Hamilelikte Kedi Beslemek Güvenli Midir?

Hamilelik döneminde evde kedi bulundurmanın güvenli olup olmadığına dair haklı endişeleriniz olabilir. Evde kedi beslemek bir takım kurallara dikkat edildiği sürece anne ve bebek için bir tehlike oluşturmaz. Eğer evinizde beslediğiniz bir kediniz varsa, alacağınız birkaç önlem sayesinde minik dostunuzun sizinle yaşamasında hiçbir risk yoktur.

Şu şartlar altında kedi beslemek güvenlidir:

  • Bir veteriner tarafından kedinizin bütün kontrolleri, aşıları ve parazit ilaçları yapıldıysa kedi beslemenizde bir sakınca yoktur.
  • Kediye karşı herhangi bir alerjik reaksiyon göstermiyorsanız, kedinizin evde yaşaması güvenlidir.
  • Kediniz yalnızca evinizin sınırları içinde yaşıyorsa ve ev haricinde dışarıyla temas etmiyorsa, minik dostunuz sizin için bir risk yaratmaz.
  • Kediniz ev yapımı, konserve ya da düzgün pişirilmiş gıdalarla besleniyorsa herhangi bir enfeksiyona yakalanma ve size bulaştırma riski ortadan kalkacaktır.

Uyarı: Eğer kedinizde parazit varsa, hamilelik boyunca evinizde kalması sakıncalıdır.

Kedilerden insanlara bulaşabilen en ciddi hastalık “Toksoplazma Gondii” adındaki bir parazitin neden olduğu toksoplazma enfeksiyonudur. Toksoplazma enfeksiyonunun anne adayına bulaşması erken doğum, düşük ve sakatlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Çiğ et, iyi yıkanmamış sebze meyve ve kedi dışkısı, Toksoplazma gondi parazitlerin taşınmasına ve yayılmasında en önemli etkendir. Bu parazitlerin derinize ya da yediğiniz bir besine temas etmesi hastalığın bulaşmasına zemin hazırlar.

Anne adayının dışkıyla olası temasını engellemek için, kedi kumunun başka bir aile bireyi tarafından temizlenmesi ve kedi kumunun her gün değiştirilmesi önerilir. Ancak düzenli olarak veteriner kontrolleri yapılan, evin dışına çıkmayan, çiğ et ve et ürünleri tüketmeyen bir kediden toksoplazma bulaşma ihtimali nerdeyse yoktur. Veteriner kontrolleri yapılmış ve aşıları eksiksiz olan minik dostunuzu 9 ay boyunca güvenle evinizde barındırabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir