Hamilelikte Kivi Yemenin 6 Faydası

Gebelikte Kivi Yenir Mi? Tüketimi

Kivi, “besinsel güç merkezi” olarak C vitamini, E, diyet lifi, antioksidanlar, folik asit, potasyum ve eser minerallerle yüklü olarak kabul edilir. Tatlı ve eşsiz bir tada sahiptir ve Yeni Zelanda ve Çin’e özgüdür. Yeşil etli oval şekilli bu meyve, salatalarda, keklerin üst kısımlarında, meyve sularında veya çiğ taze olarak yenilebilir. Çoğunlukla su içerir ve C vitamini bakımından zengindir.

Kivi yemeyi seviyorsanız, hamilelik sırasında da kivi yemeye devam etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, besin değerlerini ve gebe kaldıktan sonra kivinin size nasıl fayda sağlayabileceğini bilmek iyidir.

Hamileler kivi yiyebilir mi? Bu yazıda size kivi meyvesinde bulunan besinler, faydaları ve yan etkileri hakkında bilgi veriyoruz.

Hamilelikte Kivi Yemek Güvenli Mi?

C vitamini ve K vitamini bakımından yüksek olduğu için gebelikte kivi yiyebilirsiniz. Beyin ve bilişsel yeteneklerin gelişimine yardımcı olan ve fetüsün gelişim sürecinde olumlu sonuçlar gösterdiği folat açısından da zengindir. Bu meyveyi hem hamilelikten önce hem de hamilelik sırasında dahil etmek, bebeklerde nöral tüp kusurlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Kivinin Besin Değerleri

Kivi, tropik bir tada sahiptir. Kolesterol içermez ve şeker ve yağ bakımından düşüktür. C, K ve E vitaminleri, folat, potasyum, diyet lifi, kolin, bakır, magnezyum ve fosfor içerir.

Bir orta boy yani yaklaşık 69 gr kivi, 42.1 kalori, 0.3g yağ, 10g karbonhidrat, 2g diyet lifi, 64mg C vitamini, 17.2mcg folat ve 27.8mcg K vitamini sağlar. Tohumlar alfa-linolenik asit, omega-3 yağ asitleri içerir ve içi provitamin A, beta karoten, lutein ve zeaksantin dahil karotenoidler içerir.

Sınırlı miktarda olması koşuluyla hamilelikte kivi yemek faydalıdır.

Bakınız: Hamilelikte Kivi Yemenin Yan Etkileri

Hamilelikte Kivi Yemenin Faydaları

Kivinin sunduğu folik asit yararlarına ek olarak başka yararları da vardır. İşte bunlardan birkaçı şöyledir:

1. Sindirime yardımcı olur:

Meyvedeki diyet lifi dışkıyı yumuşatmaya ve pürüzsüz bağırsak hareketlerine neden olabilir. Ayrıca kabızlığı önler, şişkinliği ve karın ağrısını hafifletir.

2. Bağışıklık sistemini ve enerjiyi artırır:

Kivi, bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olan ve serbest radikallerden ve alerjilerden koruma sağlayan yüksek miktarda C vitamini içerir. Aynı zamanda enerji seviyelerini arttırır ve yorgunluğu azaltır.

3. Nörotransmitterleri uyarır:

Kivi içindeki C vitamini, beyin fonksiyonlarını iyileştirmede önemli olan nörotransmitterlerin oluşumuna yardımcı olur.

4. Kan şekeri seviyelerini yönetir:

Kivi, düşük glisemik indeksli (GI) meyvelerdir ve gestasyonel diyabetiniz varsa iyi bir seçimdir. 100 g kivi yaklaşık 5 g veya bir çay kaşığı glikoz içerdiğinden, şekerlerde bir artışa yol açmaz ve diyabeti kontrol altında tutar.

5. Yaraları onarır ve kemik sağlığını iyileştirir:

K vitamini kan pıhtılarına normal olarak yardımcı olur. Vücudun iyileştirici gücünü arttırır ve kemik gelişimi için de gereklidir.

6. Anemiyi önler:

Gelişen bebek, annede anemi riskini artırabilecek ekstra demir gerektirir. C vitamini, demirin demir açısından zengin gıdalardan daha iyi emilmesini sağlar.

Kivi bazı temel besinleri içerir, yani endişelenmeden günlük menünüze ekleyebilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmadan ılımlı miktarda yenilmesi önemlidir.

Kaynaklar:

  1. Kiwifruit, green, raw; Basic Report; USDA
  2. Sun Hwan Bae; Diets for constipation; Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr (2014)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.