Hamilelikte Koronavirüs: Ne Yapmalı?

Koronavirüs (COVID-19) Salgını Döneminde Hamilelik

Uzmanlar, COVID-19’a neden olan yeni koronavirüs hakkında her geçen gün daha fazla şey öğreniyor. Uzmanlar durumu yakından takip ediyor. Hamile ve emziren kadınlar için yeni bilgiler öğrendikçe bu sayfa güncellenecektir.

Lütfen bu, hastalar için bir sayfa olsa da, bu sayfanın belirli bir tıbbi tavsiye vermeyi amaçlamadığını ve yalnızca bilgilendirme amaçlı referans olduğunu unutmayın. Tıbbi tavsiye, doktorunuz veya diğer sağlık hizmetleri uzmanı tarafından sağlanmalıdır.

COVID-19 Nedir?

COVID-19, akciğerleri ve nefesi etkileyen yeni bir hastalıktır. Yeni bir koronavirüsten kaynaklanıyor. Belirtiler arasında ateş, öksürük ve nefes almada güçlük yer alır. Ayrıca mide bulantısı ve ishal gibi mide sorunlarına ve koku ya da tat duyunuzun kaybolmasına neden olabilir. Korona virüse maruz kaldıktan 2 ila 14 gün sonra semptomlar görünebilir. COVID-19’lu bazı kişilerde semptom olmayabilir veya sadece hafif semptomlar olabilir.

COVID-19 Hamile Kadınları Etkiler Mi?

Araştırmacılar hala COVID-19’un hamile kadınları nasıl etkilediğini öğreniyor. Güncel raporlar, hamile kadınların, hamile olmayan kadınlara göre COVID-19’dan daha şiddetli hastalık riski taşıdığını göstermektedir. Raporlar şunları not eder:

COVID-19’a sahip olan ve semptomları gösteren hamile kadınların, COVID-19’u olan hamile olmayan kadınlara göre ve semptomların yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) bakıma, solunum cihazına ihtiyaç duyma (solunum desteği için) veya hastalıktan ölme olasılıkları daha yüksektir. Hamile olmayan kadınlara kıyasla hamile kadınlar için bu sonuçların genel olarak artan riski azdır.

Obezite ve gestasyonel diyabet gibi bazı sağlık sorunları olan gebe kadınlar, bu sağlık sorunlarına sahip hamile olmayan kadınlara benzer şekilde, daha da yüksek şiddetli hastalık riskine sahip olabilir.

COVID-19 Fetüsü Etkiler Mi?

Araştırmacıların her zaman COVID-19 hakkında daha fazla şey öğrendiğini unutmayın. Bazı araştırmacılar, özellikle COVID-19’a ve bunun bir fetüs üzerindeki olası etkilerine bakıyor. İşte şimdi bildikleri:

Araştırmacılar, hamilelik sırasında fetüse geçmiş olabilecek birkaç COVID-19 vakası buldular, ancak bu nadir görünüyor.

Araştırmacılar COVID-19 enfeksiyonu, erken doğum ve ölü doğum üzerinde çalıştılar. Bazı araştırmalar, COVID-19’lu kadınlarda erken doğum ve ölü doğum riskinde artış olabileceğini düşündürmektedir. Diğer çalışmalar bunu doğru bulmadı. Ancak bilgi hala sınırlıdır. Araştırmacılar, koronavirüsün doğumdan önce etkilerini daha iyi anlamak için bu sonuçları incelemeye devam ediyor.

Doğumdan sonra yenidoğan, maruz kalırsa virüsü kapabilir.

Koronavirüsten Korunmak İçin Hamileler Ne Yapmalı?

Hamile kadınlar sağlıklı kalmak için adımlar atmalıdır:

  • Doğum öncesi bakım ziyaretlerinizi sürdürmek
  • Diğer insanlarla teması mümkün olduğunca sınırlamak
  • Dışarı çıkmanız gerekiyorsa diğer insanlardan en az 1.5 metre uzakta kalmak
  • Halka açık yerlerde maske takmak ve işteyken gerekli olan diğer herhangi bir koruma
  • Ellerini sık sık en az 20 saniye sabun ve suyla yıkamak
  • Ellerinizi yıkayamıyorsanız, en az yüzde 60 alkol içeren bir el dezenfektanı ile temizlemek (elleriniz kuruyana kadar ovalayın)
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmak
  • Herhangi bir ilaç için en az 30 gün dahil olmak üzere iyi bir temel malzeme stoğuna sahip olmak (böylece sık sık dışarı çıkmanıza gerek kalmaz)
  • Sağlığınız veya COVID-19 ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa bir doğum uzmanı-jinekolog veya başka bir sağlık uzmanıyla konuşmak
  • Acil sağlık bakımına ihtiyacınız varsa 112’i aramak veya hemen hastaneye gitmek

COVID-19 Doğum Öncesi ve Doğum Sonrası Doktor Randevuları

Doğum öncesi ve doğum sonrası bakım ziyaretlerinizi sürdürmeniz önemlidir. Ziyaretlerinizin nasıl değiştirilebileceğini öğrenmek için kadın doğum uzmanınızı veya diğer sağlık uzmanınızı arayın. Bazı kadınların yüz yüze ziyaretleri daha az veya daha fazla aralıklı olabilir. Sağlık bakım ekibinizle telefonda veya çevrimiçi video görüşmesi yoluyla daha fazla konuşabilirsiniz. Buna teletıp veya tele sağlık denir. Hastalığın yayılmasını önlerken ihtiyacınız olan bakımı almanın iyi bir yoludur.

Planlanmış bir doktor ziyaretiniz varsa, bakım ekibinizin ofisi sizi önceden arayabilir. Ofise gidecekseniz size teletıp hakkında bilgi verebilir veya COVID-19 semptomlarınızın olmadığından emin olabilirler. Onlardan haber alamazsanız ziyaretlerinizden önce de arayabilirsiniz.

Hamileyken Seyahat Edebilir Miyim?

Uzmanlar, seyahat önerilerini sık sık güncelliyor. Virüs yayılmaya devam ettikçe diğer seyahat önerileri küresel veya yerel olarak geçerli olabilir. Bölgenizdeki seyahat hakkında bilgi için sağlık departmanınıza danışın.

Bakınız: Hamileler Koronavirüs Döneminde Seyahat Edebilir Mi?

İş Yerinde Koronavirüs Bulaşırsa Ne Yapmalıyım?

Hamileyseniz veya sizi daha yüksek risk altına sokabilecek bir sağlık sorununuz varsa işvereninize söyleyin. Diabetes mellitus, akciğer hastalığı, kalp hastalığı ve obezite gibi bazı sağlık sorunları olan kişiler, COVID-19’dan ciddi hastalık riski daha yüksektir.

İşinizi yaparken nasıl güvende kalabileceğiniz konusunda işvereninizle konuşun. Uzaktan çalışmanın mümkün olup olmadığını sorun. Uzaktan çalışma mümkün değilse ve COVID-19’a maruz kalma riski yüksek olan bir işte çalışıyorsanız, işvereninize daha düşük maruz kalma riski olan bir işe geçip geçemeyeceğinizi sorun.

İşiniz ne olursa olsun, işvereniniz devlet sağlık departmanlarının yönergelerine uymalıdır. Bu yönergeler, çalışanlar için enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. İşyerinde virüse maruz kalma olasılığınız varsa, işvereninizden sizi korumaya yardımcı olabilecek maskeler, eldivenler ve diğer ekipmanlar hakkında bilgi alın.

İhtiyacınız olan koruma size verilmediyse, kadın doğum uzmanınıza veya başka bir sağlık uzmanına bildirin. Güvenliğinizi işvereninizle nasıl tartışabileceğiniz hakkında birlikte konuşmalısınız.

Ya şu anda hamileliğimle ilgili başka sorularım varsa?

Doktorunuz, hamileliğinizle ilgili tüm sorularınız için ana kaynağınız olmaya devam etmelidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir