Hamilelikte Kulak Enfeksiyonlarının Tedavisi ve Önlemler

Kulak enfeksiyonları genellikle bakteriyeldir ve mikroplar vücudunuzun içinde daha fazla seyahat edebilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bu, diğer enfeksiyonları ve sağlık sorunlarını ağırlaştırabilir. Birincil tedavi seçeneği tıbbi yardım almaktır.

Gebelikte Kulak Enfeksiyonlarının Tedavisi

1. Antibiyotikler

Şiddetli ve kronik kulak enfeksiyonu durumunda, doktorunuz fetusu olumsuz yönde etkilemediklerinden sonra antibiyotik reçete edebilir. Gebelik kategorisine giren ilaçları reçete ederler.

İlaçlı kulak damlaları da yaygın olarak reçete edilir. Bu şekilde, ilaç daha hızlı çalışır ve büyüyen fetus üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahip olabilir.

2. Ameliyat

Cerrahi, doktorların seçebileceği son ve nadir bir seçenektir. Kulak enfeksiyonu geçmezse, doktor sıvıyı orta kulaktan boşaltmak için ameliyat (miringotomi olarak bilinir) yapmak zorunda kalabilir. Aşırı sıvıları dışarı atmak için tüpleri kulağa yerleştirebilir. Sıvının çıkarılması daha iyi işitmenize ve aynı zamanda birçok ilişkili semptomu hafifletmenize yardımcı olabilir.

Adenoidleriniz aşırı derecede büyürse cerrahi de bir seçenektir. Ağır vakalarda seçilir ve hem anne hem de bebek için herhangi bir riski ortadan kaldırmak için çoğunlukla doğumdan sonrasına ertelenir.

Kulak Enfeksiyonu Bebeğinize Zarar Verebilir Mi?

Kulaktaki enfeksiyon kan dolaşımına geçmediği sürece, doğmamış bebeğinizi etkilemeyebilir. Enfeksiyonu ilk aşamalarında tedavi etmek için ilaçları alabilirsiniz.

Bakınız: Hamilelikte Yüzücü Kulağı Hastalığı

Kulak Enfeksiyonunu Uzak Tutmaya Yönelik Önlemler

  • Kulağınıza su girmesini önleyin. Kulaklardaki su, kulağı nemli hale getirdiği için mikrobik içeriği artırabilir.
  • Hijyeni korumak için kulaklarınızı pamuklu çubuklarla periyodik olarak temizleyin.
  • Ağrı, kir birikmesinden kaynaklanıyorsa kulak tıkaçları koymayın. Kulak pamukları kiri kulağa daha da iterek, kulaktaki basıncı ve ağrıyı artırabilir.

Kulak enfeksiyonları derhal tedavi edilmelidir. Homeopati gibi alternatif tedaviler denenebilir.

Bir kulak enfeksiyonu, uygun bakım ve kulakları kuru tutarak bir dereceye kadar önlenebilir. Kulak enfeksiyonundan şüphelenirseniz, herhangi bir komplikasyonu önlemek için yakında doktora gidin. Sağlıklı bir hamilelik için genel sağlığın korunması esastır.

Kaynaklar:

  1. Otitis Media (Middle Ear Infection); Cleveland Clinic (2019)
  2. Got an ear full? Here’s some advice; Harvard Health Publishing (2018)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir