Hamilelikte Kaşıntı Normal Mi? Sebepleri

Hamilelikte vücutta meydana gelen değişimlerle birlikte anne adayları yorgunluk, mide bulantısı, sabah bulantısı ve muhtemelen kaşıntı gibi bazı belirtiler yaşayabilirler. Hamilelikte cildin kaşınması ile başa çıkmak oldukça kolaydır. Hamilelikte kaşıntı nedenleri ve ne gibi önleyici tedbirler alabileceğinizi yazımızın devamında daha detaylı bulabilirsiniz.

Hamilelikte Kaşıntı Normal Mi?

Hamilelik boyunca vücut birçok değişikliğe uğrar ve açıkçası bazı sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlardan biri de kaşıntıdır. Eğer kaşıntı hem sizin hem de bebeğinizin sağlık koşullarını etkileyecek derece dayanılmaz belirtilere sahipse, doktorunuzu ziyaret etmeniz oldukça önemlidir.

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelikte ciltte kaşıntı özellikle karın ve göğüs bölgesinde sık görülür. Nedenleri şöyledir:

  • Hem göbek hem de göğüs boyutunda değişim olması veya cildin nemden mahrum kalması kaşıntıya neden olabilir.
  • Hamile kadınların vücutlarında artan östrojen seviyelerinin bir yan etkisi olarak avuç içi, ayak tabanı ve diğer yerlerde kaşıntı ortaya çıkabilir.
  • Egzama gibi bir cilt rahatsızlığı olan bayanlar, hamilelikte dayanılmaz bir kaşıntı sorunu ile karşı karşıya kalırlarsa hekimlerine görünmelerini tavsiye ediyoruz.
  • Bazı alerji yapan etkenler hamilelikte kaşıntıyı tetikleyebilir. Nelere alerjiniz olduğunu kontrol ettirebilirsiniz.

Doktora Gitmeli Miyim?

Hamilelikte ciltte kaşıntı olmasının arkasında yatan nedenleri tam olarak anlamak zordur. Eğer kaşıntının yanı sıra koyu renkli idrar, iştah kaybı, düzensiz bağırsak hareketleri, yorgunluk gibi belirtiler de varsa, bazı sağlık sorunlarını işaret edebilir. Bu gibi durumlarda tıbbi yardım almanız önemlidir.

Bakınız: Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelikte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Eğer kaşıntı çok rahatsız edecek derecede değilse ve cildinizde hafif bir kaşıntı varsa, aşağıda yer alan ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

1. Cildinizi Tahriş Etmeyin

Kaşıntı olan yerleri kaşırken cildinizi çizmemeye ve tahriş etmemeye dikkat edin. Tırnaklarınızdaki enfeksiyon cildinize de geçebilir. Kaşınan bölgeyi yatıştırmak için pamukla kaşıyabilir ya da doktorunuzdan öneri alabilirsiniz.

2. E Vitamini Yağı

Şifa verici özelliği olduğu bilinir. Özellikle cilt için birden fazla faydası bulunmaktadır. Kaşıntı olan bölgelerin kuruluğunu giderir ve kaşıntının azalmasına yardımcı olur.

3. Kaşıntı Giderici Losyonlar

Kalamin losyonu gibi iyi bir yatıştırıcı ve rahatlatıcıyı kaşıntı olan alana uygulayabilirsiniz. Ancak doktorunuzun önerdiği ve reçeteli verdiği losyonları kullanmalısınız.

4. Nemlendirici Kullanın

Ciltteki kuruluk da kaşıntı yapabilir. Bu alanlara nemlendirici krem uygulayarak nem dengesi sağlayabilirsiniz. Ancak koruyucu içermeyen bir nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

5. Gevşek Giysiler

Cildinizin özgürce nefes almasını sağlayan rahat hamile kıyafetleri satın almaya özen gösterin. Sıcak ve nemli günlerde dışarıda fazla zaman geçirmeyin.

6. Parfümlü Ürünlerden Kaçının

İçeriğinde parfüm bulunan kozmetik ürünler cildi tahriş eder ve kaşıntıya yol açabilir. Hamilelikte kimyasal bazlı güzellik ürünlerin kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli kaşıntı ile birlikte deri döküntüsü veya deri enfeksiyonu olursa, dermatolog muayenesinden geçmenizi öneriyoruz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir