Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur? Hastalık Sebebi Mi?

Cildiniz büyüyen bebeğinizin etrafında gerildiği için mide çevresinde biraz kaşıntı olması normaldir.

Hamilelikte Kaşıntı Olması Normal Mi?

Hamileliğiniz ilerledikçe, midenizdeki cilt hafif kaşıntılı olabilir. Kaşıntı, hormon değişikliklerinden de kaynaklanabilir.

Hafif kaşıntı genellikle size veya bebeğiniz için zararlı değildir. Hafif bir kaşıntınız varsa aşağıdakileri yapmak yararlı olabilir:

  • Bol giysiler giymek
  • Pamuklu giysiler giyin ve sentetik veya yün malzemelerden yapılmış olanlardan kaçınmak
  • Soğuk banyo yapmak
  • Güçlü parfüm kullanmaktan kaçınmak ve parfümsüz sabun kullanmak
  • Karnınızda losyon veya nemlendirici kullanmak
  • Baharatlı yiyeceklerden, alkol veya kafeinden kaçınmak

Kaşıntı ve kızarıklık varsa ebeniz veya doktorunuzla iletişime geçin. Hamileliğin polimorfik püskürmesi gibi tedavi gerektirebilecek bazı cilt rahatsızlıkları vardır. Bu durum kaşıntıya, kızarıklığa, küçük kabarıklıklara ve geniş iltihaplı cilt bölgelerine neden olabilir. Hoş olmayan ve rahatsız edici olabilir, ancak size veya bebeğinize zarar vermez.

İntrahepatik kolestaz:

Kaşıntı aynı zamanda gebelikte intraheptik kolestaz adı verilen bir rahatsızlığın (ICP, obstetrik kolestaz olarak da bilinir) belirtisi olabilir. Bu, gebelikte gelişebilen bir karaciğer rahatsızlığıdır.

Normalde safra asitleri, yiyecekleri sindirmenize yardımcı olmak için karaciğerinizden bağırsaklarınıza akar. ICP’de safra asitleri düzgün akmaz ve bunun yerine vücudunuzda birikir. ICP’nin tedavisi yoktur, ancak bebeğinizi doğurduğunuzda ortadan kalkmalıdır.

Kaşıntı, genellikle döküntü olmaksızın ICP’nin ana semptomudur. Kaşıntı genellikle avuç içi ve ayak tabanlarında daha belirgindir, ancak tüm vücutta hissedebilirsiniz.

Bazı kadınlar için kaşıntı dayanılmazdır ve geceleri daha kötü olabilir (ancak diğerleri için hafif olabilir).

ICP’nin diğer semptomları şunları içerebilir:

  • Koyu renk idrar
  • Soluk dışkı
  • Bazen insanlarda ciltte ve göz beyazlarında sararma (sarılık) olabilir.

Kaşıntınız varsa, hafif olduğunu düşünseniz bile doktorunuza söyleyin. Ciddi olmadığından emin olmak için gerekirse kan testleri de dahil olmak üzere daha fazla test yapabilirler.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir