Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı: Nedenleri

Kuyruk sokumu ağrısı hamilelikte sık görülen bir şikayettir. Özellikle üçüncü trimester döneminde bu ağrı artar. Kuyruk sokumu ağrısı, normalde kuyruk kemiğinde keskin ve donuk ağrı ile karakterizedir. Bazı kadınlar ağrının iki ay süre ile devam ettiğini ve doğum sonrasında tam bir iyileşme olmadığını belirtmekteler. Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısının nedenlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedenleri

Kuyruk sokumu ağrısı hamileliğin her döneminde değişir. Genellikle, östrojen ve relaksin hormonları pelvik taban bağlarını rahatlatarak, bebeğin doğumu için kasları hazırlar ve ilk üç ay boyunca ağrı normalden daha fazla olur. Kuyruk sokumu ağrısının diğer nedenleri şunlar olabilir:

1. Kabızlık:

Kabızlık, kuyruk sokumu ağrısının nedenleri arasında gösterilir. Bu ağrıya ayaklarda karıncalanma hissi de eşlik edebilir.

2. Kuyruk Kemiği Hasarı:

Simfizis Pubis disfonksiyon (SPD) nedeniyle ortaya çıkan kuyruk sokumu ağrısı, kasık bölgesi ve leğen kemiğindeki ağrıyla ilişkilidir. Bu ağrı diz altına kadar yayılabilir.

• Pelvik bölgede kanser

• Fazla kilolu olmak

Bebeğiniz özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde kuyruk kemiği üzerinde çok büyük baskı oluşturur.

3. Aşağıdaki bazı faaliyetler omurgada ağrıyı tetikleyebilir:

 • Hapşırmak, öksürmek
 • Sırt üstü yatmak, sert bir zemine oturmak, uzun süre ayakta kalmak ve geriye yaslanarak oturmak
 • Yürüyüş, bisiklet sürmek, koşmak, araba kullanmak, ağır kaldırmak
 • Bağırsak hareketi
 • Cinsel ilişki
 • Doğum

4. Nadir bir durumda, enfeksiyon da kuyruk sokumu ağrısına neden olabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Eğer ağrı birkaç günden fazla sürerse veya şiddetli olursa doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz kuyruk sokumu bölgesinde herhangi bir kitle olup olmadığını kontrol edecektir. Ayrıca yaralanma, kemik kırığı veya kemik üzerine baskı yapan tümör gibi faktörleri incelemek için X-ray veya MRI taraması isteyebilir.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

Dikkatlice yapılan germe ve egzersizler bu ağrıyı tedavi edebilir, hamileyken herhangi bir egzersiz veya germe hareketi yapmadan önce doktorunuza danışın. Karnı ve kuyruk sokumunu destekleyen pelvik kaslarını güçlendiren egzersizleri fizyoterapist gözetiminde yapın.

1. Pelvik Tilt:

Mayo klinik, pelvik tilt egzersizlerini tavsiye etmektedir. Bu egzersizler günlük olarak yapıldığı takdirde kuyruk sokumuna baskıyı azaltacağı, pelvik kaslarını güçlendireceği ve artan ağrıyı önlemeye yardımcı olacağı belirtilmektedir.

2. Yüzme:

Yüzmek, yağsız kas dokusunun artması için en mükemmel yoldur. Aynı zamanda suyun kaldırma kuvveti yüzerken sırttaki basıncı gidermeye yardımcı olur.

3. Yürüyüş:

Yürüyüş, özellikle kuyruk sokumu ağrısını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Yürüyüş, kuyruk sokumu üzerindeki baskıyı azaltır. Aynı zamanda gebelikte vücudunuzun artan ağırlığı desteklemesine yardımcı olur. Günde 30 dakika yürüyüş yapmak oldukça faydalıdır.

4. Yoga:

Yoga çok yararlı bir meditasyondur, ancak herhangi bir egzersize başlamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Hamilelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte kuyruk sokumu ağrısı hiç şüphesiz çok rahatsız edici bir durumdur. Kuyruk sokumu ağrısının daha da kötüleşmesini önlemek için aşağıda yer alan tavsiyeleri dikkate alın.

 • Sert yüzeylerde oturmayın. Sert bir yüzey üzerinde oturmak ağrının daha keskin bir hal almasına neden olabilir.
 • Oturacağınız yere üçgen şekilde bir yastık koyarak rahat edebilirsiniz.
 • Ayağa kalkarken acele etmeyin. Yavaşça ayağa kalkın ve oturun.
 • Uzun saatler boyunca aynı oturma veya yatma pozisyonunda kalmayın. Pozisyonunuzu sürekli değiştirin.
 • Topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Düz burunlu ayakkabı tercih edin.
 • Sırt üstü uyumak ağrıyı arttırabilir. Sol tarafınıza dönerek uyuyabilirsiniz. Çünkü bu pozisyonda kan akışı artar ve plasenta hayati besinleri alır.
 • Ergonomik bir sandalyede oturun.

Doktorlar, hamilelikte kuyruk sokumu ağrısını tedavi etmenin mümkün olmadığını belirtmekteler. İyi haberse, bu ağrının doğumdan sonra kaybolmasıdır. Yukarıda yer alan tavsiyelere uyarak, ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir