Hamilelikte Lekelenme Neden Olur? Sebepleri Neler?

Dört hamile kadından yaklaşık birinde hamilelik sırasında lekelenme veya kanama görülür. Farklı zamanlarda ortaya çıkabilir ve bazı durumlarda alarm için de bir neden olabilir. Hamilelik sırasında lekelenme yaşarsanız, uygun teşhis ve bakım için bir doktora görünün.

Hamilelikte lekelenme olur mu? Hamilelikte lekelenme ne kadar sürer? Hamilelikte lekelenme nasıl olur? Bu yazı size gebelikte lekelenme veya kanamanın olası nedenlerini ve ne zaman doktora görüneceğinizi anlatıyoruz

Hamilelikte Kanamaya ve Lekelenme Arasındaki Fark

  • Lekelenme, hijyenik bir pedi ıslatmayan birkaç damla kanın akışını ifade eder. İlk üç aylık dönemde olabilir ve genellikle zararlı değildir.
  • Kanama, bir külot astarını ıslatan veya hijyenik pedi emen ağır kan akışını ifade eder. Vajinadan kanama, gebe kaldığınız andan menstrüal döneme ulaştığınız zamana kadar herhangi bir zamanda olabilir.

Gebe kaldıktan sonra ister lekelenme, ister kanama olsun, bir doktora görünmelisiniz.

Hamilelikte Ne Kadar Kanama Normal Kabul Edilir?

Hafif kanama, özellikle lekelenme, döllenmiş yumurta uterusa implante edildiğinde erken hamilelikte ortaya çıkar. Hijyenik ped veya külot astarı ıslatmayana kadar kanama normal kabul edilebilir.

Bakınız: Hamilelikte Kanama Önlenebilir Mi?

Hamilelikte Lekelenme Neden Olur?

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri hafif ve genellikle zararsız lekelenmelere neden olabilir.

İlk Trimesterde Lekelenme

İmplantasyon kanaması: İmplantasyon kanaması, adet görmeyi beklediğiniz zaman diliminde meydana gelir ve genellikle adet kanaması ile karıştırılır. İmplantasyon kanamasının bir sonucu olarak lekelenme birkaç saat ila birkaç gün sürer ve genellikle kahverengi veya pembe renktedir.

Servikal değişiklikler hamileliğin erken döneminde görülür ve bazen örneğin ilişkiden sonra kanamaya neden olabilir.

Üçüncü Trimesterde Lekelenme

Serviksinizin doğum için hazırlandığının bir göstergesidir. Kasılmaların başlamasından birkaç gün önce veya doğum zamanı olması muhtemeldir.

Üçüncü trimesterdeki servikal değişiklikler ilişkiden sonra kanamaya sebep olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Anormal Kanama

Hamilelikte Lekelenme Nedenleri

Serviks hamilelikte hassas ve şişer. Dahili muayene veya ilişki sırasında serviksin her türlü zorlanması lekelenmeye neden olabilir. Bu, şiddetli ve ağrılı olmadıkça bir sorunu göstermeyebilir.

Vajina veya servikste herhangi bir enfeksiyon tahrişe veya iltihaplanmaya ve lekelenmeye neden olabilir. Bir enfeksiyonun bakteriyel, viral veya cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığını belirlemek için bir kan kültürü testi yapılması önerilir. Bir streptokok B veya fetüsün büyümesini etkileyebilecek diğer bakterilerin bir enfeksiyonunu elemek için bir vajinal sıvı örneği gereklidir.

Bakınız: Hamilelikte Kanama Nedenleri

Subkoryonik kanamada uterus astarı ve koryon (dış fetal membran) arasında kan birikir ve hafif ila ağır lekelenmeye neden olabilir. Genellikle kendi kendine düzelir ve hamilelikte herhangi bir soruna neden olması muhtemel değildir.

Kaynaklar:

  1. Vaginal bleeding in early pregnancy; U.S. Department of Health and Human Services
  2. Vaginal bleeding in pregnancy; NHS
  3. What is a molar pregnancy; Obstetrics and Gynecology | Northwell Health

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir