Hamilelikte Kereviz Yemenin 8 Faydası

Gebelikte Kereviz Tüketimi

Hamileler kereviz yiyebilir mi? Kereviz, çoğu insanın çorbalara ve salatalara eklediği popüler bir sebzedir ve hamilelik sırasında isteyebileceğiniz bir şeydir. Ancak, tüketmeniz güvenli midir ve herhangi bir yan etkiye neden olur mu? Yoksa şu anda sizin için sağlıklı ve yararlı mı? İkileminizi çözelim. Bu yazıda hamilelik sırasında kereviz yemenin ne kadar güvenli olduğuna ve sağlığa ne gibi faydalar sunduğuna bakıyoruz.

Kereviz Nedir?

Kereviz, Apiaceae familyasına ait ve Kuzey Afrika ve Akdeniz bölgelerine özgü bir sebze bitkisidir. Bugün sebzeyi dünyanın her yerinde bulabilirsiniz. Genellikle kerevizleri salatalarda, çorbalarda ve bazı kültürel mutfaklarda bulabilirsiniz.

Kereviz, yağ içermediği için birçok kişinin yemekten keyif aldığı ortak bir atıştırmalıktır. Sebzedeki besin içeriği size hamilelik sırasında çeşitli sağlık yararları sunar. Hamilelik için kereviz tüketimi hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Kereviz Yemek Güvenli Mi?

Evet, hamileyken kereviz tüketmek güvenlidir. Bununla birlikte, sebzeyi yemeden önce düzgün bir şekilde yıkamanız gerekir. Yıkanmamış kereviz, hamilelik sırasında listeriosis ve toksoplazmoz gibi tehlikeli gıda kaynaklı hastalıklardan muzdarip olmanıza neden olabilecek birkaç zararlı parazit ve bakteri içerebilir. Hamile kaldıktan sonra sebzeyi yemeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Gebelikte Kereviz Yemenin Faydaları Nelerdir?

Kerevizlerin yüksek besin içeriği hamilelik sırasında size çeşitli sağlık yararları sağlar. Sağlık yararları şunları içerir:

1. Diüretik Olarak Davranır:

Kereviz, hamilelik sırasında vücudunuzda uygun sıvı dengesine sahip olmanıza yardımcı olan mükemmel bir mineral potasyum ve sodyum kaynağıdır. Sebze doğal bir diüretik görevi görür ve fazla suyu kaybetmenize yardımcı olur ve vücudunuzda su tutma riskini önler.

2. Kan Basıncını Düzenler:

Kereviz, stres hormonlarını azaltmaya, kan damarlarınızı genişletmeye, kan dolaşımını iyileştirmeye ve kan basıncını uygun şekilde azaltmaya yardımcı olan ftalidler olarak popüler organik kimyasal bileşiklerden oluşur. Böylece sebze ateroskleroz, felç ve kalp problemleri riskini en aza indirmeye yardımcı olur.

3. Kolesterol Seviyesini Düşürür:

Kerevizde bulunan ftalidler, hamilelik sırasında kolesterol seviyenizi en aza indirmeye yardımcı olan safra salgılanmasını tetikler. Düşük kolesterol seviyeleri, arter duvarlarınızda daha az plak birikimi sağlar. Böylece, kereviz kalp sağlığınızı önemli ölçüde geliştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca, kerevizdeki lif içeriği, kanınızdaki kolesterolü ortadan kaldırmak için çalışır ve bağırsak hareketlerinin düzgün olmasını sağlar.

4. Sağlıklı Eklemleri Teşvik Eder:

Kerevizin anti-inflamatuar özellikleri, hamilelik sırasında eklemlerin etrafındaki ağrının ve şişliğin en aza indirilmesine yardımcı olur. Kereviz doğal bir diüretik görevi gördüğünden, eklemlerin çevresinde ürik asit kristallerinin birikmesini önlemeye yardımcı olur ve eklemlerinizdeki rahatsızlığı ve ağrıyı azaltır.

Sebzedeki yüksek kalsiyum içeriği güçlü ve sağlıklı kemiklere sahip olmanıza yardımcı olur. Ayrıca, sebze iltihaplı eklemlerinizdeki dokuların yenilenmesini artırır.

5. Sinirleri Yatıştırır:

Kerevizdeki yüksek kalsiyum içeriği hamilelik sırasında sinirlerinizi sakinleştirmeye yardımcı olur ve sinir sisteminizin sağlığını geliştirir.

6. Kilo Yönetimi:

Yemeklerden önce taze kereviz suyu içmek, kilo vermenize ve hamilelik sırasında uygun kiloyu korumanıza yardımcı olabilir. Kerevizdeki düşük kalorili ve yüksek lif içeriği aşırı yemenizi önler ve kilo alımını etkili bir şekilde düzenler.

7. Bağışıklığı Artırır:

Yüksek C vitamini içeriği bağışıklığınızı geliştirmenize yardımcı olur ve hamilelik sırasında soğuk algınlığı riskini en aza indirir. Ayrıca, sebzedeki antioksidanlar bağışıklığınızı artırır ve sizi ve doğmamış bebeğinizi çeşitli sağlık hastalıklarından ve rahatsızlıklarından korur.

8. Kanseri Önler:

Kereviz, kanser gelişme riskini önlemeye ve kanserojenleri detoksifiye etmeye yardımcı olan ftalidler, poliasetilenler ve flavonoidler bakımından zengindir.

Ayrıca, sebzedeki kumarinler beyaz kan hücrelerinin verimliliğini artırmaya yardımcı olur ve hamileyken kanser gelişme riskini ortadan kaldırır. Kerevizdeki antioksidanlar serbest radikalleri nötralize eder ve hücrelerinizi ve organlarınızı etkili bir şekilde hasar görmekten korur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir