Hamilelikte Kilo Vermek Sakıncalı Mı?

Hamilelikte kilo kaybı normal mi? Gebelik sırasında kilo vermemelisiniz, ancak aşırı kilolu veya obez iseniz aşırı kilo alımını önleyebilirsiniz. Amerikan Kadın Doğum ve Jinekoloji Koleji tarafından belirlenen yönergelere göre, her hamile kadının BMI’sine bakılmaksızın hamilelik sırasında kilo alması gerekir.

Bununla birlikte, kilo alma miktarı kadının normal ağırlığına, aşırı kilolu veya obez olmasına bağlı olarak değişir. Obez veya fazla kiloluysanız, kilo alımınızı doktorunuz tarafından önerilen sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve güvenli egzersizlerle kontrol edebilirsiniz.

Bu nedenle, internette gebelikte kilo verme vaatleriyle yanılmayın. Bunun yerine, doktorunuzla konuşun ve talimatlarını izleyin. Doktorunuz aşırı kilo aldığınızı kabul ederse, onu kontrol etmenizi isteyebilir. Bu yazımızda size hamilelik sırasında kilo vermenin bazı güvenli yollarını anlatıyoruz.

Aşırı Kilolu Kadınların Hamilelikte Kilo Kontrolü?

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne (NHS) göre, aşırı kilolu olmak, düşük, gebelik diyabet, preeklampsi (yüksek tansiyon), kan pıhtıları, doğum sonrası kanama ve annede ağır bebek riskini artırır.

Bebeklerde ölü doğum veya erken doğum riski olabilir (37 haftadan önce). Bununla birlikte, bu riskler herhangi bir hamile kadında olabileceğinden fazla kilolu kadınlara özgü değildir.

NHS, kadınlara “çok fazla kilolu” olsalar bile hamilelikte kilo vermeye çalışmamalarını önerir.

Hamilelikte kilo sorunlarından kaçınmanın en iyi yolu, gebe kalmadan önce kilo vermektir. Ancak, kilo vermeye çalışırken bile gebe kaldıysanız, önerilen kilo alımının eşiğini geçmemek için kontrollü bir kilo alımına sahip olduğunuzdan emin olun.

Hamilelikte Kilo Vermenin Güvenli Yolları

Aşırı kilo alımı ile başa çıkmak için en iyi yaklaşım, somut bir plana sahip olmak ve sağlıklı bir yaşam tarzına odaklanmaktır. Aşırı kilolu veya obezseniz ve doktorunuz kilo yönetimi öneriyorsa, aşağıdaki yolları takip edebilirsiniz:

1. Kilo ihtiyaçlarınızı bilin

Hamilelik sırasında almanız gereken kilo miktarı, hamilelik öncesi BMI’nize (vücut kitle indeksi) bağlıdır. Hamilelikte kilo vermeye karar vermeden önce, hamilelik kilo alımı için eşiğinizi bilmek iyidir.

ACOG’a göre, aşırı kilolu veya obez kadınlar, bebek iyi büyüdüğü sürece önerilenden daha az kilo alabilirler.

2. Kalori ihtiyacınızı anlayın

Tüm hamile kadınların aynı miktarda kilo almasına gerek yoktur. Bu nedenle, kalori gereksinimlerinizi bilmeniz gerekir. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemde kalori gereksiniminiz artar.

Normal kilolu kadınlar için, ortalama kalori alımı hamilelik sırasında yaklaşık 300kcal / gün artmalıdır. Bununla birlikte, diğer şeylerin yanı sıra BMI’nıza bağlı olarak değişir. Bu nedenle, özel ihtiyaçlarınızı anlamak için doktorunuzla konuşun.

Düşük kalorili diyetleri veya aralıklı oruç gibi katı kilo verme rejimlerini takip etmeyin.

3. Sık ama küçük öğünler yiyin

Bu, hamile olsanız da olmasanız da kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir. Sık ama küçük öğünler yemek, porsiyon boyutunuzu yönetmenize yardımcı olur. Uzmanlar günde çok büyük olmayan üç ana öğün ve iki ila üç daha küçük öğün yemeyi tavsiye ediyorlar.

4. Sağlıklı yemek yiyin

Kilo vermek kendinizi aç bırakmak anlamına gelmez. Sağlıklı yemek demektir. İşte öğünlerinzie eklemeniz önerilen bazı yiyecekler:

 • Taze meyve ve sebzeler
 • Tahıllar ve tam tahıllardan yapılmış ekmek
 • Az yağlı süt ve süt ürünleri
 • Çilek, ıspanak ve fasulye gibi folat açısından zengin besinler
 • Zeytinyağı gibi doymamış “iyi” yağlar

Ve sonra aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yiyeceklerden kaçınmanız gerekir:

 • Yapay tatlandırıcılar ile bağlanmış yiyecekler
 • Şeker veya mısır şurubu içeren yiyecek ve içecekler
 • Cips, şeker, kek, kurabiye ve dondurma gibi abur cuburlar. Arada bir canınız isteyebilir, sadece alışkanlık haline getirmeyin.
 • Tuz vücutta su tutulmasına neden olur. Yani, ölçülü olun
 • Margarin, tereyağı, sos, soslar, mayonez ve salata sosları gibi sağlıksız yağlar

5. İki kişilik yemeyin

Hamilelik, iki kişilik yemek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Aslında iki kişilik yemek değil sağlıklı yiyecekler yemek zorundasınız. Vücudun gerekli miktarda kalori ve proteinlerin yanı sıra, folik asit, B12 vitamini ve kalsiyum gibi besinlere de ihtiyacı vardır.

Süt ve tahıllar ekstra kalori sağlarken, kuruyemişler protein sağlar. Yumurta ve yoğurt harika bir protein, kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır. Ispanak folik asit açısından zengindir ve günlük diyetinize dahil edilmelidir. Kırmızı et demir sağlar.

6. Egzersiz

Hamile olduğunuz için egzersiz yapmayı bırakmak zorunda değilsiniz. Hamilelik kilonuzu yönetmek ve vücudunuzu doğum için hazırlamak istiyorsanız, egzersiz yapmak önemlidir.

Ancak egzersiz programınızı planlamadan önce doktorunuzla veya hamile kadınlar için egzersiz konusunda uzmanlaşmış bir eğitmenle konuşun. Aşağıdaki gibi alıştırmaları deneyebilirsiniz:

 • Yoga
 • Yürüme
 • Yüzme
 • Dans
 • Bisiklet sürmek

Yorucu ve ağır egzersizler yapmayın. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız egzersiz yapmaktan kaçının:

 • Vajinal kanama
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Amniyotik sıvı sızıntısı

Doktorun egzersizlerden özellikle kaçınmasını önerdiği tıbbi bir rahatsızlığınız (düşük riski, yetersiz os, plasenta previa veya yüksek tansiyon gibi)

7. Öğle yemeğini işe getirin

Bu şekilde dışarıda yemek veya abur cubur yemekten kaçınabilirsiniz. Ayrıca aldığınız yiyecek miktarını da sınırlayabilirsiniz. Öğle yemeğinizi hazırlamak size istediğiniz tüm sebzeleri ve meyveleri ekleme ve gereksiz kilo alımına neden olabilecek maddelerden kaçınma özgürlüğü verir.

Değişiklikleri Kabul Et!

Vücudunuza saygı duymak aynı zamanda kabul etmek demektir. Hamilelikte kilo almak normaldir ve aslında bebeğinizin sağlığı için gereklidir. Sadece kilo alımınızın doktorunuz tarafından belirlenen sınırlar içinde olduğundan emin olun. Herhangi bir diyete başvurmayın veya hamilelik sırasında kilo vermek için başka sağlıksız kısa yollar denemeyin, çünkü bebeğiniz üzerinde bir etkisi olacaktır.

Annelik yolculuğunun tadını çıkarın. Kendinizi sevin ve doğumdan sonra eski formunuza geri dönebileceğinizi unutmayın. Normal doğumdan altı hafta sonra ve sezaryen yaptıktan 12 hafta sonra egzersizlere (özellikle abdominal) başlanabilir. Rutin yürüyüş doğumdan sonra mümkün olduğunca yapılabilir.

Özellikle emzirirken hamilelik sonrası dönemde bile sağlıklı yemek zorunludur. Yine iki kişilik yemek zorunda değilsiniz. Tek ihtiyacınız olan sağlıklı beslenme ve egzersizlerdir.

Kaynaklar:

 1. Overweight and pregnant; NHS (2017)
 2. Managing maternal obesity: Suggestions for the prevention of maternal morbidity and mortality; New York State Department of Health

Hamilelikte ne kadar kilo aldınız? Hikayenizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir