Hamilelikte Kına Yakılır Mı?

Hamilelik boyunca anne adayının kullandığı kimyasal maddeler, plasenta aracılığıyla belli bir miktarda bebeğe geçer. Bu nedenle, annelerin hamilelik döneminde bebeğe zarar verebilme ihtimali olan ürünlerden mümkün olduğunca uzak durması gerekir. Kimyasal saç boyaları da saç derisindeki gözenekler aracılığıyla az miktarda da olsa kana karışır.

Saç boyasında bulunan kimyasal maddelerin saç derisinden kana geçmesi fetüs üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Ayrıca saç boyalarının içerisinde bulunan toksin maddelerin solunması da bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, anne adaylarının hamilelik döneminde kimyasal saç boyası kullanmaları tavsiye edilmez.

Ancak hamilelik döneminde beyazlarını kapatmak isteyen veya saç rengini değiştirmek isteyen anne adayları, kimyasal boyalar yerine doğal kınayı tercih edebilirler. Kına, içinde zararlı maddeler bulunan kimyasal saç boyalarına kıyasla doğal bir alternatiftir.

Doğal (yeşil) kınanın içeriğinde herhangi bir kanserojen veya zehirli madde bulunmaz. Bu nedenle, hamilelik döneminde doğal kına kullanmak hem anne hem de bebek sağlığı açısından güvenlidir.

Bakınız: Hamilelikte Saç Boyamak Gerçekten Zararlı Mı?

Hamilelikte Hangi Kına Çeşidi Güvenlidir? Hangisi Tehlikelidir?

Kullanılan kınanın çeşidi çok önemlidir. Hamilelikte kullanımı güvenli olan yalnızca doğal ve gerçek kınadır. Doğal kına, aynı zamanda yeşil kına olarak da bilinir ve aktarlarda satılır. Yeşil kınanın içeriğinde kimyasal madde bulunmaz ve hamilelikte kullanımı güvenlidir.

Ancak, siyah kına ve içinde kimyasal madde bulunan renkli saç kınalarının hamilelik döneminde kullanılması bebek açısından tehlikelidir. Siyah kınanın içerisinde hem anne hem de bebek için zararlı olan bir takım kimyasal maddeler bulunmaktadır.

Hamilelikte siyah kına kullanmak, alerjik reaksiyonlara ve kalıcı cilt hasarlarına neden olabilir. Bu nedenle, hamilelikte saça veya vücuda uygulanacak kınanın doğal (yeşil) kına olduğundan emin olmak gerekir. Anne adayları, siyah kına ve içinde kimyasal madde bulunduran renkli saç kınalarından uzak durmalıdırlar.

Diğer bir kına çeşidi olan Hint kınasının hamilelikte kullanımı ile ilgili geniş çaplı bir araştırma yapılmamıştır. Ancak, hamilelikte Hint kınası kullanmanın bebek üzerinde olumsuz bir etkiye neden olduğu görülmemiştir.

Hamileliğin Kaçıncı Ayından İtibaren Kına Kullanılabilir?

Hamileliğin ilk üç ayından sonra (birinci trimesterdan sonra), saçta veya vücutta doğal kına yani yeşil kına kullanmak güvenlidir. Bu dönemden sonra, hamilelikte kına kullanmanın bebek üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmaz. Yalnızca kullanılan kınanın doğal ve gerçek olmasına dikkat etmek gerekir. Anne adayları, içinde toksin madde olmadığından emin oldukları sürece, saçlarında ve ellerinde kınayı güvenle kullanabilirler.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir