Hamilelikte Kuru Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte sıradan rahatsızlıklar önemli sorunlar haline gelebilir. Ve bunlardan biri de öksürük nöbetleridir. Eğer sizler de gebeyseniz ve kuru öksürük şikayetiniz varsa, yazımızın devamını okuyarak sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Normal öksürük, boğaz arkasındaki mukus veya balgamın vücudumuzdan çıkmasına izin verir. Ancak, kuru öksürük hiçbir amaca hizmet etmez ve oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Hamilelikte Kuru Öksürük Nedenleri:

Pek çok hamile kadının hamileliğin özellikle üçüncü üç aylık döneminde kuru öksürük şikayeti olabilir. Hamile kadınlarda kuru öksürük şikayetinin başlıca nedenleri şunlardır:

1. Alerjiler:

Alerjilerden muzdarip olan kadınlar gebeyken sık sık öksürük nöbeti geçirirler. Bir alerjen hava yoluyla vücuda girdiğinde, nefes almayı güçleştirebilir ve öksürüğe neden olabilir.

2. Astım:

Bir kadında astım varsa, hamilelik sırasında kuru öksürük ve solunum güçlüğü yaşayabilir.

3. Bronkospazm:

Kronik bronşit olan kadınlar bronkospazm yaşayabilirler ve kuru öksürük şikayeti olabilir.

4. Hamilelikte Rinit:

Sadece hamile kadınlarda öksürüğe neden olan ve acı veren bir durumdur. Hamilelikte vücuttaki östrojen seviyesi artar ve burunda mukoza zarlarının şişmesine yol açabilir. Gebelik nezlesi de burun tıkanıklığı ve kuru öksürüğe neden olabilir.

5. Zayıf Bağışıklık Sistemi:

Bir kadın hamile olduğunda, bağışıklık sistemi zayıflar. Eğer dikkat etmezseniz, kuru öksürüğe neden olan enfeksiyonlara yakalanma riskiniz daha yüksek olur.

6. Mide ekşimesi:

Mide yanması ve mide ekşimesi, hamilelikte çok sık rastlanan sorunlardan biridir ve bazı durumlarda kuru öksürüğe neden olabilir.

Hamileyken vücudunuz zaten hassas bir süreçten geçmektedir. Öksürük, vücudunuz daha kırılgan hale getirebilir ve sizi rahatsız edebilir.

Hamilelikte Kuru Öksürük Tedavisi:

Kuru öksürük, hamile kadınlar için çok fazla rahatsızlık verici bir deneyimdir. Kuru öksürük sizi fazlasıyla rahatsız ediyorsa, mutlaka doktorunuzla konuşun. Unutmayın ki, hamileyken kuru öksürüğü tedavi etmek için öncelikle öksürüğün altında yatan nedenleri anlamak önemlidir.

Doktorunuz öksürük şikayetinizin zararsız olduğunu düşünüyorsa, kuru öksürüğü hafifletmek ve rahatlamak için aşağıda yer alan ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Ancak bu yöntemler kuru öksürüğü tedavi etmez. Bunun için, bir sağlık uzmanına ihtiyacınız vardır.

  • Bol bol su için. Hamileyken vücudunuzun susuz kalmaması çok önemlidir. Bol sıvı almak, kuru öksürük şikayetini kontrol etmenize yardımcı olabilir.
  • Limonlu ılık su içmeyi deneyebilirsiniz.
  • Boğazınızdaki tahriş ve kuru öksürük şikayetini yatıştırmanın bir başka yolu, bal yemektir. Ilık su içerisine biraz bal karıştırarak içebilirsiniz. Ancak, bazı insanlarda bal yemek olumsuz tepkiler verebilir. Öncesinde, doktorunuza danışınız.
  • Geçici bir çözüm de olsa, öksürük şurubu öksürüğü kontrol etmenin en popüler ve kolay yöntemidir. Doktorunuzun reçete ettiği güvenli bir öksürük şurubunu kullanabilirsiniz.
  • Kuru öksürük şikayeti, uykunuzu da olumsuz etkileyebilir. Hamileyken kuru öksürük sorunuyla başa çıkmak için yatarken yastıklardan destek alarak başınızı yüksekte tutun.
  • Öksürük nöbetlerine neden olan herhangi bir alerjiniz varsa, bu alerjen etkenlerden uzak durun. Toz, keskin kokular, temizlik ürünleri de kuru öksürüğe neden olabilir.
  • Hamileyken, bağışıklık sisteminizin desteğe ihtiyacı vardır. Bu yüzden, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan yiyeceklerle beslenin. Beslenme programınızda C vitamini eksik etmeyin.

Kuru öksürük, çoğu durumda zararsızdır. Ancak, aşağıda yer alan belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  • Sürekli devam eden öksürük
  • Öksürükle birlikte midenin bulanması
  • Ateş

Yapabileceğiniz en iyi şey, ilk öksürmeye başladığınızda doktora gitmektir. Belirtiler daha kötü bir hal almadan yardım almak önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.