Hamilelikte Kız Bebek Belirtileri: 12 Farklı Yöntem

Bebeğinizin Kız Olacağını Gösteren İşaretler Var Mı?

Hamileyken, bazı insanlar size henüz anne karnındaki bebeğin cinsiyetini nasıl tahmin edebileceği konusunda tavsiyelerde bulunabilir veya hikayeler anlatabilir. Bebeğin cinsiyetini bilimsel olmayan yöntemlerle tahmin etmek ilginç olsa da, fetüsün cinsiyetini tanımak için kullanılan tıbbi prosedürlere olduğu kadar onlara güvenemezsiniz.

Bu yazıda, halk arasında yaygın inanışa sahip olan, hamile kaldıktan sonra bebeğin cinsiyetinin kız çocuğunu olduğuna inanılan ortak inanç ve belirtilere bakıyoruz. Unutmayın, bunların bilimsel kanıtları mevcut değildir.

Bakınız: Hamilelikte Erkek Bebek Belirtileri

Hamileyken Bebeğinizin Kız Olduğunu Anlamanın 12 Farklı Yolu

İşte insanların doğmamış bebeğin bir kız olup olmadığını tahmin etmek için kullandıkları bazı işaretler. Bununla birlikte, herhangi bir bilimsel destekleri yoktur, çünkü bu işaretler erkek bebekler için de geçerli olabilir.

1. Fetal kalp atım hızı yüksektir:

Bebeğin kalp atış hızı yüksekse ve dakikada 140 -160 atımdan yüksekse, kız bebek sahibi olduğunuzu gösterir.

Bilimsel çalışmalar, kalp atış hızı ile bebeğin cinsiyeti arasında bir ilişki olmadığını belirtir. Normal fetal kalp atışı 120 ila 160 vuru / dakika arasında değişir ve genellikle doğumdan önce düşebilir. Ayrıca ilk üç aylık dönemde kız ve erkek bebeklerin kalp atım hızları arasında fark yoktur.

2. Yüksek taşıma

Başka bir yaşlı inancı, bebeğinizi daha yükseğe taşıyorsanız, bir kız çocuğuna hamile olduğunuzu gösterir.

Bir kadının bebeğini nasıl taşıdığı bebeğin ağırlığına, büyüyen uterusa, plasental konuma ve amniyotik sıvıya bağlıdır. Cinsiyet ile ilgisi yoktur ve mitin bilimsel bir kanıtı yoktur.

3. Şiddetli sabah bulantısı

Halk arasında genel kanı, şiddetli sabah hastalığının, bir kız çocuğu taşıdığınızın açık bir işareti olduğudur.

Sabah bulantısı hormonal değişikliklerle ilişkilidir ve hamileliğin yaygın semptomlarından biridir. Çoğu kadın bunu ilk üç aylık döneme kadar yaşarken, bazıları doğumuna kadar yaşayabilir. Fetal cinsiyet ve sabah hastalığının ilişkili olduğunu gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

4. Cilt ve saç değişiklikleri

Bazı insanlar yağlı cilt ve mat renkte saçların kız bebek sahibi olmanın belirtileri olduğunu düşünür.

Kız bebek annesini çirkinleştirir mi? Kızların annenin güzelliğini çaldığına dair bir inanç olsa da, onu destekleyen bilimsel bir çalışma veya delili yoktur. Hormonal değişiklikler cilt ve saçtaki değişikliklerin nedenleri olabilir ve bu kadından kadına farklılık gösterebilir.

5. Ortada taşıma

Başka bir inanç, eğer karnınız öne doğru çıkıntı yapıyorsa ve göbeğiniz sivri görünüyorsa, bir erkek çocuğunuzun olduğunun bir işaretidir. Ve göbek ağırlığınız ortada birikirse, göbeğin yuvarlak görünmesini sağlarsa, o zaman halk arasında inanç bir kıza sahip olacağınızdır.

Bu, bebeği daha yüksek veya aşağıda taşıma fikrine benzer. Bununla birlikte, bu da bir efsanedir ve bebeğin cinsiyetini belirlemede yardımcı olmayabilir. Bebek içeride büyüdükçe ve karın dışarı doğru çıktıkça postüral değişiklikler meydana gelir. Taşıma şekliniz vücut tipiniz, kilo alımınız ve diğer fiziksel koşullarınızla ilgilidir.

6. Ruh hali değişimleri

Aşırı sinirlilik, depresyon ve öfke gibi ani duygudurum dalgalanmalarının muhtemelen bir kız çocuğu taşıdığınızı gösterdiğine inanılmaktadır.

Duygudurum dalgalanmaları hamilelik sırasında sık rastlanan olaylardır ve genellikle sadece bir süre sürer. Yani, bir kız ya da erkek çocuk taşımasından bağımsız olarak ruh hali değişimleri yaşayabilirsiniz.

7. Meme büyüklüğü

Başka bir efsane, sol göğüs sağdan biraz daha büyük görünüyorsa, bir kız taşıdığınız anlamına gelir.

Meme değişiklikleri gebeliğin erken belirtilerinden biridir ve hormonal değişikliklerin bir sonucudur. Anne sütü tedarikine hazırlanırken şişme eğilimi gösterirler. Bununla birlikte, bebeğin meme büyüklüğü ve cinsiyetindeki değişiklikleri bağlayan bir kanıt yoktur.

8. Bir tarafta uyumak

Hamileliğinizin çoğu için sağ tarafınızda yatmaya eğilimliyseniz, muhtemelen bir kız bebek doğuracağınıza inanılmaktadır.

Ancak bu doğru değildir ve hiçbir bilimsel çalışma bebeğin cinsiyetini annenin uyuduğu tarafa bağlamaz. Hamile kadınların uyku pozisyonlarını sık sık değiştirmeleri, büyüyen karnı barındırmak için rahat bir pozisyon bulmaları doğaldır. Bazıları ekstra rahatlık için karnın altında veya dizlerinin arasında yastıklar kullanır ve onlara en uygun pozisyonda uyurlar.

9. İdrar rengi

Halk arasında, mat sarı renkli idrarın bir kız taşıdığınızı gösterir.

İdrar rengi bebeğin cinsiyeti ile ilgili değildir, ancak sağlığınızı anlatır. Donuk veya berrak idrar rengi hidrasyondan kaynaklanabilirken, koyu idrar dehidrasyonun (vücudun susuz kalması) bir işaretidir. Gıdalar, takviyeler ve ilaçlar da idrar rengini değiştirebilir.

10. Tatlılara aşermek

Yaygın bir inanç, çikolata ve dondurma gibi tatlı yiyeceklere aşerme olduğunda, bir kız çocuğunuzun olmasıdır.

Aşermek ve bebeğin cinsiyeti arasında bağlantı yoktur. Aşermek, hormonal değişiklikler, beslenme yetersizlikleri, farmakolojik olarak aktif maddeler (belirli gıdalarda bulunur), kültürel ve psikososyal faktörlerden kaynaklanabilir. Ancak, bu hipotezleri destekleyecek yeterli araştırma yoktur.

Bakınız: Çikolata Aşermek Cinsiyeti Belirliyor Mu?

11. Zarif görünüm

Bazıları hamileliğiniz boyunca zarif kalırsanız, güzel bir kız bebek sahibi olacağınıza ve sakar hissediyorsanız, erkek çocuğu olduğuna inanır.

Zarif veya sakar olmak bebeğin cinsiyeti ile ilgili değildir. Küçük kaymalar ve sakarlık genellikle artan ağırlık ve ağırlık merkezindeki değişim nedeniyle sizi dengeye sokabilir. Kadınların çoğu ikinci trimesterde halsiz, yorgun ve dengesiz hissetme eğilimindedir.

12. Linea nigra

Büyüyen karın ortasında görünen koyu çizginin (linea nigra) bebeğin cinsiyetini de gösterebileceğine inanılmaktadır. Çizgi göbek deliğinizin üzerinde uzanmaya devam ederse, erkek bebek olduğuna inanılır. Ama çizgi göbek deliğinizin altında biterse, kız bebek olduğuna inanılır.

Gerçekte, linea nigra, melanin pigmentindeki bir artış nedeniyle ortaya çıkan ve bebeğin cinsiyetini belirlemeyen bir cilt değişikliğidir.

Farklı kültürlerde, kadınlar doğmamış bebeğin cinsiyetini tahmin etmek için bazı yöntemlere başvururlar. Bunlardan biri de Çin cinsiyet takvimidir.

Bakınız: Çin Cinsiyet Tahmini

Feragatname: Cinsiyet tahmini yöntemleri sadece eğlence amaçlıdır ve tıbbi muayenelerin yerini almaz. Bu yazı cinsiyet eşitliğine inanır; cinsiyet belirlemesini desteklemiyor veya teşvik etmiyoruz veya bebeğin cinsiyetini bulmak için herhangi bir sorgulama yapmıyoruz.

Bir kız bebeğe hamile kaldığınızda belirtilerden herhangi birini fark ettiniz mi? Ne kadar isabetliydiler? Aşağıdaki yorum bölümünde deneyimlerinizi bize anlatın.

Kaynaklar:

  1. McKenna D.S et al.; Fetal Diagnosis and Therapy; Karger Journals (2006)
  2. Antenatal Care Module: 7. Physiological Changes During Pregnancy; The Open University

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir