Hamilelikte Kuru Öksürük: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte kuru öksürük neden olur? Hamilelikte kuru öksürük zararlı mı? Hamileyim ve çok öksürüyorum ne yapmalıyım? Hamilelikte öksürük bebeğe zarar verir mi? Hamilelikte öksürük erken doğuma sebep olur mu?

Gebelikte Kuru Öksürük

Kuru öksürük, günlük aktivitelerinizi engellediğinde oldukça rahatsız edici olabilir. Birkaç gün boyunca ev ilaçlarını deneyebilirsiniz ve daha iyi olmazsa, bir doktora görünün. Çünkü herhangi bir ilaç ideal olarak doktor rehberliğinde alınmalıdır. Hamileyseniz ve kuru öksürükten muzdaripseniz, daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek yolları bulmak için bu yazıyı okuyun.

Kuru Öksürük Nedir?

Kuru öksürük, balgam veya mukus üretmeyen üretken olmayan bir öksürüktür. Tahriş edicidir ve çoğunlukla boğazdaki gıdıklama hissi ile ilişkilidir. Genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlardan ve bazen de boğaz tahriş edici ve alerjilerden kaynaklanır. Geçmeyen kronik kuru öksürük, hava kanallarında tahriş edici ve mikropların varlığı ile ilgilidir.

Hamilelikte Kuru Öksürük Neden Olur?

Hamilelikte aşağıdakiler de dahil olmak üzere kuru öksürüğün çeşitli sebepleri olabilir:

Alerjiler: Kuru öksürüğe neden olurlar. Herhangi bir alerji yaşarsanız, alerjene maruz kalmak hava kanallarında tahrişe neden olarak kuru öksürüğe sebep olabilir.

Düşük bağışıklık: Bağışıklık sistemi hamile kaldıktan sonra zayıflar ve kuru öksürüğe neden olabilecek çeşitli enfeksiyonlara ve alerjilere yatkın olabilir.

Astım: Hamilelikten önce zaten astım tanısı aldıysanız, hamilelikte nefes almada zorluk ve kuru öksürük yaşamanız muhtemeldir.

Saman nezlesi veya alerjik rinit: Aşırı duyarlılıktan kaynaklanan burun içindeki mukoza zarının iltihaplanması ve tahrişidir. Vücuttaki yüksek östrojen seviyeleri bu durumu şiddetlendirerek kuru öksürüğe neden olabilir.

Mide ekşimesi: Asidik içerikler solunum sistemine girerse, solunum yolu astarının iltihaplanmasına ve kuru öksürüğe neden olabilir.

Viral enfeksiyonlar: Viral enfeksiyonların bir sonucu olan yaygın soğuk algınlığı veya grip, kuru öksürüğe neden olabilir.

Hava kirleticiler: Boğazın arkasını tahriş eden duman, tahriş edici gaz veya tütün dumanı gibi hava kirleticilere maruz kalmak kuru öksürüğe neden olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Kuru Öksürük Belirtileri ve Semptomları

Aşağıdakiler kuru öksürük ile gelişebilecek belirti ve semptomlardır:

Hamilelikte Kuru Öksürük Nasıl Önlenir?

Hamilelikte kuru öksürüğü önlemenin herhangi bir yolu var mı? Kuru öksürüğünüz olduğunda aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir:

 • Çim, ağaç poleni ve kürk gibi alerjenlere maruz kalmaktan kaçının.
 • Yemek sıklığını artırarak ve yemekten sonra dik oturarak asit reflü olasılığını azaltın.
 • Vücudun direncini artırmanın yollarını benimseyin.
 • Kötü hava kalitesine maruz kalmaktan kaçının.
 • Odaya bir nemlendirici yerleştirmek burun tıkanıklığını azaltabilir.
 • Kolay nefes almak için birkaç yastık kullanarak başınızı destekleyin.

Bakınız: Hamilelikte Kuru Öksürük Komplikasyonları

Hamilelikte Kuru Öksürük Tedavisi

 • Kuru öksürüğün şiddetine bağlı olarak doktorunuz ilaçlar önerebilir.
 • Anestezik boğaz ağrısı pastilleri (boğaz ağrısını hafifletir).
 • Dekstrometorfan ve guaifenesin içeren öksürük damlaları (kuru öksürüğü bastır).
 • Bebekte komplikasyonları önlemek için hepatit B ve grip aşıları da önerilmektedir.
 • Boğmaca için Tdap aşısı önerilmektedir. Doktor ayrıca öksürük bu ilaçlarla iyileşmezse veya yüksek ateş eşlik ediyorsa veya başka bir hastalıktan şüpheleniliyorsa bir doktora görünmenizi önerebilir.

Kaynaklar:

 1. Cough; U.S. Department of Health and Human Services National Institutes of Health (2019)
 2. Pregnancy and Whooping Cough; Centers for Disease Control and Prevention (2017)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir