Hamilelikte Kasılmalar Neden Olur?

Erken hamilelik belirtilerine elveda dedikten sonra, son aylarda büyük ihtimalle kasılmalar ve doğum sancıları şeklinde şikayetleriniz olabilir. Doğum için kendinizi hazırlarken, doğumla ilgili kafanızda bazı sorular oluşabilir. Ayrıca doğum sancıları ve kasılmalar ile ilgili kaygı yaşayabilirsiniz.

“Hamilelikte kasılmalar neden olur?” ve Hamilelikte kasılmalar normal mi?” diye merak ediyorsanız, sorularınızın yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamilelikte Kasılmaların Nedenleri

Kasılmaları tetikleyen tek bir etken yoktur. Vücutta oldukça karmaşık kimyasallar ve bir dizi reaksiyonların etkisi vardır. Doğum günü geldiğinde, vücudunuz hayatınızın en heyecan verici ve nefes kesen anlarından birinde yer almaya karar verir. Prostaglandin ve Oksitosin olarak bilinen bu iki önemli kimyasalı serbest bırakır. Ardından kasılmalar başlar.

Hamilelikte Kasılma Belirtileri

Doğum kasılmaları (öncelikle rahim kaslarının kasılması) düzenli aralıklarla ağrılarla birlikte gerçekleşir.

  • İlk kasılmalar çok hafif ve az sıklıkta olur. Regl krampları ve sırt ağrısından çok farklı belirtiler değildir.
  • Ağrı sırtın aşağısında başlar, yavaş yavaş alt karın ve uyluk kısmına doğru uzanır.
  • Ancak, belirli kurallar yoktur. Her gebelikte farklı kasılma belirtileri görülebilir.

Hamilelikte 3 farklı kasılma türü olduğunu bilmek önemlidir. Böylelikle kasılma belirtilerinin ne anlama geldiğini az çok anlayabiliriz. Bu kasılma türlerinden sadece birinde anne adayının dikkatli olması gerekir.

1. Braxton Hicks Kasılmaları:

Yalancı doğum ağrıları kasılmaları olarak da bilinir ve hamileliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Ancak her hamile bayanda meydana gelmez.

2. Yanlış Kasılmalar:

Doğum için serviksi hazırlamaya yardımcı olmak amacıyla gerçek kasılmalar öncesinde meydana gelirler.  Bunlar aralıklıdır ve vücudunuzun pozisyonu değiştiğinde durur. Bu kasılmalar, gerçek kasılmaların çok öncesinde de başlayabilir, duruma göre değişir.

3. Gerçek Kasılmalar:

Ağrının sürekli ve şiddetli olması nedeniyle kolaylıkla fark edilir. Vücut pozisyonunu değiştirseniz bile durmaz. Zamanla sıklığı ve yoğunluğu artar. İshal veya mide bulantısı bu kasılmalara eşlik edebilir. Kramplar da oldukça yaygın görülür. Gerçek doğum kasılmaları alt sırt, alt karın ve üst uylukta ağrıyla tespit edilebilir. Bu kasılmaları, kırmızımsı akıntı ve membran rüptürü takip eder.

Doğum Kasılmaları Başladığında Ne Yapmalı?

Doktorlar, genellikle gerçek doğum kasılmalarının 5 ila 10 dakikalık aralıklarla geldiğini belirtmekteler. Gerçek kasılmalar başladığında, hemen doktorunuzu aramalı ve tek bir dakika bile harcamadan derhal hastaneye götürülmelisiniz.

Doğuma henüz birkaç hafta süre olsa bile, aşağıdaki belirtiler görüldüğünde derhal hastaneye gitmeniz gerekir. Çünkü erken doğum yapabilirsiniz.

  • Çok kuvvetli kasılmalar
  • Doğum ağrısı olmadan su gelmesi
  • Yeşilimsi-kahverengimsi su gelmesi
  • Serviks veya vajinal bölgede göbek kordonunu hissetmek

Doğum kasılmaları başladıktan sonra hastanede ağrı ve kasılmaların şiddeti hakkında sorular sorulacaktır. Eğer kasılmalar doğumun habercisi ise, sağlık ekibi anneyi doğuma hazırlayacaktır.

Doğum kasılmaları ve doğum sancısı hakkında bir sürü şüpheniz olabilir ve stres yaşayabilirsiniz. Ancak, doktorunuz sakin kalmanız ve bazı nefes tekniklerini uygulayarak rahatlamanız konusunda size yardımcı olacaktır. Doğumdan birkaç ay önce hastane çantanızı hazırlamanızı öneriyoruz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir