Hamilelikte Lazer Epilasyon Yaptırılması Güvenli Mi?

Gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler göbek, göğüs, yüz ve vücudumuzun diğer yerlerinde aşırı kıllanmaya yol açabilir. Çıkan kıllar çeşitli şekillerde alınabilse de, bazı kadınlar kalıcı bir yöntemi tercih eder. Lazer epilasyon popülerlik kazanmış, ancak güvenlik konusunda endişelerin de olduğu bir prosedürdür. Gebelikte lazer epilasyon zararlı mı? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Bu yazımızda hamileyken lazer epilasyon yaptırmak, dozu ve bunlarla ilişkili olmayan bazı önemli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Hamilelikte Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Genellikle hamile kadınlar üzerinde lazer epilasyon yapılmaz. Lazer işlemlerinin etkileri gebe fareler üzerinde incelendi ve sonuçlar bazı olumsuz etkiler gösterdi. Bu çalışmalar Gunther Bastert ve Diethelm Wallwiener tarafından Lasers In Jinekolojide yayınlanmıştır.

ABD FDA 1990’larda lazer epilasyon ve cilt tedavilerini onayladı. O zamandan beri, tedavilerin hamile veya hamile olmayan kadınlar üzerinde olumsuz etkileri olup olmadığını gösteren veya sonuçlandıran hiçbir araştırma çalışması yoktur.

Araştırma olmaması ve bu prosedürün hamile bir kadın ve anne karnında büyüyen bebek üzerindeki olumsuz sonuçları hakkında bilgi bulunmaması nedeniyle, çoğu doktor ve klinisyen lazer epilasyon prosedürlerini doğumdan sonra ertelemeyi önermektedir. Hamileyken güvende olmak ve bu yöntemlerden kaçınmak daha iyidir.

Bazı saygın klinikler hamile kadınlarda lazer prosedürleri kullanır. Ancak meme, karın ve bikini bölgelerinden kaçınır.

Lazer Epilasyon Tedavileri Nasıl Yapılır?

Lazer tedavileri, istenmeyen kıl foliküllerine konsantre ışık ışınları gönderen iyonlaştırıcı olmayan radyasyon kullanımını içerir. Bu güçlü ışık ışınları kıl köklerinizi yok edebilir, böylece fazla kılları temizleyebilir. Işık dalgaları, hücre mutasyonuna neden olmadan cilde birkaç milimetre nüfuz eder. Bunun fazla kılları vücudunuzdan çıkardığı bilinmesine rağmen, hamile kadını ve fetusu nasıl etkilediğine dair net bir kanıt yoktur.

Gebelikte Lazer Epilasyonun Olası Riskleri Nelerdir?

Lazer epilasyon tedavisi iyonlaştırıcı olmayan radyasyon kullanır. Bu teknik istenmeyen tüyleri köklerinden uzaklaştırmak için yoğun ısı üretir. Herhangi bir hücre mutasyonuna neden olmaz. Lazer ışık ışınları cildinize sadece birkaç milimetre nüfuz edebilir. Bununla birlikte, iyotlaştırıcı olmayan radyasyon, alandaki çevre doku tarafından emilebilir. Doktorlar bunun doğmamış bebeğinizi nasıl etkileyebileceğinden emin değiller.

Bazı hamile kadınlar için lazer kıl tedavisi hafif ağrıya neden olabilir. Bu nedenle tıp uzmanları cildi uyuşturan kremler kullanır. Bu krem ​​hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Çünkü vücudunuz cilde uygulanan herhangi bir şeyi emebilir.

Hamileyken cildinizin hassaslaşması muhtemeldir. Lazer epilasyon tedavisi ağrı, kızarıklık veya tahrişe neden olarak daha fazla cilt sorununa yol açabilir.

Tedavi seanslarının uzunluğu ve sayısı kıl büyüme döngünüze bağlıdır. Ancak gebelikte hormonal seviyelerde değişiklik olması bazen kıl büyüme döngüsünü kısaltabilir veya uykuda olan kıl köklerini uyarabilir. Bu nedenle, bazı kadınlar hamileyken hızlı kıl büyümesi yaşayabilir.

Hormonal değişiklikler, melanin üretiminde değişikliklere neden olarak tedavilerin daha acı verici ve daha az etkili olmasına neden olabilir.

Lazer yöntemi, özellikle alt karın ve uyluklarda yapıldığında kramplara neden olabilir.

Hamileliğin ilerleyen aşamalarında hassas göğüsler ve bikini bölgesinde yapılan tedavi rahatsızlık vericidir.

6 ay ila 12 ay sürebilecek tedavinin uzunluğunu düşünmelisiniz. Bu aynı zamanda hamileliğinizden doğuma kadar tedaviye devam etmeniz gerekebileceği anlamına gelir. Cildiniz ve vücudun çeşitli kısımları sonraki aşamalarda daha hassas hale gelebilir. Bu durum, süreci son derece rahatsız edebilir. Ayrıca, hamileliğinizin ileri aşamalarında bu prosedürlere uymak zor olabilir.

Hamileyseniz Lazer Epilasyonu Ertelemelisiniz?

Gebe kaldığınızda zaten lazer kıl tedavisinin ortasındaysanız, prosedürü doğumdan sonra ertelemek iyidir. Her zaman alternatif epilasyon yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Doktorunuz hamilelik sırasında tedaviye devam etmek veya ertelemek konusunda karar verebilir. Ayrıca ağda ve tıraş gibi alternatif epilasyon yöntemlerinin güvenliği hakkında konuşmalısınız.

Hamilelikte Diğer Tüy Alma Yöntemleri Güvenli Midir?

Ağda

Cildinizin hassas olması muhtemel olduğundan, ağda morluklara neden olabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar bunu diğer tedavilerden daha verimli ve daha kolay bulmaktadır. Bunun, doğmamış bebek üzerinde herhangi bir potansiyel olumsuz etkisi olmayabilir.

Kremler ve Tüy Dökücüler

Kılları yok edebilecek kalsiyum tiyoglikolik asit ve baryum sülfit tozu gibi bileşenler içerirler. Güvenlikleri veya zararlarına dair açık bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, kokuya karşı oldukça hassassanız, kimyasalların güçlü kokusu hamilelik sırasında bir soruna neden olabilir. Kremler ayrıca cildi tahriş edebilir.

Jiletle Tıraş Etmek

Tıraş hamilelikte epilasyon için uygun ve en ucuz seçenektir. Lazer, akım veya sert kimyasallara gerek yoktur. Yine de tıraş olurken dikkatli olmalısınız. Tıraş olmak için daha alçak bölgelere ulaşmanız zor olacağından eşinizin yardımını isteyebilirsiniz. Varisli damarlarınız varsa, tıraş ekipmanını (tıraş makineleri, kesme makineleri) dikkatle kullandığınızdan emin olun.

Emzirirken Lazer Epilasyon Yapılır Mı?

Emzirirken de lazer epilasyon önerilmez. Her ne kadar tedavi ile bebeğinize verebileceği zarar arasında bir bağlantı olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt olmamasına rağmen, bu aşamada herhangi bir radyasyon tedavisinden geçmemek daha iyidir. Ayrıca, bazı tıp uzmanları emzirirken lazer epilasyon prosedürlerine gitmenize izin vermeyebilir. Çünkü emziren annenin hala hormonlarla dolu bir vücudu olabilir, bu da yan etkilere neden olabilir.

Ayrıca, emzirirken lazer tedavisi vücuttaki melanin üretimini değiştirebilir ve hiper veya hipo pigmentasyonuna yol açabilir. Lazer işleminden sonra ağrıyı yatıştırmak için uygulanan topikal anestezikler gibi uyuşturan kremler, kan dolaşımınızdan sütün içine girebilir. Bu nedenle, emziren anneler arasında lazer kullanımının güvenliği konusunda araştırma eksikliği nedeniyle emzirmeyi bırakana kadar lazer cilt tedavilerini ertelemek tercih edilebilir.

Hamilelik sadece yaklaşık dokuz ay sürer. Riskli olan bu tüm prosedürleri bekletebilir ve en güvenli yöntemlere başvurabilirsiniz. Lazer epilasyon, tüy dökücü kremler ve diğerleri hamilelikten sonra kullanılabilir.

Kaynaklar:

  1. Removing Hair Safely; U.S. Food and Drug Administration (2018)
  2. Guidance on the Content and Organization of a Premarket Notification for a Medical Laser; U.S. Food and Drug Administration (2018)

Gebelikte lazer epilasyon hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Herhangi bir lazer tedavisi gördüyseniz, deneyiminizi diğer annelerle aşağıda yer alan yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.