Hamilelikte Karında Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Evde, işte, toplantıda ya da davette olun, göbek çevresinin kaşınması sizi rahatsız edebilir ve eliniz sık sık göbeğinize gidebilir. Karın çevresini kaşırken geçici bir rahatlama yaşayabilirsiniz, ancak büyük soru kaşıntının sebebidir.

Bu yazıda, gebelikte göbek kaşıntısının üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek bazı çözümler bulmanıza yardımcı oluyoruz.

Bakınız: Gebelikte Karın Kaşıntısı Tehlikeli Mi?

Gebelikte Karında Kaşıntı Olması Normal Mi? Neden Olur?

Hamilelik ile birlikte büyüyen göbeğin çevresinde gerilen cilt nedeniyle kaşıntılı olması oldukça normaldir. Bazı durumlarda, göğüsleriniz, avuç içleriniz ve ayak tabanlarınız da kaşıntılı olabilir. Bu, ilerleyen hamilelik ile gelişen hormonal değişikliklere ve cilt sorunlarına bağlı olabilir. Kaşıntı ciddileşirse, derhal sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Hamilelikte Göbek Kaşıntısı Ne Zaman Başlar?

Karında kaşıntı ikinci trimesterde, yani 13 ila 28 haftalık gebelik arasında ortaya çıkabilir. Ancak birinci veya üçüncü üç aylık dönemde de olabilir. İkiz gebelik durumunda kaşıntı muhtemeldir, çünkü cilt normal bir hamilelikte olduğundan daha fazla gerilebilir.

Bakınız: Hamilelikte Sık Görülen Cilt Sorunları

Gebelikte Göbek Kaşınması Nedenleri Nelerdir?

Hafif kaşıntı yaygındır ve endişe olmayabilir. Genellikle aşağıda bahsedilen nedenlerle olur:

 • Genişleyen göbek: Çoğu zaman, göbek üzerindeki kaşıntı büyüyen rahimden kaynaklanabilir. Cilt genişler ve gerilir, nemden mahrum kalır, kurur ve kaşıntılı hale gelebilir. Kuruluğu tedavi etmek sorunu çözecektir.
 • Hormonal dalgalanmalar: Hormonal değişiklikler, özellikle östrojen seviyelerindeki artış, karında kaşıntı hissinin başka bir nedenidir.

Hamilelikte Karında Kaşıntı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte karın kaşıntısına ne iyi gelir? Kaşıntı başlangıcını engelleyemeseniz de, kaşınmanın şiddetlenmesini azaltmak veya önlemek için önlemler alabilirsiniz. Aşağıdaki adımları dikkate alın:

 • Kaşıntıyı tetikleyebileceklerinden sıcak su banyolarından veya duşlardan kaçının. Bunun yerine banyo yapmak için ılık su kullanın.
 • Kuru cilde yol açtıkları için güçlü bir kokuya sahip sabun ve jeller kullanmayın. Cilde hassas yumuşak sabun veya duş jelleri kullanın.
 • Temiz ve kuru bol giysiler giyin. Sıkı ve ıslak giysiler kuruluğu etkileyen cilde sürtünebilir ve kaşıntıya neden olabilir.
 • Güneşte veya sıcak havalarda kalmayın, bu cildi kurutabilir ve kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca, güneşten gelen UV ışınlarının kuru derideki döküntüleri ağırlaştırdığı bilinmektedir.
 • Cildinizi sık sık ve yeterli bir şekilde nemlendirin. Nötr pH değerine sahip iyi nemlendiriciler kullanın.
 • Cildinizi kurutup kaşıntı ve tahrişe neden olabileceğinden, klima altında uzun süre kalmaktan kaçının.
 • Vücudunuzu nemlendirdiği ve cildinizi doğal olarak nemlendirdiği için yeterli miktarda su (günde yaklaşık sekiz ila on bardak) için.

Hamilelikte karın kaşıntısı sebepleri çeşitlidir. Kaşıntı veya döküntüleri ihmal etmeyin. Doktorunuzla konuşun ve endişelenecek bir şey olmadığını söylüyorlarsa, hamilelikte doktorun önerdiği bazı losyonları veya ev ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. Amanda Oakley; Polymorphic eruption of pregnancy; DermNet New Zealand (2017)
 2. Silonie Sachdeva; The Dermatoses Of Pregnancy; Indian J Dermatol (2008)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir