Hamilelikte Kilo Alımı Hesaplama: İdeal Kilo

Gebelikte kaç kilo almalıyım? Doktorunuz size kilo vermenizi veya kilo almanızı söyleyebilir. Hamilelik ile ilgili herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için hamilelik sırasında önerilen ideal kilo alımını korumanız gerekir.

Bu yazımızda gebelikte kilo alma hesaplayıcısı, hamileliğinizin her haftası için kilo alımınızı kontrol etmenize yardımcı olur.

Düşük kiloluysanız veya istediğiniz kiloyu alamıyorsanız bebeğinizin sağlığını etkileyebilir ve erken doğum ile sonuçlanabilir. Ve aşırı kilolu veya obezseniz veya aşırı kilo alırsanız, hem sizi hem de bebeğinizi etkileyebilir, sezaryen doğum veya düşük gibi komplikasyonlara neden olacaktır.

Hamilelik kilonuzu takip etmeniz ve hamilelikten önce kilo ve kiloya dayalı hamilelik kilo alma takip takviminizi kullanarak ilerlemeyi kontrol etmeniz gerekir.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelik haftaları veya gebeliğin trimesterleri boyunca uygun kilo alımı, ister ikiz ister çoğuk gebelik olsun, hamilelik öncesi kilo ve VKİ (VÜCUT KİTLE ENDEKSİ) gibi belirli faktörlere bağlıdır. Ancak hamilelik öncesi ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız, aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

Gebelik Kilo Alımı için VKİ Grafiği

İkiz Gebelik Kilo Alımı İçin VKİ Grafiği

İkiz taşıyorsanız, buna göre kilo almanız gerekir. İşte ikizlere hamile olan kadınlar için genel gebelik kilo alma tablosu aşağıda yer alıyor.

Çoğul gebelik ise, yetersiz veri nedeniyle hamilelik kilo alımı için belirlenmiş bir kural yoktur. Doktorunuzla doğru kiloyu nasıl alacağınız hakkında konuşmalısınız.

Hamilelikte Ne Zaman Kilo Almaya Başlanır?

İlk üç aylık dönemde (tutulan su nedeniyle) kilo almaya başlayacaksınız. Ancak bu minimumdur. Hamileliğin ilk ayında, bebek sadece küçük bir hücre topu olduğu için çok az kilo alınır veya hiç verilmez. Aslında, ilk aylarda sabah bulantısı nedeniyle kilo verebilirsiniz. Çoğu kadın ilk üç aylık dönemde yaklaşık 1,6 kg alır.

İkinci üç aylık dönemde, beslenme alışkanlıklarınız bebeğin ağırlığını etkilediğinden en yüksek kilo alımına sahip olursunuz. Her hafta yaklaşık 0.5kg, bu üç aylık dönemde 5.5 ila 6.4kg arasında kilo alımı olabilir.

Üçüncü trimesterde tekrar kilonuzda önemli bir artış olacak ve geçen aya göre yavaşlayabilir (gıda isteksizlikleri veya aktif bir bebek olması nedeniyle). Son üç aylık dönemde yaklaşık 5kg alabilirsiniz. Yani, hamilelik sırasında normal kilo alımı 10 kg ila 15 kg arasında değişmelidir, ancak yine VKİ aralıklarına bağlıdır.

En Sık Sorulan Sorular:

Hamilelikte Önerilen Kiloyu Almak Neden Önemlidir?

Doğru kilo alımı, çeşitli gebelik komplikasyonlarından uzak durmanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelikte önerilen kilo aralığından daha az kilo alırsanız, yetersiz beslenme nedeniyle bebek düşük kilo ağırlığında olabilir. Çok küçük doğan bebekler emzirme, hastalık riski yüksek ve gelişiminde gecikme yaşayabilirler.

Hamilelikte önerilen kilo aralığından daha fazla kilo alırsanız, büyük bir bebek doğurabilir ve yine sezaryen ve obezite gibi komplikasyonlara yol açabilir. Ayrıca, hamilelikten sonra bile obez kalınabilir.

18.5’ten düşük VKİ normalde zayıf ağırlık olarak kabul edilir ve 25’ten fazla kilo fazladır. 30’dan fazla obezdir.

VKİ Şeması Nedir ve Gebelikte Neden Önemlidir?

Vücut Kitle İndeksi (VKİ), kilonuzdan ve boyunuzdan hesaplanan vücut yağının bir ölçüsüdür. Korumanız gereken gebelik kilosu, hamilelikten önce VKİ’nize bağlıdır. Hamilelik sırasında almanız gereken ideal ağırlığı belirlemenize yardımcı olur.

Tekrar Hamile Kalmadan Önce İdeal Kilo Nedir?

Bir sonraki hamileliğinizi planlamadan önce mümkün olan en sağlıklı kiloya inmelisiniz. Kilo vermenin en iyi yolu diyet ve egzersiz yapmaktır. Güvenli kilo kaybıyla ilgili ipuçları için doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelik kilo hesaplayıcı sadece bir tahmin sağlar. Herhangi bir önlem almadan önce kilo sorunlarınızı bir tıp doktoruyla görüşmeniz gerekir. Bu yazımız, ilgili sorunlardan, sonuçlardan veya hasarlardan sorumlu değildir.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir