Hamilelikte Karpuz Yemek İyi Mi? Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Karpuz Tüketimi

Hamilelikte karpuz yenir mi? Hamilelikte karpuz yemek zararlı mı? Hamileler karpuz yiyebilir mi?

Yaz geldi ve hepimizin canı kıpkırmızı, sulu karpuz yemek istiyor. Bu tatlı ve besleyici meyve genellikle bir bardak suya tercih edilir. Bunu dikkate alarak, karpuz hamile kadınlar için de iyi olmalı, değil mi?

Hamile kaldıktan sonra karpuz tüketimi ile ilgili bu yazımızda merak edilen sorulara cevap vereceğiz.

Hamilelikte Karpuz Yemek Güvenli Midir?

Evet, hamilelikte beslenmenize karpuz eklemek güvenlidir. Karpuz %92 sudur ve kavurucu yazlarda nemlendirir. Bu meyve ayrıca A ve C vitaminleri, potasyum ve magnezyum gibi önemli bir besin kaynağıdır. Meyveyi doğru miktarlarda tüketmek hamile kadınlar için faydalı olabilir.

Hamilelikte Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte düzenli karpuz tüketimi, aşağıdaki faydaları elde etmenize yardımcı olacaktır.

Sizi nemlendirir: Hamilelik sırasında dehidrasyon yani vücudun susuz kalması düşük amniyotik sıvı, Braxton-Hicks kasılmaları ve bazen de büyük doğum kusurları gibi bazı sorunlara neden olabilir. Gebelikte karpuz tüketmek sulu kalmanıza yardımcı olur. Uygun nemlendirme bebeğe yastıklama sağlar ve ayrıca gerekli besinleri sağlar.

Kabızlığa yardımcı olur: Hamilelikte hormonal değişiklikler kabızlık sorunlarına neden olabilir. Bu, düşük lif tüketimi, yetersiz sıvılar veya kalsiyum veya demir tabletleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Karpuz iyi bir su kaynağıdır. Bu nedenle hamilelikte karpuz yemek, bağırsak endişelerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Toksinleri ortadan kaldırır: Karpuz gibi su açısından zengin meyveler detoksifikasyon işlemine yardımcı olur, böylece zararlı maddeleri vücuttan temizler.

Sabah bulantısını tedavi eder: Bulantı ve kusma yaşayan hamile kadınların %70-80’i B6 vitamini (piridoksin) açısından zengin gıdalardır. Karpuz en iyi B6 vitamini kaynaklarından biridir ve bu yaygın hamilelik durumundan rahatlama sağlayabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Bağışıklık sisteminiz hamilelikte çeşitli nedenlerle savunmasız hale gelir. Mükemmel bir C vitamini kaynağı ve bağışıklık sistemini güçlendirmede hayati bir rol oynayan antioksidanlar olduğu için düzenli beslenmenize karpuz ekleyin.

Yüksek tansiyonu düşürür: Yüksek tansiyonu olan hamile kadınlar preeklampsi ve toksemi riski altındadır. Gebelikte karpuz yemek, kan basıncı seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Mide ekşimesini hafifletir: Annelerin yaklaşık %30-70’i, hamileliğin ikinci trimesterinde artan mide ekşimesi geçirir. Bu süre zarfında karpuz yemek, rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olur ve ayrıca temel besinler sunar.

Şişkinliği azaltır: Tıbbi olarak ödem olarak adlandırılır. Hamilelik sırasında ellerde ve ayaklarda şişme yaygındır. Karpuz, beta karoten, folik asit, B ve C vitaminleri ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan su içerir.

Kas kramplarına yardımcı olur: Hamilelikte kas çalışması için potasyum gerekir. Karpuz iyi bir potasyum kaynağıdır ve kramplarınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Hamileyken Karpuz Tüketmenin Yan Etkileri Var mı?

Evet, aşırı karpuz tüketimi hamilelikte bazı olumsuz etkilere neden olabilir. Bunlardan birkaçı şöyledir:

Besin kaybı: Karpuzun doğal diüretik özelliklere sahip olduğu bilindiğinden, çok fazla tüketmek de temel besinleri temizleyebilir. Bu nedenle, ılımlı olarak aşırıya kaçmadan tüketmeniz önerilir.

Alerjiler: Karpuz lateks içerir ve latekse alerjiniz varsa kaçınılmalıdır.

İrritabl bağırsak sendromu (IBS): IBS’niz varsa, hamileliğinizi zorlaştırabilecek gastrointestinal sorunları önlemek için diyetinizdeki karpuz miktarını kısıtlayın.

Gestasyonel diyabet: Yüksek GI gıda seçenekleri gestasyonel diyabet riskini artırabilir. Karpuzun ortalama GI değeri 76’dır, bu nedenle fazla bu meyveden tüketilmesi önerilmez.

Karpuz gerçekten de hamile kadınların yiyebileceği besleyici ve güvenli bir meyvedir. Ancak, avantajlarından yararlanmak için sınırlı miktarlarda tükettiğinizi görün. Sizin için ne kadar meyvenin yararlı olacağını öğrenmek için her zaman doktorunuzun tavsiyesini alabilirsiniz.

Kaynaklar:

  1. Pregnancy induced High Blood Pressure (PIH); Awakening Birth
  2. Morning Sickness; Health Navigator
  3. Fiber, Digestion, and Health; Cornell Health (2012)

Hamilelikte karpuz yediniz mi? Nasıl tükettiniz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize deneyim ve görüşlerinizi anlatabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir