Hamilelikte Kiraz Yemenin 13 Faydası ve Olası Yan Etkileri

Hamilelikte Kiraz Yenir Mi?

Gebelikte kiraz yemek güvenli mi? Yoksa sakıncalı gıdalardan biri mi? Bu yazımızda, hamilelikte kiraz yemenin faydalarını ve yan etkilerini paylaşarak sorularınızı yanıtlıyor olacağız.

Hamilelikte Kiraz Yemek Güvenli Mi?

Evet. Eğer alerjiniz yoksa kirazları güvenle yiyebilirsiniz. Zengin bir besin kaynağıdır ve sağlıklı bir besin kaynağı oluştururlar. Bununla birlikte, gaz üretip şişkinliğe neden olabileceğinden fazla kiraz yemeyin.

Her besinde olduğu gibi aşırıya kaçmadan tüketin. Orta derecede kiraz yemek kesinlikle iyidir ve vücudunuz için iyidir.

Gebelikte Kiraz Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Lezzetli kırmızı meyveler olan kirazlar vitaminler, mineraller, protein, demir, kalsiyum ve diğerleri gibi bir besin deposu olduğu için hamilelik sırasında sağlığınızı artırabilir. Bu nedenle, kirazlar hamile kadınlar için sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği olabilir. Kiraz tüketiminin size sağlayabileceği birkaç fayda daha şöyledir:

1. Bağışıklık seviyelerini artırır:

Kirazlar, antioksidan özelliklere sahip sağlıklı C vitamini seviyeleri içerir. Çeşitli enfeksiyonlara ve hastalıklara neden olabilecek serbest radikallerin çıkarılmasında hayati bir rol oynarlar.

Ayrıca, hamilelik sırasında bağışıklık seviyeleri düşük kalır. Kiraz, enfeksiyonlarla savaşmak ve bağışıklık seviyenizi artırmak için bitkiler tarafından yapılan bir tür antioksidan olan flavonoidler içerir.

2. Yenidoğanın beyin sağlığını geliştirir:

Kirazlarda bulunan antosiyaninler sinir hücrelerini korur ve fetusun beyin sağlığını geliştirir. Yeni bir çeşit olan Balaton kirazları, hamilelik unutkanlığını önlemede size yardımcı olabilir

3. Şişlik ve iltihabı rahatlatır:

Kirazlardaki kırmızı pigment olan antosiyaninin, genellikle hamileyken yaşadığınız iltihap, şişme ve eklem ağrılarını azaltmada çok etkili olduğu bilinmektedir.

4. Gestasyonel diyabeti önler:

Kirazlar kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur ve böylece gestasyonel diyabetin önlenmesine yardımcı olur.

5. Yorgunluğu azaltır:

Aşırı su içeriği ile dolu kirazlar, düzenli tüketimde, enerji artışı sağlar ve yorgunluğu uzak tutmaya yardımcı olur.

6. Kan basıncı seviyelerini kontrol eder:

Kirazlardaki potasyum içeriği, vücutta su tutulmasını ve kan basıncı kontrolünü önlemeye yöneliktir. Böylece hamilelik sırasında preeklampsi riskini önler.

7. Daha iyi uyku sağlar:

Kirazlarda bulunan melatonin adı verilen antioksidan ideal bir uyku indükleyicisidir. Vücuttaki çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle hamilelik sırasında rahatsız bir uyku yaşayabilirsiniz. Uyku rahatsızlıklarının üstesinden gelmek için her gün bir bardak vişne suyu için. Bunlar, tatlı kirazlardan daha fazla antioksidan içerir.

8. Kan damarlarını güçlendirmek:

Kiraz meyvesinde bulunan C vitamini, kan damarlarını güçlendirerek fetüse yeterli kan pompalamalarına yardımcı olur.

9. Balgam söktürücü özelliği:

Kiraz, öksürük ile ilgili tüm durumları tedavi etmek için yararlı bir balgam söktürücüdür. Soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve astımı hafifletmeye yardımcı olur.

10. Kabızlığı tedavi eder:

Kirazlar yüksek lif içerir. Bağırsak hareketlerini normalleştirir ve hamilelik sırasında en yaygın problemlerden biri olan kabızlıktan kurtulmanıza yardımcı olurlar.

11. Düşük kalorili meyve:

Hamilelik sırasında kilo alma konusunda dikkatli olursanız, kirazlar kalorisi çok düşük olduğu için tüketilecek en iyi meyvelerdir.

12. Kas ağrılarını hafifletir:

Kirazlar doğada anti-enflamatuardır ve bu nedenle kas ağrılarından ve hamilelik sırasında karşılaşabileceğiniz sorunlardan etkili bir şekilde kurtulma sağlarlar.

13. Migren baş ağrılarını iyileştirir:

Doktorlar östrojen hormonu dalgalanmalarının ve hamilelik sırasında preeklampsi semptomlarının migren baş ağrılarına neden olduğuna inanmaktadır. Kirazlar migren baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olan antosiyaninler ve biyoflavonoidler içerir.

Bu faydalar hamilelik beslenmenize kiraz meyvelerini dahil etmek için fazlasıyla yeterli değil mi? Ancak herhangi bir olumsuz reaksiyona neden oluyorlar mı? Biraz da kiraz yemenin yan etkilerinden bahsedelim.

Hamilelikte Kiraz Yemenin Zararları ve Yan Etkileri Var Mı?

Bazı hamile kadınlar kiraz yedikten sonra şişkinlik, gaz ve karın ağrısı çeker.

Kiraz yemek bazı kadınlarda alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Kiraz tükettikten sonra önemli bir rahatsızlık hissederseniz, lütfen derhal doktorunuzun tavsiyesine başvurun.

Dikkatli olun:

  • Kiraz bitkisinin yaprakları, kabuğu ve meyve çukurları zehirli bir kimyasal olan hidrosiyanik asit içerir. Bu nedenle, sadece çekirdeksiz kiraz yiyin.
  • Gestasyonel diyabetiniz varsa, kiraz yemeyin.
  • Bakteri ve enfeksiyonları gidermek için yemeden önce yıkayın.
  • Günlük beslenmenize kiraz eklemeden önce doktorunuza danışın.

Kirazlar lezzetli, sağlıklı ve yemek kolaydır. Neden bekliyorsunuz? Devam edin, damak tadınızı tatmin edin ve faydalarından da yararlanın! Ancak öncesinde doktorunuzla konuşun ve meyveye alerjiniz olmadığından emin olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir