Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyür?

Anne adayının karnına bakılarak hamile olup olmadığı, yaklaşık 4. ila 5. ay civarında fark edilebilir. Karın büyüklüğü her anne adayının vücut yapısına göre değişiklik gösterir. Ayrıca bu durum annenin fiziki yapısı, vücut şekli, kilosu ve göbeğindeki yağ miktarı gibi etkenlere de bağlıdır. Zayıf ve kısa boylu bir anne adayının karnı daha çabuk belli olurken; kilolu, uzun boylu ve iri bir anne adayının hamile olduğunun anlaşılması daha sonraki aylarda mümkün olabilir.

Anne adaylarının karın büyüklükleri ile çok ilgilenmesinin nedeni, karınları ne kadar büyük olursa bebeğin gelişiminin o kadar hızlı olduğunu düşünmeleridir. Ancak karnın büyüklüğü, aslında anne adaylarının düşündüğü kadar önemli bir konu değildir ve bebeğin gelişimini göstermez.

Karnı daha büyük görünen bir annenin bebeği daha az kiloda olabilirken, daha küçük bir karna sahip olan annenin bebeği de daha fazla kilolu olabilir. Yani karın büyüklüğü bebeğin gelişimini gösteren kriterlerden biri değildir.

Karın Büyüklüğüne Bakılarak Bebeğin Kilosu Anlaşılır Mı?

Anne adayının karnının büyüklüğü, bebeğin kilosunun anlaşılması için bir gösterge değildir. Sadece karın büyüklüğüne bakılarak bebeğin kilosunu tahmin etmek yanıltıcı olabilir. Bir anne adayının karnının çok büyük olması, bebeğin iri olduğunu göstermez.

Bebek düşük kilolu da olabilir. Özellikle karnında yağ tabakası bulunan ve fazla kilolu olan annelerin bebekleri, küçük olduğu halde anne karnına bakıldığında dışarıdan iri gibi görünebilir. Bu konuda tahmin yürütmek doğru değildir.

Annenin Karnının Geç Belli Olması Bir Sorun Gösterir Mi?

Bazı anne adaylarının karnı, hamileliğin erken safhalarında belli olurken; bazı anne adaylarında ise daha geç belli olur. Bu durum anne adayında ya da bebekte herhangi bir sorun olduğunu göstermez. Karın büyüklükleri arasında ciddi miktarda fark olan annelerin ultrason ölçümleri sonucunda, bebeklerinin aynı kiloya sahip oldukları görülebilir.

Annelerin karın büyüklüğü arasındaki bu farklılıklar, bebeğin duruşundan veya rahmin pozisyonundan kaynaklanabilir. Karın büyüklüğü bebeğin sağlığı ve gelişimi hakkında kesin bir bilgi vermez.

Karın Büyüklüğüne Ve Şekline Bakılarak Bebeğin Kız Veya Erkek Olduğu Anlaşılabilir Mi?

Halk arasında, karnın yuvarlak veya sivri olmasına bakılarak bebeğin cinsiyetini tahmin etmeye çalışmak oldukça yaygın görülür. Fakat karın büyüklüğü ve şekline bakarak cinsiyet tahmini yapmak, bilimsel bir yöntem değildir ve hiçbir doğruluğu yoktur. Bu şekilde yapılan tahminlerin doğru çıkması, tamamen tesadüf sonucudur.

Çoğul Gebeliklerde Karın Büyüklüğü

Çoğul gebeliklerde anne adaylarının karnı, normal gebelere kıyasla daha fazla büyür. Anne adayının karın büyüklüğü, taşıdığı bebek sayısı ile doğru orantılıdır. Anne karnındaki bebek sayısı ne kadar fazlaysa, annenin karnı o kadar büyük olma eğilimindedir.

Hamilelikte Karında Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

Gebelik döneminde, bebeğin büyümesiyle birlikte karında gerilme meydana gelir. Böylelikle göbek bölgesini çevreleyen karın kaslarında hafif ayrılmalar oluşabilir. Karın bölgesindeki gerilme, aynı şekilde göbek deliğinin de gerilmesine neden olur. Özellikle hamileliğin 20.haftasından itibaren, karındaki gerilme ve rahmin baskısı ile göbek deliğinde bir hassasiyet meydana gelir.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, karın bölgesinde oluşan hassasiyet zamanla azalmaya başlar. Fakat göbek deliğinde görülen değişimler devam eder. Karnın büyümesiyle birlikte, göbek deliğinde düzleşme ya da dışarıya doğru çıkıntı oluşumu meydana gelebilir.

Gebelikte Karında Çatlaklar Nasıl Önlenir?

Hamilelik süresince karın hızla büyümeye devam ederken, deride gerilme ve çatlaklar oluşur. Karın bölgesinde meydana gelen çatlakların görülmesindeki en önemli etkenlerden biri, anne adayının genetik yapısıdır. Esnek bir deriye sahip olan anne adaylarında çatlaklar daha az görülürken, bazı anne adaylarında ise çatlaklar oldukça fazla ve derin bir şekilde meydana gelebilir.

Çatlak oluşumunu engellemek için alınabilecek en kolay önlemlerden biri, gün içerisinde bol miktarda su tüketmektir. Yeterli sıvı tüketimi, derinin elastikiyetini artırarak çatlak oluşumunun azalmasına yardımcı olur. Bu duruma ek olarak; hamilelikte kullanımının uygun olduğu kanıtlanmış, cildi nemlendiren ve çatlak oluşumunu engelleyen kremler de kullanılabilir.

Hamilelikte Göbek Deliğinin Şeklinin Değişmesi (Şişmesi Veya Düzleşmesi) Normal Midir?

Hamilelik döneminde rahmin büyümesine bağlı olarak, anne adayının karın içi basıncı artar. Bu durumun sonucunda, karın kasları ile göbek deliği gerilir ve göbek deliğinde hassasiyet oluşur. Bu basınç artışından kaynaklı olarak, göbek deliği dışarıya doğru şişebilir, düzleşebilir ya da belirsiz hale gelebilir. Bu durum gebelikte görülen normal bir olaydır ve doğumdan sonra göbek deliğinin görüntüsü tamamen eski haline geri döner. Ancak, göbek deliğinde aşırı derecede şişlik olması göbek fıtığının göstergesi olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktora danışmanız gerekir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.