Hamilelikte Klamidya: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

hamilelikte karın ağrısı

Hamilelikte klamidya (chlamydia) tanısı konulan bayanların hayatlarının bu en özel ve hassas döneminde endişe etmeleri çok doğaldır.

Hamilelikle ilgili olabilecek birçok sağlık riskleri ve enfeksiyonlar mevcuttur. Klamidya enfeksiyonu en yaygın olanıdır. Klamidya hastalığına dair detaylı bilgi edinmek için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Klamidya Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, klamidya oral, anal veya genital temas yoluyla bulaşabilen bakteriyel bir enfeksiyondur.

 • Dünya çapında milyonlarca insanın bu hastalıktan etkilenmiş olduğu tahmin edilmektedir.
 • Daha sık kadınlarda belirtileri gözlenir. Bu enfeksiyon, yaşı 15 ila 25 arası olan kişileri etkiler.
 • Klamidya enfeksiyonu aynı zamanda anneden bebeğe geçebilir.

Klamidya Enfeksiyonu Hamileliği Nasıl Etkiler?

Hamilelikte klamidya enfeksiyonu hem anne hem de bebek için bazı sağlık riskleri oluşturabilir. Aşağıdaki listeye bir göz atalım:

 • Erken doğum riskini arttırır, erken membran rüptürüne, amniyon kesesi ve sıvısı enfeksiyonuna, ayrıca bazı durumlarda düşük yapma riskine neden olabilir.
 • Eğer tedavi edilmezse, klamidya enfeksiyonundan etkilenen kadınlarda HIV ve diğer enfeksiyonların da riskini artırabilir.
 • Enfeksiyon hamilelik döneminde oluşmuşsa, doğumdan sonra kadınlarda uterus (rahim) enfeksiyonu riskini arttırabilir.

Acil Tedavi Neden Çok Önemlidir?

Eğer enfeksiyon hamilelik sırasında teşhis edilmiş ise, özellikle de doğum yaklaşıyorsa, en kısa sürede tedavi edilmelidir. Çünkü doğum sırasında enfeksiyonun bebeğe geçme ihtimali vardır.

 • Aslında, sezeryan ile doğan bebeklerde de enfeksiyon bulunmuştur. Doğumdan sadece birkaç hafta sonra bu bebeklerin yaklaşık yüzde 50’sinde göz enfeksiyonları ve %30’unda da zatüre gelişebilir.
 • Bu nedenle enfeksiyonun belirtilerini ve semptomlarını takip etmek çok önemlidir.

Hamilelikte Klamidya Enfeksiyonun Belirtileri

Garip gelebilir ama klamidya enfeksiyonundan etkilenen kadınların yaklaşık %70’inde herhangi bir belirti deneyimi tespit edilmemiştir. Belirtileri sistit ve mantar enfeksiyonu ile de karıştırılabilmektedir. Klamidya enfeksiyonunu işaret eden bazı ortak belirtiler şunlardır:

 • İdrar yaparken ağrı
 • Alt karın bölgesinde ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında kanama
 • Vajinal akıntının irin içermesi
 • Şiddetli pelvik ağrı (Ciddi durumlarda)

Hamilelikte Klamidya Tedavisi

Klamidya enfeksiyonunun en kısa sürede teşhis edilmesi önemlidir. Eğer tedavi edilmezse, enfeksiyon üreme sisteminin diğer bölümlerine yayılabilir, bu durum rahim ağzı iltihabı, pelvik inflamatuar hastalığk (PID) ve doğurganlık sorunlarına yol açabilir.

1. Neyse ki, klamidya antibiyotik ilaçlar ile kolayca tedavi edilebilir. Doktorunuz tedavi başlangıcı olarak 7 günlük ilaç tedavisi önerebilir. Hastaların %95’inde, gebelik sırasında herhangi bir komplikasyon olmadan klamidya enfeksiyonu erken süreçte tedavi edilmektedir.

2. Eğer eşinizde de bu enfeksiyon varsa, o da tedavi olmalıdır. Ayrıca tedavi bitene kadar eşinizle ilişkiye girmemeniz tavsiye edilir.

3. Klamidya enfeksiyonundan etkilenen hamile kadınlar, bebeğe zarar verebilecek başka ilaçlar kullanmaktan kaçınmalılar. Sadece doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullanmalısınız.

Bu makalede hamilelikte klamidya enfeksiyonu hakkında genel bir fikir vermiş olduk. Bu konuda doktorunuz ile konuşmakta tereddüt etmeyin ve hamileliğiniz boyunca düzenli olarak muayene olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir