Hamilelikte Karın Sertleşmesi: Ne Zaman Doktora Başvurulur?

Mide gerginliği karın bölgesinde gerginlik hissidir. Rahim büyüdüğünde ve cilt ilerleyen hamilelik ile gerildiğinde, alt karnın yanlarında keskin, ateşli ağrınız olabilir. Karnınız düzensiz aralıklarla gerilebilir ve birkaç dakika içinde gevşeyebilir.

Karın sertleşmesi genellikle artan kilo ile ilişkilidir ve bunu ikinci ve üçüncü trimesterlerde Braxton Hicks kasılmaları izleyebilir.

Bu yazıda, size her üç aylık dönemde karında sertliğin neden olduğunu ve ne zaman doktora görünmeniz gerektiğini söyler.

Hamilelikte Karında Sertliğin Nedenleri

Karında serleşmenin çeşitli nedenleri vardır ve bunlar bir trimesterden diğerine değişebilir.

İlk üç aylık dönemde (1.Trimester)

Gaz veya kabızlık: Gaz oluşumu ve kabızlık hamileliğin erken döneminde sık karşılaşılan sorunlardır. Her ikisi de karın kramplarına neden olur ve ağrılı olabilir.

Düşük: Bazı durumlarda, mide sıkışması düşük yapmayı gösterebilir. Bununla birlikte, bu sadece kramp, vajinal kanama, bel ağrısı ve doku akıntısı gibi daha belirleyici düşük belirtileri ile birlikte gelirse doğru olabilir.

İkinci üç aylık dönemde (2.Trimester)

Gerilme: Rahim büyüdükçe, karın kaslarını ve bağlarını gererek karın kramplarına veya karın boyunca keskin ve ateşli ağrılara neden olur.

Round Ligament ağrısı: Bazen, karnınızın alt kısmında ani, bıçaklama ağrınız veya bir veya her iki tarafta kasık bölgesinde olabilir. Bu ağrı, ayakta durma, oturma veya eğilme gibi pozisyonlarınızdaki değişiklikle midede sıkılaşma gibi hissedebilir.

Braxton Hicks kasılmaları: Bu üç aylık dönemin ikinci bölümünde, yanlış doğum eyleminiz veya kasılmalarınız olabilir. Bu kasılmalar meydana geldiğinde, karında gerginlik ve rahatsızlık hissi yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte, bu kasılmalar 30 ila 60 saniye sürer ve gerçek emek kasılmaları kadar acı verici değildir.

İrritabl rahim: Nadir durumlarda, servikste hiçbir değişikliğe neden olmayan sık ve düzenli kasılmalar (veya mide sıkışması) yaşayabilirsiniz. Braxton Hicks’e benzerler, ancak daha güçlü olabilirler ve hidrasyona veya dinlenmeye cevap vermezler.

Üçüncü üç aylık dönemde (3.Trimester)

Hamileliğin sonlarında karında sertlik doğum belirtisi olabilir. Braxton Hicks kasılmaları da üçüncü trimesterde ilerledikçe yaygınlaşır. Gerçek kasılmalar zamanla güç ve sıklıkta artar. Onları takip etme ve doktorunuzu görme zamanı.

Hamileyken karında sertliğin diğer nedenleri:

Fetal hareketler: Bebeğiniz ittiğinde veya tekmelediğinde gıdıklanabilir. Bu konuda kendinizi iyi hissetmenize rağmen, karnınızda da gerilme hissi vardır.

Aşırı tokluk: Aşırı yemek, karnınızın sıkı ve gergin hissetmesini sağlayabilir. Büyüyen bebeği barındırmanın yanı sıra, çok yemek karnındaki alanı daraltabilir.

Bu his çoğunlukla birkaç saniye ile birkaç dakika arasında olduğundan ve bazı düzenli hamilelik nedenlerinden dolayı zararsızdır. Bununla birlikte, bazı durumlarda doktora görünmeniz gerekebilir.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Karında sertleşme güçlenir ve uzarsa veya yüksek riskli hamileliğiniz varsa, doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca, aşağıdaki durumlar tıbbi yardım gerektirir:

 • Bir saatte dört kereden fazla gerilme yaşıyor.
 • Karın gerginliği ile birlikte solunum zorluğu çekiyor.
 • Gerginlik ile birlikte şiddetli ağrı.

Gerginlik konusunda ciddi bir probleminiz yoksa, sadece biraz rahatsızlık varsa, rahatlamak için bazı esneme tekniklerini deneyebilirsiniz.

Hamileyken Karında Sertleşme İle Nasıl Başa Çıkılır?

Karında sertleşme ve ağrınız hafif ve düzensizse, aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

 • Bazı pozisyonlar yanlış kasılmaları tetikleyebileceğinden konumunuzu değiştirin. Gerilme hissinin gidip gitmediğini görmek için vücudunuzu hareket ettirin veya uzanın.
 • Dehidrasyon bazen yalancı kasılmaları tetikleyebilir. Bu nedenle, su için ve bir süre dinlenin.
 • Ilık bir duş alın, ağrılı ve yorgun kasları gevşetmeye yardımcı olur.
 • Mesaneniz doluysa, karın üzerindeki baskıyı hafifletmek için boşaltın.
 • Nemlendirici ve rahatlatıcı olduğu için bir bardak ılık çay veya süt için.
 • Yatağınızdan veya başka bir pozisyondan çok hızlı kalkmayın.

Bu ev önlemlerini denedikten sonra rahatlama bulmazsanız, doktorunuza danışın. Ayrıca hamilelikte 36. haftayı geçmediyseniz ve pelviste artan basınç, kanama ve sıvı akıntısı gibi erken doğum belirtileri varsa, hastaneye gidin. Doktorunuz karında sertleşme hissinin nedenini anlamaya çalışacak ve size uygun şekilde tavsiyede bulunacaktır.

Hamilelik sırasında biraz rahatsızlık normaldir ve bunun için endişelenmemelisiniz. Ancak aynı zamanda vücudunuzdaki büyük değişiklikleri veya ağrıları göz ardı edemezsiniz.

Kaynaklar:

 1. Abdominal pain; American Institute for Preventive Medicine
 2. Miscarriage: The silent loss; North Carolina Women’s Hospital (2004)
 3. Aches and pains during pregnancy; NIH (2012)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.