Hamilelikte Kusma Ne Zaman Başlar?

Biliyor musunuz? Sabah hastalığı için başka bir isim ‘bulantı ve hamilelik kusması’ ve hamile kadınların yüzde 85’ini etkilemektedir. Adından da anlaşılacağı gibi, gebeliğin ilk haftalarında sizin için ne kadar zor olacağını söylemek için yeterlidir. Neyse ki, çoğu kadında ilk üç aylık dönemin sonunda bu rahatsızlık ortadan kalkar. Ancak bazıları için devam eder.

Bu yazımızda size hamilelikte kusma konusunda ihtiyacınız olan tüm detayları veriyor olacağız. Önce sabah hastalığının sizin için iyi mi kötü mü olduğunu görelim.

Hamilelikte bulantı ve kusması iyi bir işaret midir?

Yayınlanan bir araştırmaya göre, bu belirtiler gebelik kaybı riskini %50-75 oranında azaltır.

Çalışmanın ilk yazarı Stefanie N. Hinkle, “Çalışmamız, gebeliğin en erken haftalarındaki semptomları, gebe kaldıktan hemen sonra değerlendiriyor ve bulantı ile kusma arasında koruyucu bir ilişki olduğunu ve daha düşük gebelik kaybı riski olduğunu doğruladı.”

Kanadalı bir çalışma, sabah bulantısı yaşayan kadınların akıllı bebekleri doğurabileceğini iddia ediyor. Bunu okuduktan sonra, sabah hastalığının sizin için iyi olduğunu kesinlikle daha iyi hissetmelisiniz.

Ancak size sabah bulantısı belirtisi olmayan hamileliğin de normal olduğunu söyleyelim. Bu sadece bu aşamadan kaçtığınız için şanslı olduğunuz anlamına gelir.

Bakınız: Hamilelikte Sabah Bulantıları Nasıl Geçer?

Gebelikte Kusma Ne Zaman Başlar?

Dördüncü ve altıncı hafta arasında, yani ilk üç aylık dönemde mide bulantısı hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu, uterusunuza implantasyon sürecini takip eden dönemi kaçırdıktan sonraki süredir.

İkinci ay civarında, bulantı ve kusma zirvede olabilir ve 12. ve 18. haftalar arasında durum düzelebilir. Bazı durumlarda, semptom birkaç hafta veya ay kadar uzayabilir veya doğumuna kadar sürebilir.

Sabah bulantısı her zaman iyi olmayabilir. Durumunuz şiddetli ise, hiperemezis gravidarum‘a yol açabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir