Hamilelikte Keten Tohumu Kullanılır Mı? Zararlı Mı? 5 Faydası

Gebelikte Keten Tohumu Tüketimi

Son yıllarda mutfaklarda daha sık tüketilmeye başlanan keten tohumu, küçük, ten rengi, kahverengi veya altın rengi tohumlardır. Diyet lifi, magnezyum, potasyum, çinko, proteinler ve B6 ve E vitaminleri gibi mineraller için mükemmel bir kaynaktır. Keten tohumu, bitki bazlı omega-3 yağ asitleri ve lignanlar kaynağıdır. Keten tohumlarını bütün, filizlenmiş, öğütülmüş veya yağ şeklinde tüketebilirsiniz.

Hamileler keten tohumu yiyebilir mi? Bu yazıda, size hamilelik sırasında keten tohumu yemenin faydalarını ve diğer merak edilenleri paylaşıyoruz.

Hamilelikte Keten Tohumu Yemek Güvenli Mi?

Gebelikte orta miktarda keten tohumu yemek güvenlidir. Çünkü büyük miktarlar vücuttaki östrojenler gibi davranarak hormonal rahatsızlıklara neden olabilir. Keten tohumu tüketmenin hamilelikte sağladığı yararları ve olası yan etkileri hakkında çok az araştırma olduğundan, kullanmadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

Hamilelikte Ne Kadar Keten Tohumu Yemeli?

Hamilelik sırasında her gün yaklaşık bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu alabilirsiniz. Bu günlük 1.4 gr alfa-linoleik asit (ALA) ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bakınız: Hamilelikte Keten Tohumu Yağı Tabletleri Güvenli Mi?

Hamilelikte Keten Tohumunun Yararları Nelerdir?

Keten tohumu, hamilelik sırasında ihtiyaç duyduğunuz bazı hayati besinleri içerir. Aşağıdaki faydaları bilinmektedir:

1. Temel besinler fetal beyin gelişimine yardımcı olur

Keten tohumu, iki temel yağ asidi içerir – linoleik asit ve omega-3 yağ asidi. Erken gebelikte doğmamış bebeğin beyin gelişiminde önemli bir rol oynar.

2. Gebelik kabızlığını hafifletir

Keten tohumu iyi bir lif kaynağıdır ve kabızlığı uzak tutar. Bol miktarda su ile birlikte orta miktarda keten tohumu düzenli tüketimi bağırsak hareketlerini hafifletebilir ve ayrıca hemoroidleri önleyebilir. Bununla birlikte, fazla miktarda ve yeterli miktarda sıvı alınmadan kabızlığın bir sebebi olabilir.

3. Kan şekeri seviyelerini kontrol eder

Hamilelik sırasında kan şekeri seviyelerinin yükselmesi yaygındır ve keten tohumu bunları kontrol etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, keten tohumu yağı kullanımı ile sezaryen doğum ve yüksek doğum ağırlığı riski azalır.

4. Kanserleri önler

Keten tohumlarında bulunan lignanlar (bitki besleyicileri) meme kanseri ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.

5. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır

Araştırma bulguları, keten tohumlarının kötü kolesterol seviyelerini (LDL) düşürmeye ve iyi kolesterol seviyelerini (HDL) artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Arterlerde tıkanma riskini azaltan kan inceltici özelliklere sahip oldukları bilinmektedir.

Bu faydalara rağmen, keten tohumu ılımlı bir şekilde yenilmelidir. Çünkü hamile bir kadın için aşırı tüketim riskli olabilir.

Bakınız: Gebelikte Keten Tohumu Yağı Güvenli Mi?

Hamilelikte Keten Tohumlarının Olası Yan Etkileri

Aşağıdakiler hamilelik sırasında diyetinize keten tohumu tüketmenin olası yan etkilerinden bazılarıdır:

  • Aşırı tüketim nedeniyle bulantı, ishal ve gaz
  • Alerjiniz varsa, dudakların şişmesi, göğüste sıkışma veya solunum problemleri gibi reaksiyonlar
  • Olgunlaşmamış veya çiğ keten tohumu tükettiğinizde kan basıncında ani bir artış
  • Keten tohumu içinde bulunan siyanür, fazla miktarda alındığında zehirlenmeye yol açabilir.

Alerjik değilseniz ve günlük beslenmenize sınırlı miktarlarda keten tohumu eklemek istiyorsanız, işte nasıl başlayacağınıza yönelik ipuçları devamında.

Hamilelikte Beslenmeye Keten Tohumu Eklemenin Yolları

Toksik olabileceğinden çiğ keten tohumu yemekte kaçının. Siyanür bileşiklerini yok etmek ve taze kavrulmuş olarak tüketmek için tohumları kavurun. Ayrıca, kavrulmuş tohumları toz haline getirebilir ve vücudunuzun tüm tohumları sindirmesi ve emmesi daha fazla zaman aldığı için hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

İşte kavrulmuş keten tohumu tozunu beslenmenize dahil etmenin bazı yolları:

  • Smoothies veya yoğurtlara ekleyin.
  • Ekmek, chapattis, parantha yapmak için buğday hamuruna karıştırın.
  • Taze salata üzerine serpin.
  • Yulaf ezmesi veya başka bir tahıl ekleyin.
  • Hamur işleri, ekmek ve çörek hamurunu karıştırın.

Birçok gıdada olduğu gibi, keten tohumu aşırı alındığında zararlı olabilir. Yani, bunları beslenmenize kontrollü miktarlarda dahil etmenin bir yolunu bulun. Keten tohumu yemek konusunda şüpheleriniz varsa doktorunuzla veya beslenme uzmanınızla konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir