Hamilelikte Karın ve Kasık Ağrısı (Round Ligament Ağrısı) Nasıl Olur? Ne Zaman Geçer?

Hamilelik, anne adaylarının kendilerine en iyi şekilde bakmaları gereken değişim zamanıdır. Hamile iken, vücudun çeşitli bölgelerinde ağrı olması çok normaldir. Ağrının en çok görüldüğü alan ise alt karın kısmıdır. Bu ağrı hamileliğin ikinci üç aylık döneminde görülen “round ligament ağrısı” olarak bilinir. Eğer bu durumla karşılaşırsanız, kalça bölgesinde ya da karın ve kasık ağrısından şikayetçi olabilirsiniz.

Round Ligament Ağrısı Nedir?

Hamilelikte, bebeğin büyümesi ile birlikte rahim alanı da genişlemeye başlar. Round ligament (yuvarlak bağ) ağrısı olarak bilinen ağrılar karın ve kasık bölgesinde artmaya başlar.

 • Bu ağrılar bazen sadece iki tarafta ya da tek tarafta olabilir. Ama en çok pelvik bölgesinin sağ tarafında görülür.
 • Hamilelikte vücudunuzda birçok değişiklik meydana gelir ve bu nedenle de round ligament ağrısı da normal kabul edilir.

Round Ligament Ağrısı Nedenleri

Round ligament ağrısı hamilelikte sık karşılaşılan bir durumdur, ancak bu ağrının nedenlerini bilmek çok önemlidir. Bu ağrının birkaç nedeni vardır:

 1. Vücudunuzda rahmi destekleyen ve çevreleyen bir bağ vardır. Bebek büyüdükçe, rahim uzanır ve bebeğinizi desteklemek için kalınlaşır. Bu bağdaki değişiklikler de ağrıya neden olur.
 2. Yürüyüş ya da egzersiz yaparken vücutta çok fazla stres olması karın ve kasık ağrısına neden olabilir.
 3. Bağ boyutu ve şeklinde değişiklikler olması ile yakındaki sinirlerde çekilme olur. Bu da bağ ağrısına neden olur.
 4. Uyurken bile round ligament ağrısı yaşayabilirsiniz.

Round Ligament Ağrısı Belirtileri

Hamilelikte meydana gelen round ligament ağrısı belirtileri şunlardır:

 • Karın bölgesi anormal derecede büyür.
 • Kist alanı veya yumurtalıklarda şiddetli ağrı yaşanır. Kist rüptürü olabilir ve karın ağrısına yol açabilir.
 • Genellikle pelvik bölgesinin sağ tarafında, aniden karın ağrısı ortaya çıkar. Bazı durumlarda kasıklarda da ani ağrı meydana gelebilir.
 • Herhangi bir egzersiz yapıyorsanız ya da çok fazla yürüyorsanız, karın ve kasık ağrısı yaşayabilirsiniz.

Bakınız: Gebelikte Round Ligament Ağrısı Nasıl Geçer?

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Hamilelikte round ligament ağrısı normal bir süreçtir, ancak tıbbi yardım almanızı gerektirecek bazı durumlar vardır:

 • Genellikle normal durumda ağrı sadece birkaç saniye boyunca devam eder ve dinlenince kaybolur. Eğer artan ağrı daha da şiddetlenmeye başlarsa ve birkaç dakikadan daha uzun süre devam ederse, derhal bir doktora danışmalısınız.
 • Eğer karın ve kasık ağrılarına idrar yaparken ağrı ve yanma hissi, ateş, kusma, bulantı, titreme ve kanama eşlik ediyorsa doktorunuza danışmakta tereddüt etmeyin.
 • Eğer düzenli olarak bu sorunla karşı karşıyaysanız, ağrı sadece birkaç saniye içinde olsa bile, her şeyin yolunda olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın.

Round Ligament Ağrısı Nasıl Geçer?

Uygun bakım ve doktorunuz tarafından size verilen tüm önlemlerle birlikte aşağıda yer alan öneriler de hamilelikte round ligament ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 • Hamilelikte round ligament ağrısını hafifletmenin en iyi yollarından biri dinlenmektir. Karın ve kasık bölgesinde ağrı başlayınca oturun ve dinlenin. Oturma pozisyonunu yavaş yavaş değiştirin.
 • Ilık su ile banyo yapmak da karın ve kasıklarda meydana gelen bağ ağrısını önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Bağın çekmesini ve ağrı oluşturmasını azaltmak için öksürürken, hapşırırken veya gülerken kalçanızı hafifçe esnetin.
 • Round ligament ağrısını azaltmaya yardımcı olacak diğer ipuçları için doktorunuza danışın.

Round ligament ağrısı şiddetli olabilir, ancak bu ağrı tüm bebek bekleyen anneler arasında çok yaygın görülen bir ağrıdır. Zaman zaman meydana gelen karın ve kasık ağrılarına başka bir sorun eşlik etmiyorsa endişelenmenize gerek yoktur. Eğer bu ağrılardan hala endişeliyseniz ya da ağrı uzun süre devam ediyorsa, doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir