Hamilelikte Kıl Kurdu Enfeksiyonu: Nedenleri, Belirtileri, Teşhisi ve Tedavi

Hamilelikte kıl kurduna ne iyi gelir? Kıl kurdu anneden bebeğe geçer mi? Kıl kurdu nasıl düşürülür? Kıl kurdu neden olur?

Gebelikte Kıl Kurdu Enfeksiyonu

Enterobiasis veya oxyuriasis olarak da adlandırılan kıl kurdu enfeksiyonu, insanlar sık görülen bir sağlık sorunudur. Hamile olmak kıl kurdu enfeksiyonu için bir risk oluşturmaz. Ancak enfekte olan kişilerden, nesnelerden veya yüzeylerden kıl kurdu yumurtalarıyla temas edilmesi halinde hamileyken kıl kurdu sorununa yol açabilir.

Hamilelikte kıl kurdu enfeksiyonunun nedenleri, belirtileri ve semptomları, tanı, tedavi ve önlenmesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okuyun.

Kıl Kurdu Nedir?

Bir kıl kurdu, tüm yaşam döngüsü boyunca insanların gastrointestinal sistemi içinde büyüyen küçük, beyaz bir yuvarlak kurttur (nematod). Yaygın bir bağırsak parazitidir.

Kıl Kurtları ayrıca seatworms, enterobius vermicularis veya threadworms olarak da bilinir. İnsanlarda helmintiyazise (solucan enfeksiyonu) neden olurlar.

Kıl Kurdu bağırsakta büyür ve anal bölgeye bulaşır. Birine enfekte olursa, bir ailenin tüm üyelerini enfekte edebilecek oldukça bulaşıcı parazitlerdir.

Hamilelikte Kıl Kurdu Enfeksiyonları Neden Olur?

Uygun hijyen eksikliği, gebe kadınlarda kıl kurdu enfeksiyonlarının önde gelen nedenidir. Aşağıdakiler sizi kıl kurdu enfeksiyonuna daha duyarlı hale getirebilir:

 • Yemekten önce ve tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi düzgün yıkamamak
 • Pişirmeden önce ellerinizi yıkamamak
 • Tırnakları kesip temizlememek
 • Ev eşyalarını, çarşafları, havluları temizlememek
 • Kalabalık yaşam koşullarında yaşamak
 • Giysi paylaşımı

Gebelikte Kıl Kurdu Nasıl Bulaşır?

Kıl Kurdu, enfekte bir kişiden diğerine doğrudan dokunarak veya nesneler aracılığıyla yayılabilir. Kıl kurdu yumurtaları, enfekte kişinin etkilenen bölgeyi çizdikten sonra dokunduğu yüzeylerden başka bir kişiye bulaşabilir.

Ayrıca kıyafetlerden ve çarşaflardan da yayılabilir. Kıl Kurdu genellikle iki ila üç hafta hayatta kalır.

Nadir durumlarda, kıl kurdu enfeksiyonuna havadaki kıl kurdu yumurtalarının solunması neden olabilir.

Bağırsaklara ulaştıktan sonra, bu yumurtalar yumurtadan çıkmaya başlar. Yeni bir solucan iki hafta içinde yumurta bırakmaya başlayabilir. Bu, bir kişi iyi hijyen uygulamalarına uymazsa yeniden enfeksiyona neden olabilir.

Hamilelikte Kıl Kurdu Enfeksiyonu Belirtileri ve Semptomları

Bazılarında herhangi bir enfeksiyon belirtisi gelişmeyebilir. Gebe kadınlarda kıl kurdu enfeksiyonunun olağan semptomları ve bulguları şunlar olabilir:

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışmanız önerilir. Bebeğinizi olumsuz etkilemese de, refahınızı etkileyebilir.

Gebelikte Kıl Kurdu Enfeksiyonunun Komplikasyonları

Genellikle, kıl kurdu enfeksiyonları ciddi komplikasyonlara neden olmaz. Nadir durumlarda, ağır bulaşma kadın cinsel organlarının enfeksiyonuna neden olabilir. Kıl kurdu ağır istilası tedavi edilmezse ve iyi kişisel hijyen izlemezseniz olur. Ayrıca bazı kadınlarda kilo kaybına neden olabilir.

Bazı durumlarda, parazitin anal alandan vajina veya üretraya hareket etmesine neden olabilir ve aşağıdakilere neden olabilir:

 • Vajinit (vajina iltihabı)
 • Endometrit (uterusun iç astarının iltihabı)
 • Salpingitis (fallop tüplerinin iltihabı)
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Uzun süredir solucan istilasında apandisit
 • Anal bölgenin çizilmesinden dolayı yüzeysel bakteriyel enfeksiyon

Gebelikte Kıl Kurdu Enfeksiyonu Tanısı Nasıl Olur?

Kıl kurdu enfeksiyonu aşağıdaki tanı testleri ile teşhis edilebilir:

 • Bant testi: Şeffaf yapışkan özel bantlar kullanılarak yapılan bir tanı testidir. Art arda üç gün sabah uyandığınızda, yapışkan bandı anal alanın etrafına yerleştirin. Bu, yumurtaların banda yapışmasını sağlar. Doktorunuz daha sonra kaseti mikroskop altında gözlemleyerek solucanların varlığını doğrulayabilir.
 • Nemli bez: Anal bölgede kıl kurdu yumurtalarını toplamak ve tanımlamak için ıslak bir bez kullanılabilir.
 • Tırnak örnekleri: Bazen, solucanlar, mikroskop kullanılarak tırnakların altındaki numuneler analiz edilerek teşhis edilebilir.

Not: Yeniden bulaşmayı önlemek için iyi hijyen uygulamalarına uymanız önerilir. Solucanlar ilaçlarla ölse de, yumurtaları iki ila üç haftaya kadar hayatta kalabilir ve yeniden enfeksiyona neden olabilir.

Not: Hamileyken siz veya bir aile ferdinde kıl kurdu enfeksiyonu varsa doktorunuza danışmanız önerilir. Doktorunuza danışmadan reçetesiz ilaçları almayın. Doktorunuz ihtiyaca göre uygun tedavi veya hijyen önlemlerini önerecektir.

Hamilelikte Kıl Kurdu Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

Hamilelikte kıl kurdu enfeksiyonundan kaçınmak için ne yapmalı? Aşağıdaki hijyen uygulamaları hamilelikte kıl kurdu enfeksiyonunun ve reenfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir:

 • Tuvaleti kullandıktan sonra ve yemeklerden önce ellerinizi sabunla yıkayın.
 • Parmaklarınızı ağzınıza sokmaktan kaçının.
 • Düzenli duş alın.
 • Yumurtaları azaltmak için anal alanı sabah yıkayın.
 • İç çamaşırınızı günlük olarak değiştirin.
 • Yatak örtülerinizi günlük olarak değiştirin.
 • Çamaşırlarınızı ılık suda deterjanla yıkayın ve yüksek sıcaklıkta kurutun.
 • Tırnaklarınızı uzatmayın ve düzenli olarak kesin.
 • Anal alanı çizmekten kaçının.
 • Havluları ve giysileri paylaşmayın.
 • Evinizi temiz tutun.

Hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı, elma sirkesi veya ezilmiş sarımsak gibi kıl kurdu enfeksiyonları için bazı anekdot ev ilaçları bazı insanlar tarafından uygulanabilse de, solucan istilasını ve yeniden enfeksiyonunu azaltabileceklerine dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Sindirim sağlığını iyileştirmek için havuç ve probiyotik tüketimi gibi evde tedavilerin bazı olumlu etkileri olabilir. Bununla birlikte, bunların antelmintik tedavilere alternatif olarak kullanılabileceğini söylemek için yeterli çalışma yoktur.

Kıl kurdu enfeksiyonu riski, küçük çocuklu haneler arasında yüksek olabilir. Anthelmintik ilaçlar ve uygun hijyen uygulamaları, kıl kurdu enfeksiyonlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Hijyen önlemlerine uyulmaması ve enfeksiyonun tedavi edilmemesi, vajina veya mesanede solucanların istilasına neden olabilir.

Kaynaklar:

 1. Pinworm infection; New York State Department of Health
 2. Pinworm (threadworm) infection; health; Victoria State Government

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir