birleşik Devletleri’nde daha yaygındır. Ancak diğer ülke nüfuslarını da etkilediği tespit edilmiştir. Özellikle köy veya kırsal alanlarda yaşayan insanların şehirde yaşayan insanlara kıyasla bu hastalığa enfekte olma eğilimleri daha yüksektir.

Hamilelikte Lyme Hastalığı Bebeği Etkiler Mi?

Eğer Lyme hastalığının karnınızdaki bebeği etkileyeceğini düşünüyorsanız, bu düşünce sizi endişelendirebilir. Bugüne kadar Lyme hastalığının doğmamış bebeği etkilediğine dair herhangi bir kesin kanıt yoktur. Ancak, hamileliğin ilk 3 ayında ölü doğum riskini ortaya çıkardığı gibi bazı senaryolar olmuştur.

Tıbbi teknolojinin ilerleme göstermesi ile birlikte, Lyme hastalığının tedavisinde de bazı yenilikler olmuştur. Hastalığın tedavisine adapte olarak sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilirsiniz.

Hamilelikte Lyme Hastalığı Tanısı

Lyme hastalığını teşhis etmek zordur. Çünkü belirtileri diğer çoğu hastalık ile benzerdir. Ayrıca, bazı hastalar kene ısıran bölgede ağrı olmaması nedeniyle kene tarafından ısırıldıklarının farkında olmayabilirler. Hastalığı teşhis etmenin en kolay yolu ise, bull’s eye olarak bilinen deri döküntüleridir. Bu belirti sonrasında doktorunuz Lyme hastalığından şüphelenirse, kan testi isteyebilir. Lyme hastalığına neden olan bakteriyi normal kan testinde izole etmek zor olduğu için karmaşık izolasyon teknikleri kullanılır.

Hamilelikte Lyme Hastalığı Tedavisi

Hamileliğin erken sürecinde, Lyme hastalığı antibiyotik ile tedavi edilebilir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, bu hastalıktan o kadar hızlı sürede kurtulabilirsiniz. Doktorun verdiği antibiyotikler deri döküntülerini iyileştirir ve yeniden aynı enfeksiyonun tekrarlamasını önler.

İntravenöz antibiyotikler özellikle hastalık sinir sistemini etkilenmiş ise, hastalığın şiddetli durumlarında kullanılır.

Bu makalemizde, Lyme hastalığı hakkında genel bilgiler paylaştık. Sizler de hamileliğinizde Lyme hastalığı geçirdiyseniz, deneyimlerinizi ve hastalık hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir