Hamilelikte Kızamıkçık: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kızamıkçık

Kızamıkçık veya Alman kızamık, deri ve lenf düğümlerini etkileyen kızamıkçık virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Ciltte kızarıklık ve hafif ateş ile sonuçlanır. Bununla birlikte, hamile kadınlarda, virüs kan dolaşımı yoluyla fetüse geçebileceğinden ciddi olabilir.

Bu yazı size kızamıkçıkların nasıl oluştuğunu, bununla ilişkili komplikasyonları ve viral enfeksiyonu önlemek için neler yapabileceğinizi söyler. İlk olarak, hamilelikte kızamıkçık hastalığının neden tehlikeli olduğunu öğrenelim.

Hamilelikte Kızamıkçık Komplikasyonları Nelerdir?

Rubella, ilk 20 haftada enfekte olursanız hamileliğinizi zorlaştırabilir. Şunlara yol açabilir:

 • Düşük
 • Bebeğin 20 hafta sonra öldüğü ölü doğum
 • Doğumun 37. gebelik haftasından önce gerçekleştiği erken doğum
 • Konjenital kızamıkçık sendromu (CRS), virüs bebeğe geçtiği için. CRS, yenidoğanda görme, kalp, işitme, büyüme ve kemik gelişimi problemlerine, zihinsel engelliliğe ve dalak ve karaciğer hasarına neden olabilir.

Anneler ilk 12 hafta içinde kızamıkçık geçirirse, bebeklerde CRS gelişme riski daha yüksektir ve 20 hafta sonra daha düşüktür.

Hamilelikte Kızamıkçık Belirtileri Nelerdir?

Kızamıkçık bazı durumlarda asemptomatik olabilir. Bununla birlikte, yedi ila on gün içinde kaybolan hafif grip benzeri semptomlar ve döküntülerle de ilişkilidir. Grip benzeri belirtiler arasında şunlar vardır:

 • Birkaç gün boyunca yüksek kalan biraz yüksek ateş
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve öksürük
 • Gözlerde şişme, iltihap veya kızarıklık ve göz sululuğu
 • Döküntüler kaybolduktan sonra bile bir haftadan fazla sürebilen lenf düğümlerinde şişme ve ağrı
 • İlk önce yüzünde ortaya çıkan ve yavaş yavaş tüm vücuda yayılan pembe veya kırmızımsı döküntüler (Bu döküntüler üç gün sürer.)
 • Kas veya eklem ağrısı

Nadir durumlarda, virüs kulak enfeksiyonuna veya beyinde şişmeye yol açabilir. Ciddi bir endişe ve olası semptomları şunlardır:

 • Başta zamanla kötüleşebilecek sürekli ağrı
 • İşitme zorluğuna neden olan kalıcı bir kulak ağrısı
 • Boyunda sertlik

Hamilelikte kızamıkçıkla temas ederseniz, derhal tıbbi yardım alın.

Bakınız: Hamileyken Kızamıkçık Nasıl Önlenir?

Kızamıkçık Nasıl Teşhis Edilir?

Kızamıkçıpı teşhis etmenin tek yolu bir kan testidir. Aşılanırsanız, bir kan testi doktorunuzun vücudunuzda bulunan antikorlara dayanarak kızamıkçıka karşı bağışıklığınızı belirlemesine yardımcı olacaktır.

1. Serolojik testler:

Kan testi, kızamıkçık antikorlarının, yani vücudunuzda bulunan IgG ve IgM sayısının belirlenmesine yardımcı olur.

Test, kızamıkçık başlangıcından yedi ila on gün sonra gerçekleştirilir. Kandaki IgM antikorları enfeksiyon sırasında zirve noktasındadır ve birkaç hafta sonra düşer. Antikor konsantrasyonunu belirlemek için kan testi iki ila üç hafta sonra tekrar yapılacaktır.

IgG antikorları, sadece IgM antikorlarının varlığını gösterdikten sonra ortaya çıkacaktır. IgG antikorları ortaya çıktığında, bu antikorlar yaşam boyu izlenebilir kalır.

Kızamıkçık için serolojik testlerin yorumlanması:

i. Kızamıkçık IgG negatif (bağışıklık olmayan): IgG antikorlarının konsantrasyonu ≤ 10 IU/mL ise, kişinin ya rubellaya karşı aşılanmadığı ya da bu enfeksiyona asla maruz kalmadığı anlamına gelir.

ii. Kızamıkçık IgG pozitif (bağışıklık): IgG antikorlarının konsantrasyonu ≥ 10 IU/mL ise, daha önce aşılamaya veya enfeksiyona maruz kalmayı gösterir.

iii. Kızamıkçık IgM negatif: IgG antikor titresinde hafif bir artışla çok düşük veya hiç IgM antikoru yoksa, yeniden enfeksiyon olasılığını gösterir.

iv. Kızamıkçık IgM pozitif: IgM antikorları (≥ 0.3 IU/mL) (8) IgG antikorları ile birlikte veya IgG antikorları olmadan ortaya çıkarsa, son zamanlarda kızamıkçık enfeksiyonunu gösterir.

2. Viral kültür:

Kızamıkçık teşhisi için bir başka test viral bir kültürdür. Enfeksiyonun doğrulanması için kızamıkçık virüsünün RNA’sını saptamak için boğaz çubuğu veya burun çubuğu gibi bir vücut sıvısı örneğinin test edilmesini içerir.

Doktor, sonuçlara göre kızamıkçık olup olmadığını belirleyecektir. Virüs bulaşmışsa, doktor önerilerini vücudunuzdaki antikor seviyesine dayandırabilir.

Kızamıkçık tedavisinin ilk adımı kadının gebelik yaşını ve kızamıkçık virüsüne karşı bağışıklığını belirlemektir.

Bakınız: Kızamıkçığın Bebeğe Bulaşma Olasılığı Var Mı?

Hamilelikte Kızamıkçık Tedavisi Var Mı?

Kızamıkçık tedavisinde etkili bir yöntem yoktur. Bununla birlikte, semptomları ele alınabilir. Enfeksiyona maruz kalırsanız ve hamileliğinizi sonlandırmak istemiyorsanız, doktor size hiperimmün globulin olarak bilinen bir atış rubella antikoru verebilir.

Bu atış bebeğinizin enfekte olmasını engelleyemese de, doğum kusurlarını bir ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, kızamıkçık enfeksiyonu doğrulandıktan sonra anne-fetal tıp uzmanına (MFM) yönlendirilebilirsiniz.

Bebek doğar doğmaz, sağlığı izlenir.

Virüs bulaştıktan sonra yapabileceğiniz çok şey yoktur. Dolayısıyla bununla başa çıkmanın en iyi yolu, önlemek için her türlü önlemi almaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir