Hamilelikte Lifli Gıdaların Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Lifin Yararları

Hamilelikte lif alımının faydaları aşağıdaki gibidir.

1. Gebelikte kilo alımını kontrol eder:

Lif bakımından zengin gıdalar sizi daha uzun süre dolu tutar. Fazla kalori alımını önler ve gebelikte kilo alımını yönetir. Ayrıca, ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yapılan çalışmalar, yüksek lifli diyet kullanan kişilerin %10 daha az kalori tüketme eğiliminde olduklarını göstermektedir.

2. Kabızlığı önler:

Hamileliğin ilk aylarında yaygın bir sindirim şikayeti olan kabızlığı önleyebilirsiniz. Lif dışkıya hacim katar, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Bu nedenle kabızlığı giderir.

3. Kan şekeri seviyelerini düzenler:

Beslenmenize yeterli miktarda lif alınması, gıda emilimini yavaşlatacak ve böylece kan şekeri seviyelerinin hızla yükselmesini önleyecektir.

4. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır:

Çözünür lifler, sindirim sistemindeki kolesterol açısından zengin safra asitlerine bağlanarak kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir. Bu nedenle lif, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

5. Preeklampsi riskini azaltır:

Diyet lifi alımı, yüksek tansiyon ve preeklampsi gibi durumların riskini azaltacaktır.

Hamilelik hayatınızın en önemli ve savunmasız aşamalarından biri olduğundan, takip ettiğiniz beslenme türüne dikkat etmelisiniz. Beslenmenize hem lif hem de besin ekledikçe çok fazla meyve, sebze, kuruyemişler, baklagiller ve tam tahıllar eklemeyi deneyin. Lifi doğal olarak dahil etmekte zorlanıyorsanız, önerilen miktarları nasıl karşılayabileceğiniz konusunda kayıtlı bir diyetisyenle konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.