Hamilelikte Laktoz İntoleransı Nedenleri ve Belirtileri

Hamile kaldıktan sonra, anne ve anne karnındaki bebeğin sağlığı için hamile bayanların günlük daha fazla kalsiyum tüketmesi gerekir. Bildiğiniz gibi, en iyi kalsiyum kaynakları süt ve süt ürünleridir.

Hamilelikte Laktoz İntoleransı Nedenleri

Laktoz, süt ürünlerinde bulunan ve süt şekeri olarak da adlandırılan bir şeker formudur. Vücudumuzda laktaz adlı bir enzim tarafından parçalanır. Hamile iken sindirim süreci yavaşlar ve süt ürünlerinin sindirimi zorlu bir hal alır. Bu durum, gıdalardan besinlerin emilimini maksimize etmesi için vücudunuzda üretilen hormonlar nedeniyle olur. Bu tepkimenin yan etkileri laktoz intoleransı hissettirebilir. Laktoz içeren gıdalardan uzak durarak rahatlama bulabilirsiniz. Ancak, laktoz intoleransı olan hamile kadınların beslenme değişikliği yapmadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir.

Hamilelikte Laktoz İntoleransı Belirtileri

Hamilelikte laktoz hassasiyeti olan bayanlar, herhangi bir laktoz içeren süt ürünü tükettiklerinde aşağıdaki belirtileri fark edeceklerdir. En sık görülen semptomlar şunlardır:

  • Gaz
  • Mide bulantısı
  • Karın ağrısı
  • Şişkinlik
  • İshal

Yukarıdaki belirtileri fark ederseniz, doktorunuz laktoz intoleransı testi veya hidrojen nefes testi gibi bazı testler yaptırmanızı tavsiye edebilir. Doktorunuz ayrıca, irritabl bağırsak sendromu ya da süt alerjisi gibi diğer nedenlerden de şüphelenebilir.

Hangi Gıdalar Tüketilmeli?

Kalsiyum en bol süt ve süt ürünlerinde bulunur. Ancak, laktoz intoleransı olan ve süt içemeyen hamile kadınların diğer kalsiyum kaynaklarını beslenme programlarına dahil etmesi gerekebilir. Doktorunuz, bu konuda size en iyi tavsiyeleri verecek kişidir.

Vücudunuzun günlük kalsiyum ihtiyacını karşılaması amacıyla doktorunuz kalsiyum takviyeleri önerebilir. Ya da kalsiyum yönünden zengin olan aşağıdaki besinleri tüketmenizi önerebilir.

1. Badem Veya Soya Sütü:

İyi miktarda kalsiyum, protein ve omega-3 yağ asitleri içerirler.

2. Tofu:

Soya sütü ve inek sütünden üretilir. Kalsiyum açısından zengindir.

3. Ispanak Gibi Yeşil Yapraklı Sebzeler:

Koyu yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum, demir ve vitaminler yönünden çok zengindir.

4. Kuruyemişler Ve Tam Tahıllar:

Badem, ceviz ve baklagiller kalsiyum içerir. Antioksidanlar açısından zengin olan kuruyemişler, hem sizin hem de bebeğinizin kemiklerinin güçlenmesine ve kollajen geliştirmesine yardımcı olur.

5. Brokoli:

İyi miktarda kalsiyum içerir ve cildi parlak tutmaya yardımcı olan diğer mineraller açısından zengindir.

Maksimum kalsiyum emilimi için D vitamini de gereklidir. Bu yumurta ve balık bulunur. Güneş de D vitamini kaynağıdır. Ancak güneş ışınlarına 30 dakikadan fazla maruz kalmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Bakınız: Hamilelikte Brokoli Yemenin 7 Faydası

Hamilelikte Laktoz İntoleransı Bebeği Etkiler Mi?

Gebelikte laktoz hassasiyeti nedeniyle kalsiyum yönünden zengin gıdaları tüketmeniz mümkün olmayabilir. Bebeğinizin kemikleri ve dişleri için vücudunuzdaki kalsiyum kullanılır. Bu durum, kendi sağlığınız üzerinde olumsuz yan etkilere neden olabilir.

Kemik yoğunluğunu azaltarak, osteopeni gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir. Tedavi edilmediği takdirde, osteoporoz hastalığına dönüşebilir. Bu nedenle günlük beslenmenizde size uygun kaynaklardan doğru dozda kalsiyum almanız tavsiye edilir.

Laktoz hassasiyeti hakkında endişeleriniz varsa ve herhangi bir kalsiyum takviyesi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir