Hamilelikte Kızamıkçık Bebeğe Zarar Verir Mi?

Kızamıkçık, “rubella” virüsünün neden olduğu ve özellikle çocukluk döneminde oldukça sık görülen bir hastalıktır. Kızamıkçık enfeksiyonunun en önemli belirtileri yüzde başlayarak vücuda yayılan deri döküntüsü, baş ve eklem ağrıları, iştahsızlık, yüksek ateş ve öksürüktür.

Döküntü yaklaşık 3 gün sürer. Ancak diğer şikayetler 2 hafta boyunca devam edebilir. Belirtileri ise basit solunum yolu enfeksiyonlarıyla benzerlik gösterdiği için kimi zaman grip veya nezleye karıştırılabilir. Fakat kızamıkçık bebek için çok daha ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Kızamıkçık, havadaki virüsün solunmasıyla veya hastalık virüsünü taşıyan kişilerle yakın temas sonucunda bulaşır. Kızamıkçık enfeksiyonunu bir kere geçiren kişiler bu hastalığa karşı ömür boyu bağışıklık kazanmış olurlar ve bir daha kızamıkçık geçirmezler. Bir kişinin kızamıkçığa karşı bağışıklığı olup olmadığı ise kanda yapılan Rubella IgG tahlili ile kolaylıkla anlaşılır. IgG’nin pozitif olması o kişinin kızamıkçığa karşı bağışıklığının olduğunu gösterir.

Hamilelikte Kızamıkçık Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte kızamıkçık enfeksiyonu geçirmek bebekte çok ciddi hasarlara ve hatta düşük doğuma sebep olabilir. Bu yüzden anne adayı hamile kalmadan önce mutlaka Rubella IgG yani kızamıkçık testi yaptırarak kızamıkçığa karşı bağışıklık durumunu öğrenmelidir.

Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde geçirilen kızamıkçık hastalığı, bebeğin sağlığını %50 oranında riske atar. Hamileliğin birinci üç ayında (birinci trimester) görülen enfeksiyon sonucu bebeklerin bir kısmında gelişim bozuklukları ve çeşitli anomaliler görülürken, bir kısmında da düşük doğum görülür. Bu yüzden ilk üç ay içinde kızamıkçık enfeksiyonu geçiren annelerin gebeliklerinin sonlandırılması gerekebilir.

Bebekte görülebilecek anomaliler; kalp problemleri, zeka geriliği, öğrenme güçlüğü, anemi, karaciğer ve dalak büyümesi, işitme kaybı ve göz problemleridir. Doktorunuz bebeğin sağlık durumuna göre gebeliğin devamına veya sonlandırılmasına karar verir. Hamileliğin 4. ayından sonra enfeksiyon görülen durumlarda ise bebeğin zarar görme riski ilk üç aylık döneme kıyasla daha azdır.

Kızamıkçık Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Kızamıkçık aşıyla önlenebilen bir hastalıktır. Aşı olan ve enfeksiyonu geçiren kişiler ömür boyu bağışıklık kazanırlar ve bir daha kızamıkçık geçirmezler. Hamilelik döneminde görülen kızamıkçık hastalığı bebeğin sağlığını riske attığı için, kızamıkçığa karşı bağışıklığı olmayan kadınların hamile kalmadan önce mutlaka aşı yaptırması önerilir. Anne adayının aşı yaptırdıktan en az bir ay sonra hamile kalması tavsiye edilir. Gebelik sırasında kızamıkçık aşısı yapılamaz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir