Hamilelikte Kayısı Yenir Mi? Faydaları Nelerdir?

Meyveler gebelik sırasında şeker isteğinizi doyurmak için sağlıklı bir alternatiftir. Beslenme sağlarlar ve tatlı ve keskin tatları ile damak tadınızı memnun ederler. Şu anda tüketmek isteyebileceğiniz böyle bir meyve olan kayısıdan bahsedeceğiz. Kayısı; demir, potasyum ve kalsiyum gibi temel besin maddelerinin içerir.

Bu yazımızda, gebelikte kayısı tüketimi sağlıklı olup olmadığı, kayısının yararları ve yan etkileri hakkında size bilgi veriyoruz.

Hamile Kadınlar Kayısı Yiyebilir Mi?

Evet, kayısı iyi bir A ve C vitamini, potasyum ve demir kaynağıdır. Bununla birlikte, kayısı meyvesinin çekirdekleri veya tohumları, anneye ve bebeğe zararlı olan belirli bir kimyasal maddeye sahip oldukları için yenmemelidir. Meyvenin yenilebilir kısmı daha az miktarda kimyasal içerebileceğinden, bu meyveyi az miktarda yemek iyidir.

Kayısının Besin Değeri

Bir kayısının ortalama ağırlığı yaklaşık 35 gramdır. Yaklaşık 100 gram kayısı, 48 kalori, 0.38g yağ, 11.12g karbonhidrat, 2g diyet lifi, 13mg kalsiyum, 0.39mg demir, 10mg magnezyum, 259mg potasyum ve 23mg fosfor içerir. Meyve ayrıca yaklaşık 10 mg C vitamini ve 96 ug A vitamini (IU) içerir.

Kuru Kayısı Yemek Hamilelikte Kabızlığa Neden Olabilir mi?

Hayır, kayısı iyi bir lif kaynağıdır ve aslında kabızlık sorunlarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Öğünlerinize  daha fazla lif eklemek için kayısı yiyebilirsiniz. Ancak yan etkileri önlemek için alımı önerilen miktarlarla sınırlı tutun.

Gebelikte Kayısı Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelik sırasında taze veya kuru kayısı yemek ne gibi faydalar sağlar:

Bağışıklığı arttırır ve bebeğin görüşünü iyileştirir: Kayısı, vücutta A vitaminine dönüştürülen bir bileşik olan iyi bir beta karoten kaynağıdır. Hamilelikte kayısı tüketimi bebeğin vizyonunun, bağışıklık sisteminin ve hücre dokularının gelişimine yardımcı olabilir.

Kan basıncını korur: Kayısı, sıvı dengesini ve normal kan basıncını korumaya yardımcı olan iyi bir potasyum kaynağıdır. Kayısı ayrıca kemik kaybı ve böbrek taşı risklerini azaltmaya yardımcı olabilir. Kuru ve taze kayısılar hamilelikte yemek için en iyi seçeneklerden biri olabilir.

Bebeğin dokularını geliştirmeye yardımcı olur: Kayısılardan elde edilen A vitamini bebeğin dokularını geliştirmeye yardımcı olur. Ancak A vitamini alımı aşırı dozu önlemek için sınırlar içinde olmalıdır.

Enerji sağlar: Hamilelikte bebeğin büyümesi ve gelişmesi için fazladan 300 kaloriye ihtiyacınız vardır. Yarım bardak kayısı bu gereksinimi karşılamak için iyi bir seçenek olabilir.

Bu besleyici meyveyi hamileyken ancak aşırıya kaçmadan yiyebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı durumlarda kayısıdan kaçınılmalıdır.

Gebelikte Kayısının Zararları ve Olası Yan Etkileri

Kayısı meyvesini fazla tüketmek, bu teorileri destekleyen hiçbir çalışma olmamasına rağmen, birkaç olumsuz sonuca yol açabilir.

Hamilelikte gaz ve şişkinlik yaşarsanız, poliol içeren kayısı gibi gıdaların alımını önleyebilir veya azaltabilirsiniz.

Kayısı çekirdekleri, anti-kanser maddesi olarak kullanılan laetril (yarı sentetik ve saflaştırılmış) olarak da adlandırılan amigdalin adı verilen bir bileşik içerir. Bu bileşiğin toksisitesi hakkında uygun bir kanıt olmasa da, çekirdekleri çiğnemek amigdalini parçalayabilir ve hamilelik sağlığı için iyi olmayan bir bileşiği serbest bırakabilir.

Bu meyvelerin hamilelik sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olup olmadığını belirlemek için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır. Güvende kalmak için, hamile kadınlar kayısı meyvesini ölçülü ve doktora danıştıktan sonra tüketmelidir.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Ejder Meyvesi Tüketimi

Gebelikte Taze Veya Kuru Kayısı Tüketimi: Hangisi Daha İyi Ve Neden?

Her iki kayısı çeşidi de hamilelikte tüketim için güvenlidir. Kuru kayısı, taze meyvenin susuz halidir, ancak besleyici elementler bozulmamıştır. Bununla birlikte, sınırlı miktarlarda tüketilmelidir.

Kayısı meyvesini (taze veya kurutulmuş) yediğinizde, sizin için güvenli ve hatta sağlıklıdır. Ama bir anne adayı olarak, aldığınız farklı yiyeceklerin miktarlarına dikkat etmelisiniz. Fazla olan her şey zararlı olabilir. Ayrıca, yan etkilerden kaçınmak için çekirdek veya kayısı tohumu yemekten kaçının. Meyveyi yedikten sonra herhangi bir şüpheniz varsa veya kendinizi huzursuz hissediyorsanız, doktorunuza danışın.

Kaynaklar:

  1. Getting Enough Potassium; British Columbia
  2. Vitamin A; University of Rochester Medical Center
  3. Food choices during pregnancy; Kaiser Permanente

Hamilelikte kayısı yediniz mi? Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir