Hamilelikte Limon Suyu İçmenin 11 Önemli Faydası

Limon, tazeleyici tadı ve aroması ile mideyi yatıştırdığı bilinmektedir ve sabah bulantılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Chris Shaw’un Limon Sağlık Faydaları kitabına göre, kabuğu olmayan bir çiğ limon yaklaşık 17 kalori içerir ve niasin, kalsiyum, magnezyum, folat, C vitamini, B 6 ve riboflavin gibi vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

Bu yazıda size gebelikte limon suyu tüketmenin ne kadar güvenli olduğunu ve ne kadar alabileceğinizi bahsediyor olacağız.

Hamilelikte Limonlu Su İçilir Mi? Güvenli Mi?

Limon suyu veya limonlu su hamilelikte ılımlı olarak alınırsa çoğunlukla güvenlidir. Konserve veya şişelenmiş olanlar yerine taze sıkılmış limon suyunu tercih edin. Aşırı limon tüketimi hızlı detoksifikasyona neden olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Limonlu Suyun Zararları

Hamilelikte Limon Suyunun Faydaları Nelerdir?

1. Hidrasyon

Limon suyu, mide bulantısı, baş ağrısı, ödem, kramplar ve baş dönmesi gibi durumları önlemek için gebelikte sulu kalmanıza yardımcı olabilir.

2. Sabah bulantısı

Yurt dışında yayınlanan bir dergiye göre, limon emmek bulantı ve kusmadan kurtulmaya yardımcı olabilir. Yine bir başka randomize çalışma, limon kokusunun solunmasının bulantı ve kusmayı azaltabileceğini bulmuştur.

3. Kan basıncı

Küçük bir grup hamile kadın üzerinde yapılan bir çalışma, C vitamini içeriği ile limon suyunun gebeliğe bağlı hipertansiyonu azalttığını göstermiştir. Limonlardaki C vitamini içeriği kan damarlarını güçlendirebilir ve yüksek tansiyonu düşürmede rol oynayabilir.

4. Sindirim

Hamilelikte sindirim problemlerinden muzdarip olmak normaldir. Limon suyu hazımsızlığa yardımcı olabilecek eski bir ilaçtır.

5. Kabızlık

Sonali Ruder’in Doğal Gebelik Yemek Tarifleri’ne göre, her gün bir bardak limon suyu tüketmek kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

6. Bağışıklık

Limon suyunun soğuk algınlığı, grip ve bazı ateş türleri gibi yaygın enfeksiyonları önlemeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Limondaki C vitamini içeriği vücudunuzun doğal savunma mekanizmasını geliştirmeye yardımcı olabilir ve bakteri ve virüslerle mücadele edebilir.

7. Kemik sağlığı

Gebelikte referans günlük kalsiyum ve magnezyum alımı (RDI), günde sırasıyla 1.000 ve 350 miligramdır. Limon suyu, 100 gram başına 26 mg kalsiyum ve 8 mg magnezyum sunar. Böylece sizi ve bebeğinizin kemik sağlığını ve gelişimini iyileştirebilir.

8. Diüretik

Limon suyu diüretik özelliği ile bilinir. Sağlıklı böbrek fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olabilir.

9. Ayakların şişmesini azaltır

Bazıları, ılık suyla bir kaşık limon suyu almanın ağrıyı hafiflettiğini ve ödemi azaltabileceğine inanıyor.

10. Antioksidan

Limonların Fiona Wilcock’un Süper Hamilelik İçeceği adlı kitabındaki bulgulara göre doğal temizleyiciler olduğuna inanılıyor. Limon suyu toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir ve hamilelikte sizi enfeksiyonlardan koruyabilir.

11. Doğumu kolaylaştırabilir

İnsanlar ballı limon suyu içmenin doğuma yardımcı olabileceğine inanıyorlar. Ancak hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Doktorunuza danışarak deneyebilirsiniz.

Limon Suyu Hazırlamanın Sağlıklı Yolları

Zararlı bakterileri önlemek için pastörize limon suyu veya taze limon tercih edebilirsiniz.

1.Limonlu Su:

 • Limonu ikiye kesin ve suyunu çıkarmak için yarısını kullanın.
 • Suyunu bir bardak suya ekleyin.
 • Bal gibi doğal bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.
 • Hemen limon suyunu tüketin.

Not: Diğer yarısı, limon suyunu daha konsantre hale getirmek için kullanabilir veya başka bir bardak hazırlamak için buzdolabındaki hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

2. Limon ve Zencefil Çayı

 • Bir bardak su kaynatın.
 • Bir parça zencefil alın, soyun ve rendeleyin.
 • İki dilim limon alın. Suya hem zencefil hem de limon ekleyin.
 • On dakika demlenmesini bekleyin ve ardından çayı süzün.

Not: Ayrıca zencefil kökü yerine bir çay kaşığı zencefil çay yaprağı da kullanabilirsiniz.

Ayrıca yemeklerinize limon da ekleyebilirsiniz. Taze limon suyunu yağsız proteinler, salata, makarna veya tavuk veya balık üzerine sıkabilirsiniz. Lezzet katar ve ferahlatıcı ve hafif hissettirir.

Kaynaklar:

 1. Lemons, raw, without peel; 167746; Basic Report; USDA
 2. Morton, J; Lemon – Citrus limon; Purdue University
 3. Food Acidity; Kansas State University

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir