Hamilelikte Kuru Meyve Yemenin 3 Faydası

Doğru beslenme her zaman önemlidir ve hamile olduğunuzda önemi iki katına çıkar! Beslenmeniz, doğduktan sonra bebeğinizin sağlığının hayati bir belirleyicisidir. Ama kuru meyvelerin bilinçli olarak hamilelik beslenmenize dahil edilip edilemeyeceğini merak ettiniz mi?

Hamilelikte kuru meyve yenir mi? Hamileler kuru meyve yiyebilir mi? Bu yazıda endişelerinizi cevaplıyoruz – kuru meyveler hamileliğiniz boyunca ve sonrasında ihtiyacınız olan yararlı bir beslenme ürünü olarak kabul edilir. Hamilelik sırasında kuru meyvelerin çeşitli faydaları hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Hamileyken Dengeli Beslenmenin Önemi!

Küçük çocuğunuzun karnınızda iyi büyümesine yardımcı olmak için besleyici olarak dengeli beslenmek gereklidir. Hamileliğinizin ilk üç ayında sağlıklı beslenme, bebeğinizin ilk oluştuğu ve bu nedenle sizden en fazla besine ihtiyacı olduğu için özellikle önemlidir.

İlk üç aylık dönem, bebeğin büyümesini ve gelişmesini teşvik etmeniz gereken aşamadır.

Bebeğinizin ilk üç aylık dönemde elde ettiği bazı kilometre taşları, genel büyüme ile birlikte beyin ve akciğer gelişimidir.

Dengeli bir beslenme programı yaptığınızdan emin olmak, bir bebek denemeye başladığınızda, bebeğinizin bu gelişimsel kilometre taşlarına kolayca ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Kesinlikle bebeğinize sağlıklı bir başlangıç ​​yapmak istersiniz. Bu doğum kusurları ve gelecekte daha fazla komplikasyon olasılığını azaltacaktır.

Hamilelikte Kuru Meyve Yemenin Faydaları Nelerdir?

Kuru meyveler, doğmamış bebeğinizin tüm gelişimsel kilometre taşlarını karşılamak için ihtiyaç duyduğu mineraller ve vitaminler bakımından zengindir. Kuru meyvelerin besin değerine ve hamileliğin farklı aşamalarında size nasıl yardımcı olduklarına daha yakından bakalım:

1. Lif:

Bu aşamada ihtiyacınız olan en önemli besinlerden biri diyet lifi. Kuru meyveler lif bakımından zengindir.

Hormonal değişiklikler, demir takviyelerinin alınmasıyla daha da kötüleşen kabızlığa neden olur. Yüksek lifli bir beslenmek bu kabızlık sorununu çözebilir.

1/4 su bardağı kayısı 1,63 g lif içerir. 1/4 fincan kuru erik, 2 gm lif içerir ve 1/4 bardak kuru elma, günlük lif gereksiniminizin önemli bir bölümünü karşılayabilecek 1.3 gm lif içerir.

Hamilelik beslenmenizde uzmanların önerdiği gibi, örneğin kuru meyveler şeklinde 30 gm liflere 25 gm ekleyebilirsiniz.

2. Demir:

Hamilelik sırasında bebeğinizin uygun kan gelişimini sağlamak için her gün yaklaşık 27 mg demir gerekir.

Demir takviyeleri de erken doğum riskini azaltmaya yardımcı olur.

Demir açısından zengin kuru meyveler, vücudunuzun demir ihtiyacının çoğunu elde etmenize yardımcı olur. 1/4 bardak kayısı, günlük demir ihtiyacınızın %2’sini tamamlayan 0.6 gm demir içerir.

Aynı miktarda kuru üzüm 0.78 mg demir içerir. Kuru erik ve elma da iyi demir kaynaklarıdır.

Günlük demir gereksinimlerinizi karşılamak için her gün kuru incir ve hurma alınabilir.

3. Mineraller ve Vitaminler:

Zengin bir demir ve diyet lifi kaynağı olmasının yanı sıra, hamilelikte kuru meyveler de tüm gerekli mineralleri ve vitaminleri sunar.

Hurma gibi kuru meyveler, sinirlerin, kemiklerin gelişmesine yardımcı olan ve bebeğinizin vücudunun normal işleyişine yardımcı olan magnezyum açısından zengindir.

Kuru meyveler, kas kontrolünü sağlayan potasyum açısından zengindir. Potasyum, hamilelikte oldukça zararlı olan yüksek basınç risklerini azaltmaya yardımcı olur.

Kuru meyveler antioksidan görevi gören ve dokuların zarar görmesini önleyen C vitamini içerir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi geliştirmeye yardımcı olur ve demiri iyi emmenize yardımcı olur.

Kuru kayısı A vitamini açısından zengindir ve bebeğinizin dişlerinin ve kemiklerinin düzgün gelişimine yardımcı olur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir